Чи потрібно боротися за архітектуру?

Чи потрібно боротися за архітектуру?

Останнім часом в соціальних мережах часто та активно обговорюється тема збереження (а частіше навпаки, знищення) пам'яток історії та архітектури в ході забудови й «облагородження» даних об'єктів.

Чому тільки зараз виникла така активність? Тут можна знайти безліч пояснень, спираючись на різні наукові теорії: і діяльність пасіонаріїв, які звернули увагу на проблему, і остаточне завершення пострадянської трансформації - усвідомити епоху можна тільки після деякого віддалення від неї (також як і подивитися на об'єкт повністю можна тільки здалеку), і навіть пірамідою Маслоу, ми нарешті переситилися комерційною інфраструктурою і перейшли до потреби в задоволенні естетичного почуття. Найбільш сучасні теорії говорять про домінування в постіндустріальному суспільстві нематеріальних цінностей і більшої важливості змістовного навантаження об'єкта, тобто його історії, ідеї, значення.

У будь-якому випадку зрозуміло одне - багато жителів міста хочуть бачити естетику міста, і хотіти вони не перестануть. Однак за останні тридцять років фасади багатьох історичних будівель сильно видозмінилися, виросли балкони, з'явилися кондиціонери, пофарбувалися фасади.

Так чи потрібно приділяти увагу історичній архітектурі або нехай все залишається як є? Відповідь однозначна - треба. І не тільки тому що жителі міста почали по-новому відкривати для себе його красу та історію. Цього вимагає сама ситуація, що склалася в місті.

Якщо подивитися дані про динаміку демографічної ситуації в місті, що надаються Головним управлінням статистики в Запорізькій області, то ми побачимо сумну картину - населення міста різко знижується, щороку приблизно на шість тисяч осіб. З 2014 року населення м. Запоріжжя знизилося на (!) тридцять тисяч осіб, а це, для порівняння, більше ніж половина всіх хто проживає в Заводському районі міста. Для зміни ситуації необхідні кардинальні заходи.

Опис деяких способів того, як побороти кризу сучасного індустріального міста описується в книзі «Креативне місто» Чарльза Лендрі. Занепад індустріальних міст - глобальна тенденція, люди все більше залучаються у сфері нематеріального виробництва, людські ресурси переміщаються до центрів з високою інтелектуальною і культурною активністю. Таким чином індустріальні міста занепадають, і прикладом цього можуть бути Більбао в Іспанії, Ессен в Німеччині, Кемі в Фінляндії. Саме ці міста демонструють приклад того, як завдяки розвитку неіндустріального сектору вийти з глибокої кризи.

Однією з важливих характеристик міста, котрі приваблюють людей залучених в нематеріальному виробництві (вчених, інженерів, працівників IT, фахівців в області культури та медіа і так далі), є естетика і осмисленість міського простору, здатного надихати, народжувати ідеї й приносити естетичне задоволення. Маючи подібний ресурс в Запоріжжі здається злочинним ним не скористатися. У місті перетинаються пам'ятки різних епох - старого Олександрівська і менонітських колоній ХІХ століття, конструктивізму 30-х років – «Соцміста», помпезних будівель «сталінського ампіру» 50-х років.

При цьому варто відзначити наявність архітектурного «коду міста», прийнятого міською владою в минулому році, що є великим кроком по відновленню належного вигляду міста. Наступним кроком є не тільки моніторинг відповідності нових реконструкцій коду міста, а й поступова реставрація початкового вигляду будівель, що представляють архітектурну та історичну цінність. Тут важливі не тільки кроки міської влади, а й постійний тиск з боку громади.

Хорошим прикладом відновлення культурної спадщини є стара частина міста Варшава, яка була практично повністю зруйнована під час Другої світової війни. У п'ятдесяті роки старе місто було відбудовано практично з нуля за старими фотографіями. Зараз це культурний та інтелектуальний центр Варшави, що привертає щорічно значну кількість туристів та додає особливу унікальну атмосферу місту.

Однак, на жаль, побудувати заново може бути простіше, ніж прибрати вже існуючі «надбудови».

*Думки видання «Факти Запоріжжя» не завжди збігаються з думками експертів. Редакція залишає за собою право відхилити публікацію у разі порушення зазначених нижче правил: заборонено розміщення недостовірної інформації; пропаганда і розпалювання расової, релігійної, міжнаціональної ненависті, ворожнечі, дискримінації за расовою, етнічною, статевою, релігійною, соціальною ознаками, заборонено розміщення інформації, яка дискредитує і порочить честь і гідність громадян або організацій; нецензурні висловлювання; заклики екстремістського характеру; пропаганда сепаратизму; заклики до дій, що підпадають під дію КК України.

Якщо ви хочете публікуватися на нашому сайті, напишіть нашому редактору у Фейсбуці (у листі зазначте, будь ласка, теми, в яких ви компетентні та інформацію про себе). 

Фото: "Типичное Запорожье"

 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі