Мовні колізії: російську хочуть позбавити статусу регіональної мови (позиції депутатів)

Мовні колізії: російську хочуть позбавити статусу регіональної мови (позиції депутатів)

У Запоріжжі хочуть обмежити використання російської мови. Відповідний проект рішення був підготовлений депутатом міської ради від фракції БПП «Солідарність», Андрієм Согоріним.

Пропонується:

- скасувати регіональний статус російської мови в Запоріжжі;

- скасувати можливість проведення у Запоріжжі референдуму по виявленню волі громадян міста Запоріжжя стосовно надання російській мові статусу державної мови поряд з українською;

- скасувати ретрансляцію російських телевізійних каналів в запорізьких кабельних мережах та захистити права мешканців м. Запоріжжя на інформацію.

Ініціатива мала виноситися на сесію міськради, яка проходить сьогодні, 24 квітня. Та до порядку денного проект так і не потрапив, тож і розглядати його народні обранці не будуть.

З огляду на резонанс та прикуту увагу до цього питання збоку громади, наша кореспондентка вирішила дізнатися позиції депутатів міськради з цього приводу.

Андрій Согорін, фракція БПП (ініціатор проекту).

Депутат зазначив, що пункти, які він пропонує скасувати, від самого початку не відповідали законодавству України:

«Ці рішення були декларативними та використовувались для передвиборчих технологій. Але вони є чинними й досі, тому їх треба скасувати якнайшвидше».Геннадій Наумов, позафракційний.

«Інститут Держави передбачає наявність в країні державної мови. З урахуванням обставин, що склалися в Україні наразі, краще виключити мовні спекуляції на всіх рівнях назавжди.

Стосовно того, щоб надати російській статусу другої державної мови, я виступаю категорично проти. У світі не так багато країн з двома державними мовами  (що мають особий статус -ред.). Якщо відійти від пострадянського простору, то дуже часто дві мови є наслідком неврегульованих конфліктів. Наприклад, Ізраїль, Кіпр, Ірак, існують ще й історичні мови, що залишились з часів колоній»,- зазначив пан Наумов. Михайло Прасол, фракція «Укроп».

Депутат наголосив, що спілкуватися державною мовою - це необхідність, але не обмеження.

«Давно настав час ввести такі зміни та збільшити вплив української мови на офіційному рівні у Запоріжжі. Важливо розуміти, що йдеться не про примусову українізацію. Мова – це частина нашої національної ідеї, ми маємо розвиватися та плекати свої традиції, свою соборність та піклуватися про єдність громади міста Запоріжжя, області і країни. Важливо висловити чітку позицію з приводу ворожої пропаганди, зокрема, про ретрансляцію телеканалів.

Немає і не може бути заборони з приводу вибору мови у приватному спілкуванні. Ми живемо у вільній країні і місті і завжди маємо право обговорювати питання демократично»,- резюмував обранець.Володимир Максимов, фракція «Батьківщина».

«Те, що російська мова має статус регіональної -  взагалі суперечить чинному законодавству. Такого статусу треба було позбутися давно. У нас лише одна державна мова - українська»,- прокоментував депутат.

В'ячеслав Зайцев, фракція БПП.

«Слухайте, може нам прийняти ще є третю мову, наприклад болгарську, чи мову інших нацменшин? Так не має бути. У країни має бути одна офіційна мова. Це прописано в Конституції України. 

У нас демократія. Я, наприклад, у побуті можу спілкуватися російською, української та, дуже рідко, французькою мовами. Ніхто не заважає нам спілкуватися так, як нам зручно. Та діловодство, викладання, спілкування у сесійній залі мають здійснюватися державною мовою. Це повага до своєї країни»,- зазначив В'ячеслав Зайцев.У разі схвалення даного рішення, інформація про скасування статусу російської мови має бути опублікована в газеті "Запорозька Січ" і офіційному сайті Запорізької міської влади. Варто зазначити, що наш сайт про це також обов'язково повідомить. Тож інформацію про це ви, наші читачі, не пропустите.

Наразі питання відклали у довгий ящик та, очікується, що ініціативу знову будуть актуалізовувати. Слідкуйте за новинами.

Нагадаємо, депутати вже розглянули таку пропозицію. Голосування відбулося у листопаді 2018 року, тоді За проголосували 22 депутати замість 33 необхідних. Тому рішення не було прийнято.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі.


Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі