ДБР за президента Зеленського стає інструментом тиску на бізнес?

ДБР за президента Зеленського стає інструментом тиску на бізнес?

Запорізькі підприємці обговорюють юридичні виверти, які використовують слідчі ДБР для відкриття кримінальних проваджень щодо приватних фірм

Загальна корумпованість правоохоронної системи та часті випадки уникнення можновладцями-корупціонерами відповідальності за злочини стала поштовхом для створення у 2015 році спеціалізованого правоохоронного органу – Державного бюро розслідувань. 12 листопада Верховна Рада України прийняла відповідний закон, який 14 січня 2016 року підписав Президент України.

У травні 2016 року був оголошений конкурс на посади директора та заступників директора ДБР. За півтора роки, 22 листопада 2017 року директором Бюро був призначений Роман Труба, який відтоді й очолює структуру.

Фактично ДБР запрацювало і розпочало правоохоронну діяльність за рік – у листопаді 2018 року. Також були створені територіальні управління Бюро: у Львові, Хмельницькому, Миколаєві, Мелітополі, Полтаві, Краматорську та Києві.

У ЗУ «Про Державне бюро розслідувань» зазначається, що ДБР є центральним органом виконавчої влади, що здійснює правоохоронну діяльність з метою запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів, віднесених до його компетенції.

Завдання, покладні на Бюро, визначені у статті 5 зазначеного закону:

Стаття 5. Завдання Державного бюро розслідувань

1. Державне бюро розслідувань вирішує завдання із запобігання, виявлення, припинення, розкриття і розслідування:

1) злочинів, вчинених службовими особами, які займають особливо відповідальне становище відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про державну службу", особами, посади яких віднесено до першої - третьої категорій посад державної служби, суддями та працівниками правоохоронних органів, крім випадків, коли ці злочини віднесено до підслідності детективів Національного антикорупційного бюро України;

2) злочинів, вчинених службовими особами Національного антикорупційного бюро України, заступником Генерального прокурора - керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури або іншими прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, крім випадків, коли досудове розслідування цих злочинів віднесено до підслідності детективів підрозділу внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України;

3) злочинів проти встановленого порядку несення військової служби (військових злочинів), крім злочинів, передбачених статтею 422 Кримінального кодексу України.

Повноваження ДБР прописані у статті 7 «Реалізація повноважень Державного бюро розслідувань» зазначеного закону, і включають, зокрема, наступні пункти:

- Державне бюро розслідувань та його уповноважені посадові особи з метою виконання покладених на них завдань здійснюють на підставах і в порядку, встановлених законом, гласні та негласні оперативно-розшукові, оперативно-розшукову діяльність, слідчі (розшукові) та негласні слідчі (розшукові) дії з метою запобігання, виявлення, припинення, розкриття і розслідування злочинів, віднесених до підслідності Державного бюро розслідувань;

- безоплатно одержують в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, за письмовими запитами … інформацію, необхідну у справах про злочини, що знаходяться у провадженні Державного бюро розслідувань, у тому числі з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та банків даних, держателем (адміністратором) яких є органи державної влади або органи місцевого самоврядування, у тому числі інформацію з обмеженим доступом.

- вживають заходів щодо розшуку та арешту коштів та іншого майна, що можуть бути предметом конфіскації або спеціальної конфіскації у злочинах, віднесених до підслідності Державного бюро розслідувань, провадять діяльність із зберігання коштів та іншого майна, на яке накладено арешт та ін.

Таким чином ДБР має доволі широкі повноваження та інструменти для виявлення та запобігання злочинів з боку держслужбовців, суддів, працівників правоохоронних органів, співробітників НАБУ та Генпрокуратури. І час від часу Бюро звітує про затримання того чи іншого правопорушника із зазначених категорій.

Проте, у діяльності структури намітився нездоровий крен: скидається на те, що значна кількість справ, які розслідують слідчі ДБР, так чи інакшу стосується діяльності приватних фірм, представників малого та середнього бізнесу. Принаймні, таку тенденцію можна відзначити у діяльності регіонального ДБР.

Територіальне управління Бюро, розташоване у місті Мелітополі, поширює свою діяльність на Автономну Республіку Крим, Запорізьку, Херсонську області, місто Севастополь. Його директором у грудні 2018 року було призначено Дениса Кермана.

У Мелітополі теруправління Бюро відкривали з почестями. На додачу побажань у «добру путь», тодішній голова Запорізької облдержадміністрації Костянтин Бриль вручив Денису Керману грамоту ОДА за сумлінну працю, високий професіоналізм та вагомий особистий внесок у розбудову держави, проявлені ще в якості працівника обласної прокуратури.

Офіційно теруправління розпочало свою роботу з 27 листопада, коли 25 слідчих територіального управління склали присягу на вірність народу України та взялися до роботи. Нині у складі територіального управління ДБР сформовано слідчі підрозділи за трьома напрямками:

− розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції;

− розслідування злочинів, учинених працівниками правоохоронних органів та у сфері правосуддя;

− розслідування військових злочинів.

Загалом штат мелітопольського управління повинен налічувати 114 осіб.

Денис Керман завзято почав керувати ДБР. Проте, як вже зазначалося вище, складається враження, що під його керівництвом мелітопольські слідчі Бюро чимало зусиль витрачають на розслідування злочинів, які не входять до їхньої компетенції.

Так, нещодавно стало відомо, що другим управлінням організації досудових розслідувань Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування, а Генеральною прокуратурою України процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 62018000000000022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 205 («Фіктивне підприємництво»), ч. 2 ст. 364 («Зловживання владою або службовим становищем») Кримінального кодексу України.

З матеріалів справи випливає, що досудове розслідування проводиться за фактами «сприяння в ухиленні від сплати податків службовими особами Державної фіскальної служби України та її територіальних підрозділів, які зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, всупереч інтересам служби, за попередньою змовою з невстановленими особами, з метою одержання неправомірної вигоди для себе, в інтересах невстановлених досудовим розслідуванням осіб».

За наявними даними, одним з фігурантів кримінального провадження є ТОВ «Технохімпостач», яке спеціалізується на оптовій торгівлі хімічними продуктами. Власником підприємства є Михайло Шмяков, директором – Роман Близнюк. Фірма входить до орбіти відомого запорізького підприємця Олега Серовського, і саме його чималим бізнесом, за даними джерел, зацікавилося ДБР.

За інформацією у ЗМІ, на сьогодні Олег Серовський безпосередньо контролює наступні підприємства групи компаній «ZOG» («Запоріжоілгруп»): ТОВ «НВК «Автохімія Стандарт», ТОВ «Запоріжнафтосинтез», ТОВ «Октан-ЄС», ТОВ «ВФ «Запоріжоілгруп», ТОВ «Промнафтохім», ТОВ «Технохімпостач», ТОВ «Торговий дім «Запоріжоілгруп», ТОВ «Запоріжоілгруп», ТОВ «Транснафтгруп», ТОВ «ЗОГ-Рітейл» та ТОВ «Торговий дім «ЗНПЗ».

Діяльність фірм із зазначеного переліку неодноразово привертала увагу правоохоронців. Видання Important повідомляє, що наразі розслідуються матеріали восьми  кримінальних проваджень, розпочатих за фактами ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів та привласнення, розтрати майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем. Більшість проваджень відкриті та розслідуються Національною поліцією України та Державною фіскальною службою у Запорізькій області, оскільки стосуються економічних злочинів.

Постійна увага з боку правоохоронців стала причиною того, що Олег Серовський протягом 2019 року продав два підприємства – ТОВ «Торговий дім «Запоріжоілгруп» та ТОВ «ЗНПЗ» іншому бізнесмену.

Ситуація, коли підприємці, аби не поповнювати держказну, а лише власні кишені, вдаються до фінансових махінацій, - не нова. Виявляти та не допускати подібних злочинів – якраз компетенція ДФС та Нацполіції. Але до чого тут Державне бюро розслідувань?

На умовах анонімності, наші джерела у бізнес-середовищі повідомили, що втручання ДБР у роботу суб’єктів підприємницької діяльності під приводом розслідування кримінальних проваджень, відкритих за фактами фіктивного підприємництва, податкових та інших економічних злочинів, стало ледь не унормованою практикою.

Формальною підставою для участі чи ініціації ДБР кримінальних проваджень через економічні злочини називають те, що у цих справах фігурують, зазвичай, «невстановлені посадові особи» органів влади чи правоохоронних органів. Наприклад,  ДФС, як у наведеному прикладі провадження щодо фірми Олега Серовського.

Відкривши на цій підставі кримінальне провадження, слідчі ДБР проводять досудове розслідування, у тому числі слідчо-оперативні дії, в рамках яких проводяться обшуки на підприємствах, вилучаються фінансово-господарська документація, здійснюється моральний тиск на співробітників. Зрештою, підприємство втрачає можливість нормально працювати, проводити фінансові операції, тобто робота фактично блокується.

Для того, щоб оскаржити дії слідчих у суді, пересічному підприємцю потрібні місяці, якщо не роки. А доки триває судова тяганина, бізнес зазнає збитків на мільйони чи й взагалі може припинити існування. Тому власникам фірм, які опинилися у подібній ситуації, простіше «домовитися» зі слідством. Чим, за словами наших співробітників, і користуються деякі несумлінні правоохоронці.

ДБР – відносно новий правоохоронний орган, до роботи в якому залучено багато нових кваліфікованих і гідних співробітників. То невже нові слідчі взяли на озброєння та використовують у своїй роботі старі корупційні схеми і юридичні виверти?

На офіційному сайті Державного бюро розслідувань зазначена його місія – встановлення справедливості у суспільстві шляхом незалежного та всебічного розслідування злочинів задля притягнення винних до відповідальності, незважаючи на їхні посади, зв’язки та ресурси.

Благородна місія. Сподіваймося, що практична діяльність представників Бюро на територіях служитиме її виконанню, а не дискредитуватиме правоохоронну систему, рівень довіри суспільства до якої й так вкрай низький. Тим більше, що захист бізнесу, покращення інвестиційного клімату у країні і тотальна боротьба з корупцією були задекларовані командою нового президента Володимира Зеленського у числі пріоритетних напрямків роботи.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі