Ані Запорізька облдержадміністрація, ані Запорізька мерія не вчинили жодної дії для закупівлі експрес-тестів на коронавірус

Ані Запорізька облдержадміністрація, ані Запорізька мерія не вчинили жодної дії для закупівлі експрес-тестів на коронавірус

З 12 березня до 3 квітня 2020 року в Україні запроваджено карантин через спалах у світі коронавірусу. Таке рішення було прийнято на засіданні Кабінету Міністрів України у середу, 11 березня 2020 р. Україна оголосила про готовність до подолання коронавірусу.

Практика доводить, що самі  по собі карантинні заходи дозволять тільки трохи виграти час у боротьбі з глобальною пандемією COVID-19. Цей час необхідно використати для збільшення кількості тестувань в Україні. Я вирішила подивитись як в Україні йдуть справи з забезпеченням експрес-тестів на виявлення коронавірусу. І наскільки достовірну інформацію доводять населення офіційні особи і владні структури.

Виявилось  що Україна – на останньому  50-му місці у світі за кількістю тестів на коронавірус, серед  країн щодо яких збирається статистика

ВООЗ опублікувала оновлене керівництво «Клінічне ведення тяжкої гострої респіраторної інфекції (SARI) при підозрі на захворювання COVID-19». Цей документ надає клініцистам оновлене тимчасове керівництво своєчасного, ефективного ведення пацієнтів з підозрою і підтвердженням COVID-19 Clinical management of severe acute respiratory infection when novel coronavirus (nCoV) infection is suspected.

Досвід Китаю, Республіки Корея, Сінгапуру та інших країн ясно показує, що активне тестування і відстеження контактів в поєднанні із заходами соціального дистанціювання і мобілізацією громади можуть запобігти зараженню і врятувати життя людей. Ставлячи на перше місце саме превентивні заходи. Головне місце серед комплексу яких посідає активне тестування.

Що ми бачимо сьогодні в Україні? Масове безконтрольне повернення громадян з країн, де вирує епідемія. Найгірша ситуація в Італії. Ситуація визнана не  контрольованою. Проте, саме  італійську модель подолання епідемії  вирішила застосувати Україна. В країні, запровадивши лише заходи соціального дистанціювання (карантин), слабо проводиться відстеження контактів.  Та і важко відстежувати контакти   невиявлених хворих. Тож

На офіційному сайті МОЗ повідомляється що станом на 20.03.2020 дослідження  і досі проводяться  вірусологічною референс-лабораторією Центру громадського здоров’я України, а також обласними лабораторіями. І ані слова про експрес тест-системи, які дозволяють оперативно  проводити діагностування.

Разом з тим, зазначається що в Україні є в наявності 500 експрес-тестів.

Єдине джерело отримання інформації про проведення закупівель експрес-тестів виявилось сайт Прозоро.  За інформацією якого в Україні на сьогодні лише 24 лікувальні заклади провели закупівлі експрес-тестів, із  загальною сумою закупівлі – 888 тис.грн. Половина з яких припадає на:

Тож, експрес-тести  на сьогодні є лише в м.Києві та Київській області, Черкаській, Чернігівській, Полтавській, Хмельницькій, Вінницькій, Одеській областях.

При тому, що захворювання вже зафіксовано в:

 •  Чернівецька область - 15 випадків (1 летальний);
 • Житомирська область - 2 випадки (1 летальний);
 • Київська область - 2 випадки;
 • Донецька область - 1 випадок;
 • Дніпропетровська область - 2 випадки;
 • Івано-Франківська область - 1 випадок (летальний);
 • м. Київ - 3 випадки

Всі повідомлення про закупівлі експрес-тестів  коштом  місцевих бюджетів в Запорізькій області є недостовірними. Жодного оголошення і договору до цього моменту в системі Прозорро не зафіксовано. Посадовці  займаються лише декларуванням намірів. Навіть не намагаючись вчинити дії з забезпечення  громадян експрес-тестами для убезпечення від епідемії. Це або злочинна бездіяльність, або велика махінація з нагнітання паніки з метою обмеження громадянських прав громадян.

Цікаво що  закупівлі  в Україні  було розпочато 11.03.2020. Основна активність припадає на 16-18.03.2020. 98% проведено за переговорною процедурою, з укладанням договору в день оголошення закупівлі.

Середня закупівельна ціна коливається на рівні 350 грн/одиницю. Проте є і лідери, які спромоглися досягти як максимуму, так і мінімуму в ціні закупівлі. Так,

 • -КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги №4" Дніпровського району м. Києва, 38196712 - (по 400 грн/тест);
 • -КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги №3 м.Вінниці", 25502352 – (по 405 грн/тест);
 • -КП КНП"Миргородський міський центр ПМСД, 42075445, Україна, Полтавська область, м. Миргород (по 300 грн/тест).

Постачальниками є: ТОВ «Окіра», КП  «Фармація», ТОВ «Агротест Україна», ТОВ «УКР ДІАГНОСТИКА», ТзОВ «Укрдіагностика» #38517622, ТОВ «СИСТЕМ ПРОФІ», «ДІАМАНТ-ФАРМ», ФОП Криштальян Мілена Вікторівна, ТОВ «УКР ДІАГНОСТИКА».  Тож експрес-тести в Україні є. Керівники територій і міст просто не вчиняють дій для їх придбання.

Лікувальні заклади і сайти органів публічної влади не містять інформацію про наявність і умови проходження  бюджетного тестування.

За таких умов, перспективи України виглядають досить негативно. Разом з ненаданням громадянам  достовірної, об’єктивної і оперативної інформації про наявність бюджетних експрес-тестів, умови і адреси проходження тестування. Що є порушенням ст.15 ЗУ «Про доступ до публічної інформації». Що в поєднанні зі створенням таким чином  умов поширення  небезпечного захворювання, вже має кваліфікуватись за статтями Кримінального Кодексу України. Чорнобиль нічому не навчив?

17 березня, Верховна Рада України ухвалила законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19). Запроваджується спрощення процедури державних закупівель товарів для боротьби із коронавірусом. Зокрема буде звільнено від сплати ввізного мита та ПДВ лікарські засоби, медичні вироби та медичне обладнання, призначені для запобігання виникнення і поширення COVID-19. Ціни на товари медичного призначення та соціально значущі товари контролюватиме Кабінет Міністрів України.  Тож, в подальшому ціна на ці товари, в т.ч. тест-системи  мають бути зменшені.

Якщо найближчим часом ситуація не зміниться, то на подолання вірусу годі й очікувати.
 

*Думки видання «Факти Запоріжжя» не завжди збігаються з думками експертів. Редакція залишає за собою право відхилити публікацію у разі порушення зазначених нижче правил: заборонено розміщення недостовірної інформації; пропаганда і розпалювання расової, релігійної, міжнаціональної ненависті, ворожнечі, дискримінації за расовою, етнічною, статевою, релігійною, соціальною ознаками, заборонено розміщення інформації, яка дискредитує і порочить честь і гідність громадян або організацій; нецензурні висловлювання; заклики екстремістського характеру; пропаганда сепаратизму; заклики до дій, що підпадають під дію КК України.

Якщо ви хочете публікуватися на нашому сайті, напишіть нашому редактору у Фейсбуці (у листі зазначте, будь ласка, теми, в яких ви компетентні та інформацію про себе). 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі