Біляївський кар’єр та подвійні стандарти нардепа Кривохатька

Біляївський кар’єр та подвійні стандарти нардепа Кривохатька

Наше «польове» дослідження показало, що переважна більшість противників будівництва БЗК – це люди, які так чи інакше пов’язані із народним депутатом України Вадимом Кривохатьком.

Останнім часом увага медіа та громадськості прикута до Вільнянського району Запорізької області, адже події, які розгортаються довкола будівництва Біляївського збагачувального комбінату, турбують як мешканців Вільнянщини, так і жителів області загалом.

Наші кореспонденти поспілкувалися із людьми, і з’ясували, що думки щодо реалізації проекту дуже різняться. Деяким мешканцям байдуже, чи буде функціонувати БЗК. Інші готові підтримувати Біляївський збагачувальний комбінат, бо це створення реальних робочих місць, розвиток економічного потенціалу району та інші позитивні зміни в житті громади. А дехто дуже вороже ставиться до будівництва комбінату.

Наше «польове» дослідження показало, що переважна більшість противників будівництва БЗК – це люди, які так чи інакше пов’язані із народним депутатом України Вадимом Кривохатьком.  У когось нардеп орендує земельну ділянку, комусь давав по 100 доларів під час виборів до Верховної Ради, а декому – наприклад активістам ГО «Вольтера», кишеньковому голові районної ради та підконтрольним депутати – як кажуть місцеві мешканці, платить і по сьогодні.

Цю інформацію нам підтвердив і один з високопосадовців Вільнянщини, який теж раніше входив до ГО «Вольтера». Але наш співрозмовник вчасно схаменувся, бо зрозумів: зазначене об’єднання було створене лише для піару Вадима Кривохатька, інші ж «активісти» провадять діяльність лише за командою нардепа, після отримання від нього фінансової «мотивації». Або ж, як наприклад, депутат районної ради Тетяна Плетень, захищаючи власні інтереси, адже на землях, де планується розміщення кар’єру, займається вирощуванням сільськогосподарських культур вона сама та члени її родини.

Все це зрозуміло – і власні інтереси членів ГО «Вольтера», і передвиборчий піар Вадима Кривохатька.

Проте нещодавно до рук наших кореспондентів потрапив документ, який викликає чимало запитань до нардепа та пов’язаних з ним осіб щодо протидії будівництву Біляївського збагачувального комбінату.

Йдеться про договір оренди землі, який у 2005 році був укладений між на той час головою Вільнянської райдержадміністрації Вадимом Кривохатьком та ТОВ «Янцевський гранітний кар’єр».

За умовами договору, земельна ділянка, площею майже 5 га, на території Дружелюбівської сільської ради Вільнянського району передається ТОВ «Янцевський гранітний кар’єр» за доволі помірну плату – 2 687 гривень у квартал, тобто близько 10 750 гривень на рік.

Текст договору оренди землі та акт прийому-передачі ділянки у користування орендарю, під якими стоїть підпис Вадима Кривохатька, ви можете прочитати нижче.

Нас же зацікавив той факт, що Вадим Кривохатько, який на сьогодні є найзапеклішим противником будівництва БЗК, у 2005 році без будь-яких зволікань, прямо напередодні нового 2006 року (угода датована 30 грудня), віддав землю громади під інший, гранітний кар’єр. Чи безкорисливо? Адже, подейкують, що саме після цього матеріальне становище родини Кривохатьків значно покращилося, і справи пішли вгору.

Ми також з’ясували, що Вадим Кривохатько, який обіймав посаду голови Вільнянської РДА у 2005-2006 роках, і раніше знав про спеціальний дозвіл на користування надрами на розробку Біляївського родовища Східна ділянка, виданий Державною службою геології та надр України, і неодноразово публічно висловлювався про це у пресі. Проте лише у 2016 році, одразу потому, як йому стало відомо про зміну власників ТОВ «БЗК», нардеп почав активну діяльність проти будівництва комбінату, фактично оголосивши інвесторам війну.

На додачу, у червні 2016 року робоча група зі стратегічного планування, до якої входили, в числі інших, підконтрольний нардепу чинний голова Вільнянської райради Андрій Салякін та офіційний помічник нардепа Кривохатька, депутат Вільнянської міськради Валерій Бумажний, затвердила Стратегію розвитку Вільнянської міської територіальної громади, в якій визначила сильною стороною початок використання покладів каоліну. У документі зазначається, що «громада має стати відкритою для інвестування, зокрема, для підтримки діючих на території підприємств промисловості».

Але влітку 2016 року позиція нардепа змінилася діаметрально. Якщо до цього, перебуваючи на держслужбі, Вадим Кривохатько сам роздавав землю громади під кар’єр, то тут він раптово згадав про екологію і почав ширити неправдиву інформацію про проект, залякуючи місцевих мешканців.

«Ще не один кар’єр не приніс нічого, крім зла, території, на якій знаходиться. Янцевський (!) кар’єр, Мокрянський кар’єр…В Запорізькій області немає гранітів, які би мали більшу або меншу ступінь радіоактивності. В селі Кам’яне, там, де Янцевський кар’єр, люди до п’ятдесяти років не доживають…», - це фрагмент емоційного виступу нардепа Кривохатька під час ним же організованого мітингу у Павлівській ОТГ наприкінці серпня минулого року. Але подібні тези Вадим Вікторович використовую і під час інших своїх виступів перед виборцями.

Ще раз: нардеп Кривохатько, який у 2005 році віддав землю громади під гранітний кар’єр в Кам’яному, сьогодні розказує про страшні наслідки Янцевського кар’єру для здоров’я людей так, ніби він не має до ситуації жодного стосунку. Якщо це не маніпуляція і спроба уникнути політичної відповідальності за власні вчинки, тоді що?       

Тож, які чинники впливають на позицію нардепа? Чому обіймаючи посаду голови РДА тринадцять років тому він особисто надавав дозволи та укладав договори про розміщення кам’яного кар’єру, а сьогодні так супротивиться будівництво Біляївського збагачувального комбінату? Чому біля Янцевського кар’єру немає екоактивістів із лічильниками Гейгера? Чому там не проводяться протестні мітинги, тим більше, що ситуація на території, за словами самого нардепа Кривохатька, вкрай несприятлива?

Сподіваємося, що наші питання не залишаться без відповіді. А отримавши пояснення Вадима Вікторовича та керівництва ГО «Вольтера» щодо оприлюдненої інформації, ми їх обов’язково опублікуємо.

Далі буде.

 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі