Інтегрований дозвіл на викиди: що це і навіщо?

Інтегрований дозвіл на викиди: що це і навіщо?

Сьогодні хочу розповісти про мрію усіх екологів - консолідація кількох природоохоронних дозволів (на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, спеціальне водокористування, на скиди промислових стічних вод в системи централізованого водовідведення та управління відходами) в один — інтегрований або уніфікований дозвіл.

На жаль, питання впровадження інтегрованого дозволу в останні роки перетворилось на  мантру, яку щоразу повторювало Мінекології, особливо, під час критики у свій бік. Проте конкретних дій у цьому напрямку не проводилось. Те, що сьогодні відбувається із дозволами у сфері екології, зі здоровим глуздом не має нічого спільного. Зі мною, мабуть, погодяться учасники ринку екологічних послуг. Відсутність простих, чітких, зрозумілих та прозорих правил створює дискомфорт у роботі не тільки для суб’єктів господарської діяльності, що реально створюють додану вартість, але і  для правоохоронних органів.

Стан речей, який склався сьогодні, створює великі корупційні ризики, призводить до масового безконтрольного забруднення навколишнього природного середовища. Відсутня система стримувань та противаг у сфері екології. Сумлінність в дотримані еко-норм суб’єктами підприємницької діяльності ніяк не винагороджується та не стимулюється. Порушення екологічних норм, як правило, взагалі не призводить до відповідальності. Головна проблема таких суспільних відносин полягає в тому, що сумлінність одного не викриває етичну убогість/нездатність інших. 

Ми декларуємо, що забруднювач платить, але часто забруднювач не платить і це нікого не турбує. Нікого не турбує ефективність освоєння коштів екофонду, які розподіляють не екологи, а чиновники.

Гарна новина полягає в тому, що це питання нарешті зрушило з місця. Компанія GIZ почала розробляти реєстр дозволів на промислове забруднення.

Порядок видачі інтегрованого дозволу виглядає наступним чином:

Схема інтегрованого дозволу буде приблизно така:

Як це буде працювати. Заплановано створення  відкритого загальнодоступного реєстру інтегрованих дозволів, який вестиме дозвільний орган. У реєстрі усі охочі матимут змогу ознайомитись з :

  • із заявою на тримання дозволу, документами, що до неї додаються;
  • протоколами засідання узгоджувальної комісії;
  • зі змінами, внесеними до дозволу, а також результатом перегляду та оновлення умов;
  • рішенням про відмову, зупинення, початком процесу анулювання інтегрованого дозволу, актами перевірок, звітами про дотримання умов інтегрованого дозволу.

Передбачається, що строк дії інтегрованого дозволу буде необмежений. Це допоможе зменшити корупційні ризики при поновлені дозволів.

Запровадження інтегрованого доступу надає можливість громадським інститутам контролювати підприємства-забруднювачі. 

Запровадження інтегрованого доступу опиратиметься на якісну взаємодію чотирьох зацікавлених сторін:

1) власне установки, оператор якої зобов’язаний проводити моніторинг кількісних та якісних показників промислового забруднення та звітувати щодо фактичних обсягів промислового забруднення та дотримання умов дозволу;

2) дозвільного органу, що видаватиме інтегрований дозвіл та отримуватиме звіти щодо виконання установкою умов дозволу;

3) контролюючого органу, що відповідатиме за систематичну оцінку ризиків для довкілля, проведення планових та позапланових перевірок щодо дотримання установкою умов дозволу;

4) громадськості, активна участь якої у процесі видачі дозволу є однією з ключових складових реформування дозвільної системи, адже контроль громадськості дозволить забезпечити прозорість та ефективність удосконаленої дозвільної системи.

По-перше, громадськість отримає доступ до даних про фактичні обсяги промислового забруднення, результатів проведення перевірки промислового підприємства, документів, пов’язаних з процедурою видачі інтегрованого дозволу (заява на видачу, умови інтегрованого дозволу, а також звітність підприємства).

По-друге, громадськість матиме право активно брати участь у процесі переговорів та видачі дозволу, а також внесення змін у дозвіл, а орган, що прийматиме рішення щодо видачі інтегрованого дозволу, повинен належно враховувати результати громадських консультацій.

У випадку реалізації планів Міністерства енергетики та захисту довкілля з реформування процедури отримання дозволів – нас чекають реальні якісні зміни у сфері охорони навколишнього середовища.

***

Думка видання «Факти Запоріжжя» не завжди збігається з думками експертів-блогерів.

Редакція залишає за собою право відхилити публікацію у разі порушення зазначених нижче правил:

Заборонено розміщення неправдивої інформації; пропаганда й розпалювання расової, релігійної, міжнаціональної ненависті, ворожого ставлення та/або дискримінації за расовою, етнічною, статевою, релігійною, соціальною ознаками; заборонена публікація інформації, яка містить погрози, висловлювань, що дискредитують і порочать честь і гідність громадян або організацій; нецензурні висловлювання; заклики екстремістського характеру; пропаганда сепаратизму; заклики до дій, що підпадають під дію КК України.

Якщо ви хочете публікуватися на нашому сайті, напишіть нам на zpfakty@gmail.com. У листі, будь ласка, вкажіть теми, в яких ви компетентні, і коротку інформацію про себе.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі