Як тісна дружба забудовників та мерів спотворює міста, в тому числі й Запоріжжя

Як тісна дружба забудовників та мерів спотворює міста, в тому числі й Запоріжжя

Сьогодні майже у будь-якому випуску вечірніх новин на національному каналі можна побачити сюжет про проблеми будівництва, боротьбу активістів та забудовників. Лідерами будівництва нових квадратних метрів є Київ та прилеглі до нього райони, Одеса, Харків та Дніпро.

Все частіше чуємо про скандальні будівництва у столиці. Зрозуміло, що попит на житло, комерційну нерухомість у столиці лише зростає, а землі стає дедалі менше. Як наслідок, боротьба за цінні шматки землі стає все гострішою. Від такої боротьби страждають самі кияни, оскільки все менше зелених зон залишається у місті, будинки все ближче один до одного, муніципальні мережі водо-теплопостачання не витримують навантажень. Особливо гостро громадські активісти у Києві сприймають будівництво в історичному районі, оскільки новобудови, як правило, вибиваються із загального історичного ансамблю міста. 

Думаю не варто говорити про те, що до ринку будівництва нерухомості допускаються лише обрані. Мера Києва Віталія Кличка все частіше називають «найкращим другом забудовників». Активісти констатують, що варварський розподіл землі та стрімке будівництво нерухомості набуло особливого розквіту за останні п’ять років.

Другою у цьому рейтингу Одеса. Тут теж все зрозуміло – курортне місто, що знаходиться на березі Чорного моря, приймає мільйони туристів у сезон. Як наслідок, колосальний попит  на нерухомість! В Одесі активісти, як правило, виборюють у недобросовісних забудовників чорноморське узбережжя, міський сад. Мер Одеси Михайло Труханов максимально сприяє розподілу землі, наближеним до забудовників.  

Основним фактором, який сприяє «тісній дружбі» голів міських рад та забудовників є корупція. Отримати величенькі дивіденди від такої співпраці для мерів куди важливіше від збереження історичного обліку міста, паркових та рекреаційних зон, комфорту містян-виборців.  Правоохоронці, на жаль, частіше закривають очі на розподіл землі із порушенням процедури та законів України. Захист території міста від стихійної забудови лишається на плечах громадських активістів. Проте, кілька небайдужих людей не можуть протистояти корупційній системі, до якої входять мер, забудовники та правоохоронці. Все частіше з’являються новини про побиття активістів тітушками. Захист власних прав й власності громади стає дедалі ризикованішим, чим менше землі - тим запекліша за неї боротьба…

До самих активістів, також часто є багато питань. Нерідко, «активісти» борючись із забудовниками насправді захищають інтереси інших учасників ринку нерухомості. Але є й учасники громадського руху, які з усіх сил захищають рідне місто. Питання в тому, що активність більшості людей завершується гнівними постами у соціальних мережах. Інфантильність та очікування, що усі проблеми міста, держави вирішать за тебе, створює необмежене поле для зловживань владними органами.

Не дивлячись на те, що Запоріжжя має більш скромний статус серед перелічених міст, нові квадратні метри будуються в нас не такими шаленими темпами як у Києві чи Одесі, але і ми маємо проблеми із забудовниками.  Серед останніх гучних скандалів: незавершене будівництво житлових комплексів корпорації «Рассвет» у Південному районі, будівництво ТРЦ у парку Яланського та котеджного містечка на Великому Лузі.

У ситуації із будівництвом багатоквартирних будинків «Рассвет» немає питань до місця будівництва, або виділення земельних ділянок. Питання до того, коли люди отримають власні квартири, за які заплатили повну вартість, або виплачують кредит. І знов тісна кооперація місцевої влади та забудовника дозволяє ігнорувати права містян, що придбали ці квартири. Активісти кілька місяців дарма оббивають пороги органів місцево влади, аби розв'язати питання з компенсацією за порушення договору на придбання житла. Цієї проблеми просто не існує для міської влади.

Ажіотаж навколо будівництва ТРЦ у парку Яланського дещо спав. Проте це пов’язано виключно з відсутністю будь-яких робіт на цій території. Однак, питання функціонування ярмарку на площі біля цирку знов підняв питання забудови цієї території. Оскільки все більше містян сходяться на думці, що ярмарок заважав не стільки поціновувачам циркового та театрально мистецтва, скільки  заважав Володимиру Кальцеву розпочинати роботи з будівництва торговельного комплексу. І підтвердженням цієї думки є «активна» боротьба міської влади зі стихійними ринками у районах міста. Чи помітили ви хоча б одне питання про ліквідацію стихійної торгівлі на проспекті Металургів, або на центральних вулицях районів Запоріжжя?

Володимир Кальцев заручившись підтримкою міської ради у далекому 2009 році отримав в оренду пречудовий шмат землі у самісінькому центрі міста під будівництво ТРЦ. Але виявилось, що громада таким планам не заділа. Після двох років від початку конфлікту роботи не розпочинались, усе завершилось вирубкою дерев.

Щодо забудови території колишнього дитячого оздоровчого табору «Орлятко», то тут «Бізнес Олімп» Володимира Кальцева діяв надзвичайно швидко. Більш ніж за пів року, за підтримки міської ради, ТОВ «Бізнес Олімп» підготувало усі необхідні документи для визнання будівництва нового котеджного містечка законним.  Петицію ГО «Справжні дії» «Про недопущення забудови території рекреаційного призначення на узбережжі Дніпра», яку підтримало більше тисячі містян (за необхідних 750)  міська влада відмовилась публікувати на своїй інтернет-сторінці. Вочевидь боячись, що цю петицію підтримають запоріжани та доведеться скасовувати рішення про виділення земельної ділянки ТОВ «Бізнес Олімп».

Як можна боротись із забудовниками? Навіть рядові містяни мають таку можливість – відповідально голосувати на місцевих виборах. Сьогодні, коли ми маємо у своєму розпорядженні мережу інтернет, не складно пошукати інформацію про кандидатів у депутати, їх діяльність у міській раді, проаналізуйте діяльність міського голови. Ми вже просто не маємо права помилятись на виборах! Ці помилки дуже дорого нам коштують, тому прийшов час думати перед тим як ставити галочку у бюлетені. Адже ви не на папірці ставите відмітку, а на найближчому майбутньому власного міста.

*Думки видання «Факти Запоріжжя» не завжди збігаються з думками експертів. Редакція залишає за собою право відхилити публікацію у разі порушення зазначених нижче правил: заборонено розміщення недостовірної інформації; пропаганда і розпалювання расової, релігійної, міжнаціональної ненависті, ворожнечі, дискримінації за расовою, етнічною, статевою, релігійною, соціальною ознаками, заборонено розміщення інформації, яка дискредитує і порочить честь і гідність громадян або організацій; нецензурні висловлювання; заклики екстремістського характеру; пропаганда сепаратизму; заклики до дій, що підпадають під дію КК України.

Якщо ви хочете публікуватися на нашому сайті, напишіть нашому редактору у Фейсбуці (у листі зазначте, будь ласка, теми, в яких ви компетентні та інформацію про себе). 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі