Чому перемога на виборах бердянського нардепа Пономарьова – виклик президенту Зеленському

Чому перемога на виборах бердянського нардепа Пономарьова – виклик президенту Зеленському

Олександр Пономарьов переміг на окрузі кандидата від партії «Слуга народу» завдяки численним технологіям і адмінресурсу

В Україні триває зміна політичних еліт. Президентська партія «Слуга народу» за результатами виборів до Верховної Ради, які відбулися 21 липня, отримала більшість у парламенті, здобувши безпрецедентну підтримку виборців як у загальнодержавному, так і в одномандатних виборчих округах.

Проте, представники старої системи не збираються так просто віддавати позиції, адже звикли роками паразитувати на державному бюджеті та будувати власні бізнес-схеми, використовуючи владні повноваження. Для того, щоб зберегти місця біля бюджетної годівниці й надалі користуватися депутатської недоторканністю, щоб уникнути відповідальності, олігархи та політики старої формації під час виборів вдавалися до сумнівних, а місцями і зовсім протизаконних засобів – використовували адміністративний ресурс, підкуп виборців, брудні технології по відношенню до опонентів.

Показовими в цьому сенсі стали вибори на окрузі № 78 у Запорізькій області, центр якого знаходиться у місті Бердянськ. Межі округу також включають територію Бердянського, Більмацького, Розівського та Чернігівського районів.

Запекла боротьба на окрузі велася між двома кандидатами – фермером Віталієм Боговіним від партії «Слуга народу» та місцевим олігархом, нардепом двох скликань Олександром Пономарьовим. У Раді VII скликання він був членом Партії регіонів, у парламенті VIII-го скликання входив до депутатської групи «Воля народу», а на цих виборах балотувався від проросійської партії «Опозиційна платформа – За життя».

Зазначимо, що влада на окрузі Олександра Пономарьова безмежна. Тут розташовані його основні бізнес-активи – промислові та агропідприємства, оформлені безпосередньо на нардепи та його найближчих родичів, санаторії, бази відпочинку. Він же контролює місцеві органи влади – мера Бердянська Володимира Чепурного та більшість депутатів у районних радах та радах ОТГ на територіях.

При підрахунку голосів на окрузі виникли проблеми. Так, 22 липня по обіді на сайті ЦВК були оприлюднені результати підрахунку лише 26% електронних протоколів, в той час, як в цілому по Україні цей показник становив вже понад 57%, а по Запорізькій області – 54%. Це дало підстави припустити, що на окрузі можуть мати місце фальсифікації та маніпуляції із голосами виборців на користь Олександра Пономарьова. За кілька годин інформація на сайті ЦВК, хоч і з запізненням, але оновилася.

На сьогодні ЦВК опрацювала вже 100% протоколів, і результатами підрахунків вибори на окрузі виграв Олександр Пономарьов з мінімальним відривом від Віталія Боговіна у 4,4% (27 488 проти 24 199 голосів).

У штабі «Слуги народу» такі результати сприйняли критично і заявили про намір їх спростовувати у судовому порядку. Представники президентської партії повідомили, що на окрузі були зафіксовані численні випадки підкупу виборців і маніпуляції з бюлетенями, в результаті чого 3000 з них були визнані недійсними. У штабі кандидата від «Оппоплатформи – За життя» парирували – давайте докази.

Після заяв «Слуги народу», штаб Олександра Пономарьова оперативно організував мітинг «на захист результатів виборів». ЗМІ з медіахолдингу нардепа  повідомили, що жителі Бердянська самоорганізувалися, щоб їх голоси не були вкрадені. Проте, фактично у мітингу брали участь, переважно, працівники підприємств, афільованих із олігархом. Імітація народної підтримки – досі дієвий інструмент маніпуляцій громадською думкою та тиску на опонентів.

Паралельно штаб Пономарьова заявив про адміністративний вплив на нього. Співробітники Головного слідчого управління Національної поліції двічі намагалися вручили нардепу повістку на допит у справі вбивства активіста Віталія «Сармата» Олешко. На допит нардеп не з’явився, але образ жертви системи, який ЗМІ олігарха йому створили, теж зробив свою справу.

Зрештою, виборчий округ №78 став другим у Запорізькій області, де переміг кандидат – «мажоритарник» не від партії «Слуга народу».

Що забезпечило Пономарьову перемогу на окрузі і дозволило знову стати нардепом? – прості, перевірені роками технології.

Перш за все – адміністративний ресурс. Ми вже писали про те, що штаб Олександра Пономарьова і пов’язаних з ним кандидатів на інших округах – Сергія Валентирова та Володимира Люцканова очолював заступник голови Запорізької ОДА Олександр Бабанін, який завдячує посаді нардепові і тривалий час працював на одному з його підприємств. На період виборів Бабанін оформив офіційну відпустку, але ж йому досі підпорядковуються департаменти і управління ОДА, а також їхні підрозділи і співробітники. Тож виключати використання адміністративного ресурсу для впливу на результати виборів з боку держслужбовця неможна.  

Крім того, як зазначалося вище, Олександру Пономарьову повністю підконтрольний мер Бердянська Володимир Чепурний, на ключових посадах в місцевих органах влади, у керівництві комунальних підприємств, закладів та установ працюють люди з орбіти нардепа – про це олігарх потурбувався заздалегідь. В цьому контексті також важливо відзначити чималий вплив Пономарьова на місцеві правоохоронні органи.

Під час виборів для забезпечення перемоги Пономарьова був мобілізований і весь лояльний депутатський корпус. Депутати місцевих рад добре знають територію та специфіку території, місцевих жителів, голів ОСББ, квартальних. Депутати брали активну участь в агітаційній кампанії Олександра Пономарьова, а в день виборів здійснювали нагляд і контроль за ходом голосування – стежили, щоб «свої» виборці дійшли до дільниць.

Ще одна технологія, яка працювала на окрузі - «сітка». Як вже зазначалося вище, на території розташовані більшість підприємств Пономарьова, де працюють тисячі місцевих мешканців. Вони отримали вказівку привести на дільниці членів родин, знайомих та друзів. Процес контролювали пов’язані з олігархом члени комісій, депутати та офіційні спостерігачі.

Ні сам кандидат, ні його штаб навіть не намагалися завуалювати підкуп виборців. На окрузі роздавалися аптечки та окуляри, які місцеві жителі охоче брали. У день виборів здійснювався підвіз виборців на виборчі дільниці, що заборонено законодавством, але широко практикується політиками.

Використані проти основного опонента Пономарьова Віталія Боговіна брудні технології, як то висування кандидатів-клонів, теж сприяли перемозі олігарха. Так, самовисуванець і технічний кандидат Василь Боговін набрав 5,17%. Введені в оману виборці не знали, за якого Боговіна голосувати. А цих відсотків цілком вистачило би для перемоги кандидата від «Слуги народу» Віталія Боговіна.  

Тим не менше, Олександр Пономарьов святкує перемогу, а переможців, як відомо, не судять. Чи судять?

Боротьба з корупцією та скасування депутатської недоторканності – ключові програмні положення Володимира Зеленського на президентських виборах, які також забезпечили високі результати партії «Слуга народу» та кандидатам від неї на виборах парламентських. Отже, потому, як пройде ейфорія і система влади запрацює в оновленому форматі, президенту і його команді доведеться ці обіцянки виконувати. Бо такі ганебні явища, як купівля-продаж посад в облдержадміністраціях та інших органах влади, корупція і тендерні махінації з бюджетними коштами, повинні залишитися у минулому.

Зрештою, депутати, чиновники, держслужбовців і «силовики» на всіх рівнях повинні ділитися на дві категорії: перша – ті, що не крадуть, бо сумління не дозволяє,  друга – ті, що бояться неминучого покарання, якого не уникнути, прикрившись недоторканністю. Саме на це чекають українці.

Олександр Пономарьов та його оточення – колоритне втілення старої системи, з потужним фінансовим, медійним, адміністративним ресурсом. Те, що Олександр Сергійович знову став нардепом та залишається на політичній шаховій дошці – має свої переваги.

З одного боку – це виклик команді Зе! З іншого – найближчим часом йому не уникнути уваги журналістів та правоохоронців. І доки останні намагаються розплутати вбивство Віталія Олешко, ми зосередимося на розслідуваннях зловживань  групи Пономарьова-Валентирова у сфері тендерних закупівель, розподілу підрядів на підконтрольні фірми через корумпованих посадовців та незаконних заробітках на держбюджеті. Саме про це будуть наші наступні публікації.

Далі буде.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі