ДБР займається не своєю справою?

ДБР займається не своєю справою?

Слідчі ДБР зацікавились керівництвом компанії, яка будує вітроелектростанцію «Зофія», потужністю 750 МВТ, на території Якимівського району Запорізької області.

Так, слідчими територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, здійснюється досудове розслідування за фактом вчинення злочинних дій, направлених на привласнення, розтрату та заволодіння майном ТОВ «Азовенергоінжиніринг», що спричинило матеріальну шкоду на загальну суму 1 703 000 грн.

За даним фактом розпочато кримінальне провадження № 620190800000000565 від 10.12.2019 року за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 364 КК України.

У ході досудового розслідування встановлено, що у 2019 році Володимир Сібільов, обіймаючи посаду директора ТОВ «Азовенергоінжиніринг» надав поворотну фінансову допомогу наступним юридичним особам:

ТОВ «Азовпромінвест», (сума 408 000,00 грн);

ТОВ «Азовенергопром», (сума 405 000,00 грн);

ТОВ «Укрнафта Ресурс», (сума 240 000,00 грн);

ТОВ «Актурн» (сума 650 000,00 грн).

За версією слідства вищезазначені договори укладені всупереч інтересам ТОВ «Азовенергоінжиніринг», не були належним чином узгоджені із засновником, та фактично не мали за мету повернення переведених сум.

Зазвичай, такі злочини розслідують у районних відділках поліції, тому ми спробували розібратись як ця справа опинилась у ДБР, чому нею займаються сімнадцять слідчих Державного бюро розслідувань та на яких підставах слідчий суддя надав чотири дозволи на тимчасовий доступ до документів приватних компаній.

За законом, Державне бюро розслідувань - це новий правоохоронний орган, створений для боротьби із злочинами високопосадовців. Завданнями ДБР є своєчасне запобігання, виявлення, припинення, швидке розкриття та об’єктивне розслідування злочинів, віднесених до компетенції Бюро.

На сайті ДБР ми з’ясували, що Державне бюро розслідувань покликано запобігати, виявляти, припиняти, розкривати і розслідувати злочини, що вчинили:

І. Вищі посадові особи, а також особами, посади яких віднесені до першої-третьої категорій посад державних службовців, суддями і працівниками правоохоронних органів;

ІІ. Службові особи НАБУ та САП;

ІІІ. Особи, які вчинили військові злочини.

Задекларована місія ДБР – встановлення справедливості у суспільстві шляхом незалежного та всебічного розслідування злочинів задля притягнення винних до відповідальності, попри їхні посади, зв’язки та ресурси.

Цікаво, що директора товариства з обмеженою відповідальністю ніяким чином не можна віднести до жодної категорії осіб, які підпадають під слідство ДБР. Здійснення досудового розслідування кримінальних правопорушень передбачених ст. 364 КК України також не входить у компетенцію ДБР, а  належить слідчим органам Національної поліції.

За нашою інформацією, навіть у разі вчинення кримінального правопорушення державним службовцем, суддею або працівником правоохоронного органу, потерпіли та громадські діячі змушені звертатися до суду, з метою зобов’язання ДБР внести відомості до ЄРДР  та розпочати кримінальне провадження за їх заявами.

Для прикладу наводимо відповідь, яку отримав народний депутат України Роман Соха на свій депутатський запит щодо фактів порушення законодавства з боку колишнього губернатора Запорізької області Костянтина Бриля.

Ми вважаємо, що Костянтин Бриль за своєю посадою та наявною у ЗМІ інформації  щодо його відношення до різних незаконних комбінацій повинен більше зацікавити слідчих ДБР, аніж якийсь директор товариства з обмеженою відповідальністю, який перевів 1,7 мільйона на рахунки сумнівних компаній.

Але факт залишається фактом, губернатор - ДБР не цікавий, а шахрайством невеликого комерсанта займаються цілих 17 слідчих правоохоронного спецпідрозділу.

Єдине пояснення такої активності ДБР, яке ми знайшли, це особи директорів фірм, на адресу яких було надано допомогу. Так, керівником ТОВ «Азовенергопром» та ТОВ «Азовпромінвест» є Андрій Жовнер,  Вадим Чижиковський є директором ТОВ «Укрнафта Ресурс», а ТОВ «Актурн» очолює Володимир Сібільов. Власником зазначених компаній є Приватне акціонерне товариство «Компанія з управління активами «Славутич-Інвест».

Андрій Жовнер і Вадим Чижиковський - це колишні співробітники Генеральної прокуратури, які після звільнення з прокуратури працювали в Управлінні моніторингу корупційних чинників Секретаріату Кабінету Міністрів України.

Жовнер Андрій Олександрович

 

Чижиковський Вадим Сергійович

Після звільнення з державної служби екс-прокурори пішли у бізнес, протягом 2016-2019 років, ними було зареєстровано низку компаній, на які у період з лютого 2018 по липень 2019 року на території Запорізької області було оформлено понад 400 земельних ділянок, загальною площею понад 140 га. Договори оренди землі, строком на 25 та 49 років були підписані Держгеокадастром та Якимівською РДА з ТОВ «Азовінвестпром», ТОВ «Азовпроменерго» та ТОВ «Азовінвестенерго».

На фоні новин про те, що учасники АТО роками не можуть отримати земельну ділянку, яка їм належить за законом, інформація про надання 400 земельних ділянок в оренду трьом комерційним компаніям викликає здивування, особливо враховуючи той факт, що ділянки розташовані на території курортного району.

Зазначимо, що земельні ділянки виділялись у місцях заздалегідь визначених Андрієм Жовнером та Вадимом Чижиковським, не зважаючи навіть на той факт, що  вони знаходяться на кордоні Приазовського Нацпарку, на березі Молочного лиману, або протягом десятиліть обробляються місцевими мешканцями.

За нашою інформацією, питання виділення землі погоджено бізнесменами на «вищому рівні», за вказівкою колишнього губернатора Костянтина Бриля у період листопад-грудень 2018 року ГУ «Держгеокадастром» в Запорізькій області працювало лише на користь інтересів бізнесменів, укладаючи по 20 договорів оренди в день. Всі хто намагався оформити земельну ділянку розуміють, що такий стан речей для «простого смертного» майже неможливий.

Наприклад, у червні 2019 року співробітники СБУ затримали адвоката спільно з директором консалтингової фірми, які за обіцянку вплинути на посадових осіб міської влади для отримання позитивного рішення щодо надання права викупу земельної ділянки вимагали від комерсанта 1 мільйон гривень.

В подальшому ТОВ «Азовінвестпром» та ТОВ «Азовпроменерго» були  продані норвезькій компанії NBT, яка протягом 2019-2021 років планує побудувати на території Якимівського району Запорізької області вітроелектростанцію «Зофія», потужністю 750 МВТ. Вартість проекту один мільярд євро.

Як повідомляє інформаційне агентство Interfax саме Андрій Жовнер від імені венчурного інвестиційного Фонду фінансових стратегій, у січні 2019 року під час проведення українсько-норвезького бізнес-форуму в Осло, підписав меморандум об участі норвезької NBT в будівництві ВЕС потужністю 742 МВт на території Запорізької області.

Ми вже розповідали, що будівництво найбільшої в ЄС вітрової електростанції на території Якимівської та Кирилівської ОТГ розпочато із порушенням порядку отримання дозвільних документів.

За нашою інформацією голова Запорізької ОДА Віталій Туринок особисто опікується процесом будівництва вітроелектростанції «Зофія», адже із представником норвезької компанії було досягнуто домовленості, що поставляти бетон для бетонування фундаменту та паль для вітрогенераторів буде підконтрольне йому підприємство.

Маємо надію, що враховуючи кількість слідчих ДБР, які залучені для розслідування зазначеного правопорушення правоохоронні органи не дадуть шахраям ошукати іноземних інвесторів.

Якщо Вам відомі:

  • 1. факти порушення законів України посадовими особами;
  • 2. факти про корупційні схеми у державних органах, комунальних підприємствах та органів місцевого самоврядування;
  • 3. зловживання службовим становищем посадових осіб.

Звертайтесь до ГО "Справжні дії":

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі