Браконьєри у заповіднику на Запоріжжі незаконно виловлюють тони риби: чому мовчить Держрибагентство

Браконьєри у заповіднику на Запоріжжі незаконно виловлюють тони риби: чому мовчить Держрибагентство

ЗМІ викрили корупційну схему, організовану співробітниками Держрибагентства у заповідній зоні.

На сайті Управління агентства рибного господарства у Запорізькій області оприлюднене повідомлення про нерестову заборону на вилов водних біоресурсів, що діє з квітня поточного року. Однак, виявляється, вона розповсюджується далеко не на всіх – у заповідній території на Великому лузі в Запоріжжі триває незаконний вилов цінних порід риб. Хто і чому має такий «карт-бланш», та у який спосіб реалізується злочинна схема – далі у нашому матеріалі. 

Заповідник приваблює не тільки браконьєрів, а й чиновників 

На території заповідної зони Національного парку «Великий Луг» часто можна побачити працівників Запорізького рибоохоронного патруля обласного Управління Державного агентства рибного господарства, яке очолює Дмитро Чайка,  разом зі співробітниками Запорізького обласного управління лісового та мисливського господарства. Останнім часом їх можна було побачити саме на «Великих і Малих Кучугурах», що розташовуються в межах Василівського району Запорізької області. 

До відома, Кучугури (Орнітологічний заказник загальнодержавного значення) – це 13 островів у північно-східній частині Каховського водосховища, що на Дніпрі. Загальна площа природоохоронної території 400 га. 

Острови є піщаними масивами з дюнами. Це місце постійного гніздування та концентрації близько 50 видів водоплавних і водно-болотних птахів. Заповітна територія охороняється, адже входить до складу Національного природного парку «Великий Луг». Саме парк взяв на себе офіційно охоронні зобов’язання.

Що насправді у заповідній зоні роблять співробітники рибагентства?

На «Великому Лузі» є своя служба держохорони природно-заповідного фонду, яка налічує понад 70 осіб. Проте, за інформацією видання Important, співробітники не дуже сумлінні у виконанні своїх обов'язків, і далеко не завжди бувають на зміні. Натомість, особи з Держрибагентства та Держлісгоспу там перебувають мало не весь час. Тож виникає питання - що саме вони там роблять? 

Не охороняти, а завдавати шкоди

За наявними даними, співробітники Держрибагентства та Держлісгоспу на території у заповідній зоні контролюють незаконний вилов риби. Там її водиться надзвичайно велика кількість, риба нереститься у плавнях 13 островів. Таким чином, посадовці круглий рік, начебто, охороняють рибу від сторонніх браконьєрів. Але скидається на те, що завжди раді «званим гостям», які за попередньою домовленістю безперешкодно ловлять у заповіднику рибу. 

Видання пише, що у плавнях, попри нерест, було виловлено від 1 до 3 тонн цінних порід риб. Вилов щоранку транспортують до с. Кам'янське (Запорізька область).  Потім цю рибу продають, а гроші, нажиті у злочинний спосіб, розподіляються між залученими до «схеми» особами. 

Що характерно, відстань від причалу, де знаходиться служба держохорони до островів становить 12 км, що фактично унеможливлює оперативне реагування на браконьєрів і їх переслідування у разі виявлення. 

Журналісти видання сфотографували, де мешкають й ховають плавзасоби вищезазначені особи. На одному з островів є комфортабельний будиночок, оснащений опаленням, сонячними батареї й мангалами. 

Очевидно, функціонування злочинної схеми неможливе без відома керівництва установ.

Корупційний бекграунд керівництва Держрибагентства

Управління агентства рибного господарства у Запорізькій області очолює Дмитро Чайка. Чиновник встиг стати фігурантом щонайменше, одного кримінального провадження – у 2016 році прокуратура Запорізької області внесла в ЄРДР дані про кримінальні правопорушення, вчинені начальником відповідної установи. 

Крім того, Запорізькі ЗМІ неодноразово повідомляли про те, що Дмитро Чайка співпрацює з місцевими браконьєрами й збирає з них гроші. Йдеться про те, що з кожного рибальського човна посадові особи рибагентстваотримують по 2-2,5 тис. гривень за те, що дозволяють здійснювати нелегальний вилов риби. 

За Чайки рибоохоронна галузь фактично зникла з території Запорізької області: рибозахисні споруди не перевіряються, а браконьєри навіть не ховаються від інспекторів, бо мають домовленості з керівництвом. ЗМІ також повідомляли про те, що три нові автівки, які були передані управлінню для робочих потреб, стали, натомість, особистими транспортними засобами Дмитра Чайки та його колег. 

Нагадаємо також, що 30 вересня 2018 року в Запоріжжі на Дніпрі сталася страшна трагедія, в результаті якої загинула людина. Одним з учасників надзвичайної пригоди був Дмитро Чайка. Посадовець в компанії двох співробітників Управління захисту економіки в Запорізькій області Павла Саварца і Павла Юшкова відзначали отримання нових катерів. Під час катання на великій швидкості за борт випали Дмитро Чайка та Павло Саварець. Останній при падінні потрапив під гвинти й загинув. Дмитро Чайка відбувся переляком. 

За словами очевидців, учасники ДТП на воді тоді були напідпитку. 

У квітні поточного року, у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, прокуратура закрила справу. За смерть людини ніхто не поніс покарання. 

Далі буде. 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі