Податок на додану вартість – дорога до злиднів

Податок на додану вартість – дорога до злиднів

Сьогодні хочу трохи розважити на тему доцільності існування в Україні в сучасних економічних реаліях такого виду загальнодержавного податку, як податок на додану вартість.

Сьогодні хочу трохи розважити на тему доцільності існування в Україні в сучасних економічних реаліях такого виду загальнодержавного податку, як податок на додану вартість.

Податок на додану вартість (ПДВ) — податок, що стягується з підприємств, на суму приросту вартості на даному підприємстві, обчислювану у вигляді різниці між виторгом від реалізації товарів і послуг і сумою на сировину, матеріали, напівфабрикати, отримані від інших виробників.

Сутність ПДВ в тому, що він є частиною створеної вартості, яку стягують з покупців усіх видів товарів та послуг. Платники: юридичні та фізичні особи, які здійснюють від свого імені виробничу або іншу підприємницьку діяльність на території України залежно від форм власності. Ставка податку складає 20% від бази оподаткування, тобто вартості товару.

Платником цього податку є кінцевий споживач. Об’єкт оподаткування - додана вартість.

Додана вартість – це рушійна сила прогресу, розвитку, інновацій. Тобто все те, що змушує світову економіку рухатись. Без доданої вартості економіка втрачає сенс.

Іноді мені здається, що органи державної влади відносяться до ПДВ, як до податку на спекуляцію. Іноді так воно і є. Купив ґудзика за гривню, продав за 1,50 грн та маєш заплатити 20% від отриманих 50 копійок доданої вартості, що в конкретному випадку становитиме 10 копійок.

Якби спеціальність України полягала в спекуляції ґудзиками, то сучасний стан системи оподаткування, мабуть, не викликав у мене стільки питань та здивування.

Але сьогодні, на жаль, спеціальність України – це добування та постачання ресурсів до розвинених країн Світу. Це означає, що Україна не створює додану вартість, а лише постачає ресурси тим, хто її створює.

Є й зворотна сторона медалі. Податок на додану вартість  платить кінцевий споживач на митній території України. Якщо зерно, насіння соняшника, олія, ліс, металопрокат, руда інші ресурси експортуються, то ПДВ має бути відшкодоване експортеру з державного бюджету.

Враховуючи, що левова частка економіки нашої з Вами держави становить видобуток та експорт ресурсів, відповідно, експортеру має компенсуватись ПДВ із державного бюджету.

Тобто замість наповнення державного бюджету ПДВ його виснажує. Крім того, враховуючи, що він є не прямим, його щоденно  сплачує кожна особа, що купує товари, роботи та послуги на території України, тобто ми з Вами.

Кожного разу коли ми купуємо хліб, морозиво чи сплачуємо рахунки за комунальні послуги ми сплачуємо ПДВ, податковим агентом по перерахуванню його до державного бюджету є суб’єкт господарської діяльності. Така механіка його стягнення створює умови для зловживання з боку недоброчесних підприємців, породжує сприятливе середовище для корупції чиновників, а головне породжує несправедливість.

Олігархічні клани, які контролюють мільярдні операції по експорту сировини з України, тільки виграють, отримуючи сотні мільйонів доларів США з державного бюджету, як відшкодування ПДВ,   а малий та середній бізнес має його добросовісно сплачувати, щоб тільки триматись на плаву.

Чому олігархи не мають його платити, а пересічні громадяни, підприємці – зобов’язані?

Обурені підприємці, а це саме та верства населення на якій тримається добробут країни, часто йдуть в тінь.

В реаліях сьогодення – це дуже просто. Купуєш ділянку в селі, огороджуєш високим парканом та виробляєш. Виробляєш в тіні, продаєш за готівку. І крапка. Ні тобі податкових перевірок, ні тобі блокування податкових накладних, немає нічого. І ризики бути викритим набагато менші фінансових ризиків та фінансового навантаження, яке потрібно понести вже зараз, здійснюючи підприємницьку діяльність прозоро за правилами нав’язаними державою.     

Саме тому, сьогодні та і багато років поспіль ми маємо величезний дефіцит в бюджеті, маємо величезну діру, яку маємо щороку закривати позичаючи кошти із зовні, що в свою чергу породжує замкнуте коло. Оскільки, щоб віддавати борги маємо знову позичати.

А чому б не замислитись серйозно? Чому взагалі не скасувати ПДВ, хоча б на якийсь час, щоб дати можливість вітчизняним та закордонним підприємцям стати на ноги.

Чому б не перестати працювати лопатою та почати працювати головою!

Потрібно лише створити привабливі умови для ведення господарської діяльності.

А привабливі умови – це такі умови, коли люди хочуть відкривати свою справу в Україні, прагнуть в цій державі будувати довгостроковий бізнес та саме тут створювати додану вартість.

Насправді ми всі любимо додану вартість. Додана вартість це Ваш смартфон із скла та пластмаси, що вироблений не в Україні, це квадрокоптер, який Ви минулого вікенду придбали дитині, холодильник, пральна машина, комфортний автомобіль, супутник, система навігації, комп’ютерна програма у Вашому лептопі та і сам лептоп. Це якісна освіта, якої ми прагнемо для наших дітей не в Україні, це якісні медичні послуги за якими ми все частіше їдемо за кордон.

Але варто пам’ятати про те, що додана вартість з’являється там, де для неї створені умови.

Чи маємо ми разом попрацювати для того, щоб створити умови для створення доданої вартості у нас в країні?

Подумайте, бо сьогодні вся державна система працює тільки на те, щоб як найбільше та ефективніше стягнути податок з доданої вартості, а не створити її.

Можливо, настала пора щось змінювати, діяти, працювати головою!          

*Думки видання «Факти Запоріжжя» не завжди збігаються з думками експертів. Редакція залишає за собою право відхилити публікацію у разі порушення зазначених нижче правил: заборонено розміщення недостовірної інформації; пропаганда і розпалювання расової, релігійної, міжнаціональної ненависті, ворожнечі, дискримінації за расовою, етнічною, статевою, релігійною, соціальною ознаками, заборонено розміщення інформації, яка дискредитує і порочить честь і гідність громадян або організацій; нецензурні висловлювання; заклики екстремістського характеру; пропаганда сепаратизму; заклики до дій, що підпадають під дію КК України.

Якщо ви хочете публікуватися на нашому сайті, напишіть нашому редактору у Фейсбуці (у листі зазначте, будь ласка, теми, в яких ви компетентні та інформацію про себе). 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі