«Колектор – ворог», прощавай! Здрастуй, «колектор – товариш»!

«Колектор – ворог», прощавай! Здрастуй, «колектор – товариш»!

Скоро виповниться рік з дня трагічних подій в Запоріжжі, коли під час візиту колекторів на чолі з адвокатом з Кропивницького Ольгою Осадчою до пенсіонерів в Комунарівському районі, в ході якого помер 77-річний Анатолій Максимов. Але за цей рік в Україні для боржників за кредитними договорами мало що змінилося. Жертв вибивачів боргів стає тільки більше, бо останні майже завжди залишаються безкарними через бездіяльність правоохоронних органів, як і у випадку з Максимовим.

Але перший крок на захист прав та інтересів боржників за кредитними договорами все ж зроблений. Моя ініціатива про включення поправок до законопроекту № 2133 від 12.09.2019 р. "Про захист прав і законних інтересів боржників при здійсненні колекторської діяльності" була підтримана, присутнім на телепередачі "Не мовчи" від 08.02.2020 р. співавтором законопроекту – народним депутатом Андрієм Ніколаєнком.  

Загалом йдеться про чотири ключові поправки:

  • 1. Суб'єкт колекторської діяльності зобов'язаний взаємодію з боржником розпочати з надсилання на адресу боржника, зазначену в кредитному договорі або отриману кредитором чи суб'єктом колекторської діяльності в законний спосіб, письмового повідомлення рекомендованим листом з описом вкладення про початок відносно боржника колекторської діяльності. В цьому повідомленні суб'єкт колекторської діяльності зобов'язаний зазначити правові підстави для здійснення колекторської діяльності відносно боржника (зокрема, номер і дату видачі ліцензії на право здійснення колекторської діяльності, дату і номер договору, на підставі якого до суб'єкта колекторської діяльності від кредитора перейшло право вимоги до боржника, дати і номери договорів за якими у кредитора виникло право вимоги до боржника, яке перейшло суб'єкту колекторської діяльності, розмір і розрахунок заборгованості), реквізити (найменування, організаційно-правова форма, ідентифікаційний номер, місцеперебування, сайт, електронна адреса, телефон) суб'єкта колекторської діяльності, боржника і кредитора, права, обов'язки, відповідальність суб'єкта колекторської діяльності і боржника, з зазначенням відповідних правових норм.
  • 2. Боржник має право вимагати від колектора припинення спілкування.
  • 3. Після отримання від боржника письмового повідомлення про відмову в подальшому здійсненні відносно боржника колекторської діяльності, суб'єкту колекторської діяльності заборонено подальше спілкування з боржником.
  • 4. Закон також розповсюджується на правовідносини, які виникли до прийняття цього закону.

Ухвалення законопроекту № 2133 з урахуванням цих поправок повністю змінить відносини боржників з колекторами. Колектор відтепер не буде для боржника ворогом, який іноді ціною життя і здоров'я позбавляє його майна, а, скоріше, товаришем, який підкаже шляхи компромісного рішення для погашення кредиту. При цьому боржник завжди може відмовитись від його послуг, після чого колекторська діяльність припиняється і кредитор може тільки в судовому порядку вимагати повернення боргу.

Ці зміни дозволять уникнути подальших трагедій, підвищать довіру позичальників до фінансових установ, що зміцнить фінансову систему України.

*Думки видання «Факти Запоріжжя» не завжди збігаються з думками експертів. Редакція залишає за собою право відхилити публікацію у разі порушення зазначених нижче правил: заборонено розміщення недостовірної інформації; пропаганда і розпалювання расової, релігійної, міжнаціональної ненависті, ворожнечі, дискримінації за расовою, етнічною, статевою, релігійною, соціальною ознаками, заборонено розміщення інформації, яка дискредитує і порочить честь і гідність громадян або організацій; нецензурні висловлювання; заклики екстремістського характеру; пропаганда сепаратизму; заклики до дій, що підпадають під дію КК України.

Якщо ви хочете публікуватися на нашому сайті, напишіть нашому редактору у Фейсбуці (у листі зазначте, будь ласка, теми, в яких ви компетентні та інформацію про себе). 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі