Залученість до активної громадської діяльності може змінити Запоріжжя

Залученість до активної громадської діяльності може змінити Запоріжжя

Сьогодні хочу поговорити про громадську активність у нашому місті. Навколо мене багато активних та цікавих людей. Кожен з нас має певні ідеї, проекти та плани. Більш того, ми працюємо над тим, аби ці плани втілити в реальність. І мене це захоплює. Хочу показати як можна бути громадським активістом у сфері забудови міста.

Громадська активність стосовно проблем забудови, у Запоріжжі (в порівнянні з іншими містами) менш розвинута. На це впливає кілька факторів. По-перше, темпи забудови міста в рази нижча, ніж у містах-мільйонниках. Це пов’язано з низькою привабливістю Запоріжжя. Річ у тому, що ми, не дивлячись на могутній потенціал, залишаємось провінційним містом з жахливою екологією та проблемною інфраструктурою. Навіть левова частина містян покидає, або планує покинути місто в пошуках кращого життя.

У Запоріжжі будівництво нових квадратних метрів умовно можна поділити наступним чином:

  • 1. Комерційна забудова;
  • 2. Житлова забудова середнього та вище середнього класу;
  • 3. Елітна забудова.

Пропоную розглянути, у розрізі цих видів нерухомості, громадську активність міста.

1. Комерційна забудова:

Як правило, будівництво комерційної нерухомості не породжує значного опору серед містян. Можна пригадати, яке обурення у 2006 році викликало будівництво ТЦ «Метро» на Набережній магістралі. Тоді гіпермаркет вирішили звести за межами міста. Сьогодні на цій локації сконцентрувались два торговельних центри: City Mall та Епіцентр, існування яких довгий час влаштовувало запоріжан.

Однак, забудова парку-скверу Яланського викликав неабиякий супротив серед містян. Я вже писав з чим пов’язана така реакція. Простежуємо, що показник свідомості в запорізьких активістів за останні 10 років зріс. Так, містяни не лише з плакатами пікетували мерію — вони домоглись заборони від Мінкульту забудовувати цю територію. Ця еволюція пов’язана із наступними факторами:

  • 1. революція 2014, бойові дії на Донбасі – сформували міцний каркас для громадянського суспільства. Звичайно, воно слабше за американське, або європейське. Проте, ми бачимо  його активний розвиток і зміцнення;
  • 2. розвиток інформаційно-аналітичних видань допомагає донести людям інформацію про діяльність місцевих органів влади, комунальних установ та розкрити кулуарні та корупційні процеси;
  • 3. населення починає розуміти, що з метою захисту своїх прав та інтересів потрібно впливати на владу, вимагати її ефективності та результативності.

Ще один позитивний приклад впливу громадян на плани забудовників — стара водонапірна башта при в’їзді у Шевченківський район. Так, замість історичного об'єкта планувалось будівництво торговельного комплексу. Проте активісти ініціювали внесення башти до переліку архітектурних пам’яток. Розмістили петицію на сайті міськради, зібрали необхідну кількість коштів для оформлення документів і домоглись збереження споруди. Забудовник включив башту до свого проекту.

2. Житлова забудова:

Тут все більш-менш спокійно. Темпи забудови житловими комплексами у середмісті не значні. Запоріжжя не мільйонник, рівень приросту нового населення - низький, загальний купівельний рівень – малий, адже не має потреби активної забудови. Проте і тут є приклади протидії будівництву. Минулого року мешканці Бородинського мікрорайону обурились будівництву  ЖК «Комфорт сіті», оскільки людей не влаштовувала перспектива шуму та вібрації, які відлунювалися з території будмайданчику.  Та зважати на громадськість не стали, на сьогодні будівництво запустили, а запоріжани нехай звикають до таких умов.

 3. Елітна забудова:

Елітна забудова – широке поле діяльності активістів. Будівництво житла вищого класу передбачає виключні, особливі місця. Як правило, це історичні, лісові, прибережні зони. І в цьому випадку наміри населення та забудовника зовсім різні. Перші - прагнуть мати вільний, гарантований Конституцією доступ до лісу, річки, або зберегти історичну пам’ятку міста, інші – отримати максимальний прибуток, створити закриту від сторонніх ділянку.

У нашому місті забудовники перед усім полюбляють Великий Луг та «Хвилю». Так, сьогодні ГО «Справжні дії» бореться із забудовою берегу Дніпра у районі Великого Лугу.

На мою думку, громадська активність у Запоріжжі має кілька перешкод:

  • 1. Місцева влада, яка всупереч законам та совісті кулуарно роздає землю, як свою власну. Нагадаю: стаття 13 Конституції декларує право власності народу України на землю, воду, надра.  Земля не депутатів міської ради, не виконкому, вона – НАША.
  • 2. Місцева еліта, яка не розвиває місто. Розвитком повинна займатись не лише міська рада, а й представники еліти. Чомусь власні питання вони можуть вирішувати в Києві, а лобіювати питання власного міста - ні. Скільки за 15 років змінилось народних депутатів від Запорізького краю? Чому за довготривалий період, ми лише чуємо обіцянки завершити будівництво мостів?
  • 3. Слабкий рівень зацікавленості населення у громадській активності. Не дивлячись на позитивні тенденції, залучити населення захищати свої права, позиції – неймовірно важко. Одиниці людей з ентузіастом сприймають ініціативу зробити корисне для свого міста.

Дуже шкода, що у нас час повагу до себе треба вимагати або домагатись – саме це основний мотив будь-якої громадської діяльності та активності. Тож, закликаю не бути байдужим, перш за все, до себе. Зауважу, те, що відбувається у нашому місті стосується кожного з вас. Ми багато працюємо і платимо податки, на які утримуємо владу. І з часом зовсім забуваємо, що влада - це ми самі, а всі інші – наймані працівники, з яких маємо право спитати.

***

Думка видання «Факти Запоріжжя» не завжди збігається з думками експертів-блогерів.

Редакція залишає за собою право відхилити публікацію у разі порушення зазначених нижче правил:

Заборонено розміщення неправдивої інформації; пропаганда й розпалювання расової, релігійної, міжнаціональної ненависті, ворожого ставлення та/або дискримінації за расовою, етнічною, статевою, релігійною, соціальною ознаками; заборонена публікація інформації, яка містить погрози, висловлювань, що дискредитують і порочать честь і гідність громадян або організацій; нецензурні висловлювання; заклики екстремістського характеру; пропаганда сепаратизму; заклики до дій, що підпадають під дію КК України.

Якщо ви хочете публікуватися на нашому сайті, напишіть нам на zpfakty@gmail.com. У листі, будь ласка, вкажіть теми, в яких ви компетентні, і коротку інформацію про себе.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі