Що передбачають закони про кешбек і касові апарати: як це вдарить по українцях?

Що передбачають закони про кешбек і касові апарати: як це вдарить по українцях?

«Що не закон, то свято в Україні!»

Суспільство активно висловлює своє обурення в соціальних мережах стосовно останніх прийнятих законопроєктів. Творцями якого стала фракція «Слуга народу» на чолі з лідером держави Володимиром Зеленським.

Зокрема, йдеться про урядові декрети  № 128-IX та № 129-IX, які найближчим чином абсолютно змінять алгоритм бізнесу (законопроєкти датовані 17 жовтня). У свою чергу, вони зобов'язують підприємців використовувати касові апарати, вводять поняття електронного чека, грошової винагороди для покупців, а також штрафи для бізнесу, якщо товар буде продаватися без чека.

Однак, після шквалу критики від українців, президент вирішив вживати заходів та підписав заяву, згідно з якою Кабінет Міністрів повинен забезпечити створення Координаційної ради з питань розвитку мікро- і малого підприємництва із залученням представників громадських організацій.

Голова держави пообіцяв, що через декілька тижнів Парламент розгляне законопроєкти стосовно лібералізації умов і критеріїв віднесення фізичних осіб, підприємців до першої групи оподаткування, обліку та звітності.

А з початку 2020 року платникам податків забезпечать тестування безкоштовного програмного забезпечення для використання реєстраторів розрахункових операцій.

Під кутом огляду:

Здебільшого вищезазначені закони торкнуться наступних підприємців: ФОП 2 група, ФОП 3 група і ФОП 4 група, тобто це група бізнесменів, чий дохід в рік перевищує 300 тисяч гривень. Саме вони, починаючи з 1 січня 2021 року, повинні будуть використовувати касові апарати.

Крім стандартних касових апаратів з паперовими чеками, підприємці, згідно з новим законодавством, зможуть використовувати планшети, смартфони або ноутбуки, на які необхідно буде встановити програмне забезпечення (ПО) під назвою E-Receipt (електронний чек).

Поки його робота в тестовому режимі — повністю доопрацювати його обіцяють до весни 2020 року.

При цьому частина ФОПів все ще можуть обходитися без касових апаратів. Зокрема, вони не обов'язкові для кафе-ресторанів швидкого обслуговування, інтернет-магазинів, що працюють на ФОП, турагентств, магазинів автотоварів та секонд-хендів. Однак при цьому в законі сказано, що ПО є обов'язковим для всіх підприємців, чий дохід перевищує 1 млн гривень.

Ще одне нововведення, яке пропонує законодавство — так званий кешбек, який повинен з'явитися вже з 1 жовтня 2020 року.

Фактично, з його допомогою покупець зможе контролювати продавців — наприклад, якщо після покупки вам не видали чек, то продавець повинен буде сплатити штраф у розмірі 150% від вартості покупки, частина з якого отримає заявник, а решта — буде направлено до держбюджету.

 «Будуть викачувати штрафи»

Однак не зрозуміло, як цей закон діятиме. Наприклад, постанова посилається на обов'язкову фіскалізацію 2-4 групи спрощеної системи оподаткування. Відповідно, кожному такому підприємцю необхідно буде купити касові апарати, а це — додаткове навантаження на їх бюджет.

Крім того, в законі йдеться про те, що кожен смартфон може стати кишеньковим касовим апаратом. Однак немає роз'яснень того, яке програмне забезпечення використовувати. Крім того, невідомо, що робити з сільською місцевістю: як люди здійснюватимуть закупівлю продуктів, зважаючи на те, що там є проблеми з мережею Інтернет. Про які касові апарати в смартфонах може йти мова?

Відкритим питанням залишається — адміністрування податків. Раніше спрощенець здавав звіт раз у квартал, не виходив за ліміти по касовій книзі і його ніхто не чіпав. А тепер фіскальний чек потребує жорсткої звітності — раз на місяць, а це вимагає бухгалтерських навичок. Відповідно, потрібно буде або вчитися самому, або брати бухгалтера в штат, або й на аутсорс, що також несе за собою додаткові витрати для підприємця.

Питання кешбек, який нібито стимулює споживача контролювати приватного підприємця, теж тільки додає запитань. Незрозуміло, хто буде контролювати прозорість самого контролю, оскільки відтепер недобросовісні підприємці можуть навмисне підсилати людей до конкурентів, створюючи їм проблеми та тим самим розчищати собі дорогу.

Зауважу, подібна процедура «спрощення» з'явилася ще в 1998 році. Це вводилося для того, аби позбавити малий бізнес від перевірок, оскільки у всьому світі розуміють, що «ганятися» за малим бізнесом — собі дорожче. Тому і був введений єдиний податок, який і сприяв появі в країні середнього класу. Зараз де-факто йде наступ на малий та середній бізнес через те, що саме великий бізнес може собі дозволити встановити касові апарати. Упевнений, що ці закони будуть працювати так, що ДФС та інші органи будуть викачувати гроші з підприємців з усіма супутніми штрафами та перевірками. Ні про яку реформу, мова, на жаль, не йде.

Не потрібно забувати, що ФОПи — це група людей з сім'ями, чисельністю в кілька мільйонів людей. Так що влада на сьогодні створила для себе серйозну проблему.

Я, звісно, не відношу себе до малого бізнесу, але розумію, якщо цей закон набере чинності, то щасливішими від нього стануть лише податківці.

За версією Володимира Зеленського розвиток бізнесу виглядає наступним чином: посилення штрафів, збільшення державного контролю, створення нового комітету. Втім, як це повинно покращити сферу бізнесу – залишається питанням. Чи потрібно управлінцю допомагати саме так розвивати український бізнес?

Адже є велика ймовірність, що після прийняття декретів, левовій частині підприємців доведеться закрити ФОП в Україні та шукати кращої долі за кордоном.

Хочеться сподіватись, що в Парламенті присутні люди зі здоровим глуздом, котрі не допустять, аби протестні настроїли переродилися в активний Майдан. Тож, дивовижної пір’їни в точку «G» можновладцям і до перемоги. А якщо ні, то готові зібратись та  пред'явити ультиматум владі на «народному віче».

***

Думка видання «Факти Запоріжжя» не завжди збігається з думками експертів-блогерів.

Редакція залишає за собою право відхилити публікацію у разі порушення зазначених нижче правил:

Заборонено розміщення неправдивої інформації; пропаганда й розпалювання расової, релігійної, міжнаціональної ненависті, ворожого ставлення та/або дискримінації за расовою, етнічною, статевою, релігійною, соціальною ознаками; заборонена публікація інформації, яка містить погрози, висловлювань, що дискредитують і порочать честь і гідність громадян або організацій; нецензурні висловлювання; заклики екстремістського характеру; пропаганда сепаратизму; заклики до дій, що підпадають під дію КК України.

Якщо ви хочете публікуватися на нашому сайті, напишіть нам на zpfakty@gmail.com. У листі, будь ласка, вкажіть теми, в яких ви компетентні, і коротку інформацію про себе.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі