Два роки занепаду: Хто і як грабував мелітопольський завод «Гідромаш»

Два роки занепаду: Хто і як грабував мелітопольський завод «Гідромаш»

ДП «Мелітопольський завод «Гідромаш» - колись потужне державне машинобудівне підприємство, що спеціалізується на проектуванні, виробництві, продажі та обслуговуванні техніки. На даний момент завод розграбовано та практично доведено до банкрутства. Тільки борги із зарплати становлять майже 3 млн. грн. 

Конкурс на посаду директора державного підприємства ДП «Мелітопольський завод «Гідромаш» Міністерством економічного розвитку і торгівлі України був проведений у березні 2017 року. За результатами конкурсу директором було призначено мешканця Запоріжжя Андрія Нефедова.

Протягом 2017 року держпідприємство під керівництвом новопризначеного директора, нібито, виготовило та укомплектувало навісним обладнанням 13 автопідйомників марки АП18. Але аналіз наявних фінансових видатків підприємства, що склали 3 255 300 грн., при середній відпускній вартості виготовлення автопідйомника в 440 000 грн., свідчить, що по факту було виготовлено лише 7 автопідйомників марки АП18. При цьому, собівартість подібного автопідйомника на березень 2017 року становила 640 000 грн.

Із наведених розрахунків випливає, що Андрій Нефедов, зловживаючи службовим становищем, завдав підконтрольному йому державному підприємству прямих збитків майже  на 1 400 000 грн.

Джерела видання повідомляють, що всі зазначені вище автопідйомники марки АП18 згодом були реалізовані через підприємство-посередника ТОВ «Тампеліндустріал», зареєстроване у Києві, по вул. Анатолія Луначарського,10. Керівником та єдиним засновником фірми є також мешканець Запоріжжя Дмитро Сухоруков. Причому, згодом назву цього підприємства було змінено – на ТОВ «Торгово-промисловий дім Гідромаш» . 

Також, за наявною інформацією, силами та за допомогою потужностей ДП «МЗ «Гідромаш» було виготовлено та укомплектовано навісним обладнанням 6 автопідйомників марки АП18.  Роботи пройшли без належного документального оформлення, а із залученими працівниками керівництво підприємства розраховувалося готівкою.

Крім того, із власних джерел стало відомо про ще один злочин, скоєний під час керівництва держпідприємством Андрія Нефедова. Так, протягом двох місяців 2017 року було розукомплектовано та здано на металобрухт старий (він не працював вже більше 20 років) ливарний цех, обладнання та комплектування якого перебувало на балансі державного підприємства. Тільки за приблизними прорахунками, загальний обсяг металобрухту склав понад 100 тон.  

При чому, демонтаж обладнання здійснювався невідомими особами під безпосереднім контролем та керівництвом директора ДП «МЗ «Гідромаш» та його заступника Валерія Апостолова, без складання відповідних документів.

У лютому 2018 року наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Андрія Нефедова було звільнено з посади директора ДП «МЗ «Гідромаш». Тоді ж Міністерство погодило призначення на посаду першого заступника директора держпідприємства Олега Бойка.

А от Валерій Апостолов, який, до речі, раніше був начальником Мелітопольського відділу СБУ, залишився на займаній посаді заступника та продовжив знищувати підприємство. Зокрема, організував схему списання основних потужностей нового, діючого ливарного цеху, для чого складав фіктивні акти списання під приводом їх фізичного та морального зносу.

За даними джерел, в такий спосіб були списані та привласнені обладнання та оснастка ливарного цеху, яка не має аналогів та необхідна для виробництва комплектуючих автопідйомників усього модельного ряду ДП «МЗ «Гідромаш»: АП-18, АП-18М, АП-22, АП-14, АП-15, АП-15/2, АП-28.

Згодом Валерій Апостолов на цих потужностях налагодив унікальне ливарне виробництво. На сьогодні виготовлену на привласненому обладнання продукцію він збуває як прямим конкурентам з виробництва автопідйомників «Гідромашу», так і заводу.

Протягом лютого-жовтня 2018 року Олег Бойко та Валерій Апостоловим за раніше організованою злочинною схемою на потужностях ДП «МЗ «Гідромаш» виготовили та укомплектували навісним обладнанням 8 автопідйомників марки АП18. Так само як за попереднього директора, роботи відбувалися без належного документального оформлення, а робітникам платили в «конвертах». В результаті цих протизаконних дій держпідприємству завдано збитки, насамперед, від ненадходження оренди за використання приміщень, амортизації обладнання, збільшення заборгованості по заробітній платі та збільшення заборгованості перед Державним бюджетом.

До того ж, як нещодавно з’ясувалося, впродовж вересня-жовтня 2018 року було розукомплектовано та виведено з робочого стану діюче пресове та токарне обладнання, а також установку плазмової різки. Це обладнання задіяне у технічному процесі виробництва, а його відсутність ускладнює та здорожує вартість виробництва.  

Проте, мародерів цікавлять не лише виробничі потужності ДП «МЗ Гідромаш», але й соціальні об’єкти. Джерела повідомляють, що на сьогодні підставним підприємством подано заявку до Фонду державного майна України в Запорізькій області на оренду терміном на 49 років заводської бази відпочинку «Азов», розташованої на узбережжі Азовського моря курорту Кирилівка. Наразі проведена оцінка бази відпочинку, яка, за наявною інформацією, суттєво занижена від реальної вартості.

Чи довго ще протримається підприємство з таким керівництвом? Чи звернуть, нарешті, на протизаконні дії посадових осіб заводу правоохоронці та Мінекономіки? Чи отримають люди зароблені гроші та матимуть в перспективі роботу? Сподіваємося, що так. Але для цього вже сьогодні необхідно вжити невідкладних та комплексних дій. Інакше ще один завод припинить своє існування.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі