Стан та перспективи природно-заповідного фонду Запорізької області

Стан та перспективи природно-заповідного фонду Запорізької області

Сьогодні хочу поговорити про природно-заповідний фонд Запорізької області.

Природно-заповідний фонд становлять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об’єкти яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища.

Природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Україна розглядає цей фонд як складову частину світової системи природних територій та об’єктів, що перебувають під особливою охороною.

Природно-заповідний фонд Запорізької області  налічує 337 об'єкти загальною площею понад 124,242 тис. га. З них 23 об'єкти — загальнодержавного значення, та 314 — місцевого значення. Відсоток заповідності складає 4,57%.

Запорізька область є однією з найтрансформованіших і найосвоєніших сільським господарством областей України. Станом на 2010 рік сільськогосподарські угіддя займали 82,4% території області, з них рілля — 71%. Природна і квазіприродна рослинність збереглася лише на непригодних для оранки землях: літоральній смузі, на степових крутосхилахзаплавах річок, частково на землях запасу. Такі землі займають близько 5% території області.

До 2010 року відсоток заповідності Запорізької області був серед найнижчих в Україні — 2,6%. Після утворення 10 лютого 2010 року Приазовського національного природного паркудругого за розміром в Україні, загальною площею близько 78 тис. га, відсоток заповідності виріс майже удвічі — до 4,5%. За 2013 рік створено 15 нових територій природно-заповідного фонду загальною площею майже 1 200 га. Протягом 2014 року було оголошено ще кілька нових територій природно-заповідного фонду загальною площею 1 014,4 га.

Отже, маємо 337 об'єкти природно-заповідного фонду площею понад 124,242 тис. га два з яких є Національними природними парками.

Особливість об’єкту природно-заповідного фонду полягає в тому, що він має режим.

Режим територій та об’єктів природно-заповідного фонду - це сукупність науково-обгрунтованих екологічних вимог, норм і правил, які визначають правовий статус, призначення цих територій та об’єктів, характер допустимої діяльності в них, порядок охорони, використання і відтворення їх природних комплексів.

Охоронні зобов’язання на об’єкти ПЗФ, які не включені до складу Національних природних парків покладені в переважній більшості на органи місцевого самоврядування, лісогосподарські установи, установи підпорядковані не профільним міністерствам та відомствам, які не мають можливості та бажання належним чином фінансувати такі об’єкти, не мають у своєму штаті спеціалістів здатних належним чином обґрунтувати таке фінансування, не кажучи про їх здатність вступати в конкурентну боротьбу за виділення коштів їх розпорядниками.

Фактичний аспект, полягає в тому, що природоохоронна, науково-дослідна, рекреаційна діяльність є дуже коштовними, не кажучи вже про охорону, відтворення природних комплексів.

Кожен окремо об’єкт ПЗФ потребує щорічно мільйони гривень на його утримання, збереження та розвиток. Саме тому вже досить тривалий час ми не спостерігаємо в публічному просторі стратегії розвитку об’єктів ПЗФ.  

Такі проекти не принесуть прибутку, не принесуть політичних дивідендів.

Вважаю, саме тому центральна та місцева влада замовчує ці питання. Особистий досвід говорить про те, що утримання об’єктів ПЗФ є не зручним питанням, як для Києва, так і для новостворених об’єднаних територіальних громад, сільських, селищних та районних рад, не кажучи вже про обласні.

Коли ділиться пиріг державного, обласного або місцевого бюджету на перший план постають питання медицини, освіти, інфраструктури, соціального захисту.

Питання екології в цілому та фінансування об’єктів природно-заповідного фонду окремо, часто залишаються поза увагою влади усіх рівнів.

Наближаються місцеві вибори.  Саме тому, хочу акцентувати увагу громадських та політичних діячів, народних депутатів, депутатів обласних, міських, сільських та селищних рад на необхідності розвитку об’єктів природно-заповідного фонду, належного фінансування цих питань.

Ці об’єкти є не прибутковими та їх діяльність не має розглядатись через призму отримання прибутку. Це «чистий витратник» і при тому великий. Таким він залишиться назавжди, таким він є в Європі та в усьому Світі.

Всі хочуть мати рибу в Азовському морі, Дніпрі, малих річках. Всі хочуть спостерігати птахів в небі. Всі хочуть дихати чистим повітрям. Всі хочуть мати заповідні ділянки дикої природи. Разом з тим, всі хочуть заробляти.

Так от питання збереження дикої природи та природи в цілому та питання отримання прибутку, питання заробляння – це векторно діаметральні питання.

Сьогодні заповідна справа, принаймні в Запорізькій області, окрім деяких одиноких випадків, існує тільки на папері. Ландшафтні заказники за десятиріччя безгосподарності перетворилися в стихійні сміттєзвалища та/або розсадники бур’янів, на виконання охоронних зобов’язань витрачаються копійки, а в основному своєму випадку нічого.

Так же ж занепокоєні активісти – екологи!?

Де Ваші екологічні меморандуми?

Де депутати з їх обіцянками?

Де влада? Де дії? Де фінансування?

Кожен промисловий гігант Запорізької області має власну природоохоронну програму, на їх ресурсах дуже яскраво демонструється занепокоєність екологією, всі без винятку є «зелені», та не знайдеш байдужого до екології підприємства. На власних сайтах, на папері, в соціальних мережах – всі занепокоєні!  

Разом з тим, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища залишається риторичним!

На жаль, риторичним залишається питання щодо фінансування заповідної справи в області! Чи є в Запорізькій області хоча б одна особа, яка поцікавиться станом та потребами установ природно-заповідного фонду? Чи знайдеться в Запорізькій області хоча б одна інституція здатна взяти участь в фінансуванні природоохоронних заходів на території об’єктів та територій природно-заповідного фонду?

Всіх небайдужих запрошую на екскурсію до Національного природного парку «Великий Луг», де я особисто без прикрас ознайомлю охочих зі станом у сфері природно-заповідної справи, станом протипожежної охорони природно-заповідних територій та станом збереження флори та фауни Запорізького Краю.  

*Думки видання «Факти Запоріжжя» не завжди збігаються з думками експертів. Редакція залишає за собою право відхилити публікацію у разі порушення зазначених нижче правил: заборонено розміщення недостовірної інформації; пропаганда і розпалювання расової, релігійної, міжнаціональної ненависті, ворожнечі, дискримінації за расовою, етнічною, статевою, релігійною, соціальною ознаками, заборонено розміщення інформації, яка дискредитує і порочить честь і гідність громадян або організацій; нецензурні висловлювання; заклики екстремістського характеру; пропаганда сепаратизму; заклики до дій, що підпадають під дію КК України.

Якщо ви хочете публікуватися на нашому сайті, напишіть нашому редактору у Фейсбуці (у листі зазначте, будь ласка, теми, в яких ви компетентні та інформацію про себе). 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі