Еколабораторія, на яку у Запоріжжі витратили 12 млн грн, не працює на повну за браком коштів

Еколабораторія, на яку у Запоріжжі витратили 12 млн грн, не працює на повну за браком коштів

Обладнання є, а коштів на його експлуатацію - немає

Пересувна лабораторія, яка мала курсувати містом та перевіряти радіаційний фон, рівень забруднення повітря, води та землі, жодного разу за 2 місяці не виїхала за межі Запорізького лабораторного центру МОЗ України. Причиною стала відсутність коштів на експлуатацію та функціонування лабораторії. Про це журналістам "Фактів Запоріжжя" стало відомо від працівників лабораторного центру.

24 січня у Запорізькому обласному лабораторному центрі МОЗ України відбулася презентація мобільної лабораторії моніторингу довкілля. 31 травня на міському Еко форумі працівники лабораторного центру продемонстрували, як лабораторія курсує містом та проводить дослідження. Тоді у центрі міста вимірювали рівень забруднення повітря. Після чого транспорт зі спеціальною технікою жодного разу не виїжджав у місто, аби зробити необхідну перевірку. Як повідомляють екологи, лабораторія мала курсувати регіоном цілодобово та додатково виїжджати на звернення громадян.

«Так чи інакше, ми зараз проводимо моніторинг повітря раз на тиждень. Однак, місцева та обласна влада вважали, що цього замало. На їхню думку, лабораторія мала працювати цілодобово, навіть у вихідні й святкові дні та реагувати на скарги та заявки місцевих жителів»,  - розповів лікар з комунальної гігієни ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України» Євген Тулушев.

Між містом та обласним лабораторним центром існувала домовленість: установа мала взяти лабораторію на свій баланс. А міська та обласна влада дали зобов'язання фінансувати експлуатацію дорого вартісного обладнання. Представництво обласного лабораторного центру підрахувало, що обслуговування еко-лабораторії коштуватиме 1,3 млн. грн. на рік. Покривати ці витрати планували за кошт обласного та міського бюджетів у рівних частинах (по 550 тис. грн. з кожного), ще по 200 тис. щорічно - за кошт обласного лабораторного центру МОЗ. В результаті домовленості були виконані не повністю. Лабораторний центр взяв на баланс моніторингове обладнання, але коштів на його експлуатацію так і не отримав.

"Нам твердо обіцяли, що експлуатація лабораторії буде на співфінансуванні центру, обласної та міської влади. Найголовніше те, що ми не маємо страховки. Виїжджати з дорогим обладнанням, яке коштує 12 мільйонів без страховки на наші дороги було б нерозумно з нашого боку. Повна страховка коштує понад 400 тис. грн. У лабораторного центру таких коштів немає.

Ще одна проблема полягає в забезпеченні транспортування обладнання. Для цілодобового пересування лабораторії необхідне паливо. Ми можемо забезпечити транспорт зі спецобладнанням паливом лише на виїзд 1 раз на тиждень. Коштів для щоденного курсування еколабораторії регіоном центр не має", - прокоментував ситуацію, що склалась навколо роботи лабораторного центру Євген Тулушев.

Частину витрат на утримання лабораторії працівники центру взяли на себе. Так, установа самостійно покриває витрати на комунальні платежі, заробітну плату співробітників, які працюють з сучасним обладнанням, облаштування приміщення для працівників та формений одяг для них. Однак, цього не вистачає для повноцінного функціонування спецобладнання.

"Для того, щоб лабораторія працювала на повну потужність, нам не вистачає відділу, який би займався обробкою даних, які збирає лабораторія. Нам необхідне комп'ютерне обладнання та спеціальні програми. Це могли б бути програми для смартфона. Наше обладнання налаштоване так, що всі данні з моніторингу одразу потрапляють до мережі. В такому разі кожен запоріжець мав би змогу отримувати данні лабораторії щодо рівня забруднення повітря, води та землі на свій телефон. Але нічого з цього зараз немає. Це все потрібно робити"                                     

На жаль, не дивлячись на всі наші зусилля, багаторазові звернення до різних інстанцій, у тому числі і Міністерство охорони здоров'я, результату немає. Ми, звичайно, будемо намагатися якимось чином запустити цю лабораторію. Однак, поки, це питання вирішити власними силами нам дуже складно", - підсумував Євген Тулушев.

Працівники центру зверталися по допомогу і до обласної та міської влади. З відусюди отримали відповіді, що коштів на експлуатацію лабораторії зараз немає. Тому, поки моніторинг повітря надсучасне обладнання здійснює на території самого центру, без виїзду за його межі.

 

 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі