Зона жорсткої турбулентності: чиновники, депутати, юристи та політологи про призначення нового губернатора

Зона жорсткої турбулентності: чиновники, депутати, юристи та політологи про призначення нового губернатора

Сьогодні, 20 травня, нарешті відбулася інавгурація новообраного президента України Володимира Зеленського. У другому турі його підтримали 73 % українців. А, отже, тепер мають піти всі очільники українських ОДА, про це повідомляють "Факти Запоріжжя".

Коли чекати відставки нинішнього губернатора і хто може реально претендувати на крісло керівника області у Запоріжжі, наша кореспондентка вирішила дізнатися у місцевих посадовців, депутатів, політологів, економістів-міжнародників та провідних юристів. 

Думки прозвучали діаметрально різні

Запорізький політикум, який зазвичай дуже щирий на коментарі, на цю тему висловлювався з відчутною насторогою. Багато авторитетних чиновників і депутатів ситуацію з призначенням прокоментували, та майже половина  забажали залишитися інкогніто. Отримана інформація свідчить, як мінімум п'ять запорізьких груп впливу борються за місце губернатора, отже чи зміниться ситуація в регіоні,- читайте в нашому матеріалі. 

Адвокат Сергій Барбашин вважає, що чинний очільник ОДА, Костянтин Іванович Бриль, залишить посаду вже на цьому тижні. А от стосовно його заміни, переконаний, що це буде людина із Запорізького регіону. З огляду на те, що як такої команди у Зеленського в місті ще немає, то ним може стати хтось з чинних депутатів:

«Всі шанси стати губернатором має, наприклад, Геннадій Фукс. Він в політиці розуміється і амбіції має. До того ж Тимошенко йшла в рейтингу кандидатів на пост президента третьою, це логічно»,- резюмував юрист. Про ймовірність того, що Фукс стане до керма ОДА ми писали трохи раніше, про це можна почитати тутІнший правник, запорізький юрист Іван Черкашин вважає, що посаду губернатора, як таку, треба взагалі скасувати або докорінно змінити:  

«Кому б не віддав президент Зеленський посаду очільника ОДА в Запорізькій області, будемо сподіватися, що ця особа буде призначена на короткий проміжок часу, необхідний для внесення відповідних змін до Конституції України. Для нової влади було б правильним ініціювати зміни до Конституції про виборність губернаторів, або остаточно скасувати інститут голів ОДА в регіонах», - прокоментував юрист. Чому пан Черкашин вважає саме так, ми завтра надрукуємо розвернути матеріал в його особистому блозі у нас на сайті

Депутат Запорізької міської ради, який в статті не захотів представлятися вважає, що новим губернатором стане представник заводу «Мотор Січ». На його думку, на пост очільника ОДА будуть просувати персону від цього підприємства.

«Якщо говорити про персоналії, то це можуть бути, або Олексій Басов (депутат міськради від «Нової політики»), або Олексій Бородай (заступник Запорізького міського голови з питань діяльності виконавчих органів»,- сказав депутат. Додав, що в риторику президента Зеленського та його команди про нових людей у політиці абсолютно не вірить. Інформацію про те, що головою області може стати депутат облради від БЮТу Геннадій Фукс, обранець спростував. Вважає, що політики, які наразі при владі, можуть претендувати на крісла заступників. «Скоріш за все, така честь може випасти комусь із молодих»,- добав депутат. 

Натомість, секретар Запорізької міської ради, Руслан Пидорич не виключає можливості, що до керма влади стане хтось із приїжджих: «Мені складно коментувати можливі призначення. Наразі не зрозуміло, хто із запорізьких увійде в команду Володимира Зеленського. Якщо це будуть «парашутисти» тоді і напружуватися немає сенсу». 

"До влади прийде людина з команди Зе"

А от народний обранець із Запорізької обласної ради, який прокоментував ситуацію анонімно, стверджувально назвав кандидатуру Михайла Крячка.До відома, у березні поточного року саме Крячко став довіреною особою Зеленського, окрім цього він є представником команди Зе у Запоріжжі. Наразі працює директором запорізького офісу одного з digital-агентств, яке займається просуванням новообраного президента у соцмережах.  

Разом із Михайлом Крячком довіреною особою Зеленського у місті став і Дмитро Арабаджиєв. До слова, 2005 року у Запорізькій ОДА була створена Запорізька регіональна робоча група обліку виборців. До її складу увійшов Дмитро Арабаджиєв, який на той час був начальником загального відділу апарату обласної держадміністрації та Михайло Крячко, який тоді працював головним спеціалістом організаційного відділу апарату ОДА.Поспілкувалися ми і з екс-керівником Запорізької місцевої прокуратури номер 2 Романом Мазуриком. Так от прокурор нас запевнив, що новим очільником області стане хтось із Запоріжжя.

«Відповідно до Закону, після інавгурації голова ОДА зобов'язаний написати заяву про звільнення, яку має розглянути Кабінет міністрів України та Президент. Тому це питання може бути ухвалено на цьому тижні. Стосовно можливого нового губернатора думаю, що це буде однозначно людина з Запорізької області. Хто саме - навіть не знаю. Однозначно, це буде молода, амбітна особа. Час покаже»,- зазначив пан Роман.

В'ячеслав Зайцев, депутат міськради від БПП прокоментував ситуацію так: «Якщо чесно, я навіть гадки не маю. Ймовірно, область очолить хтось із Дніпра - людина з кола олігарха Коломойського».  

Олег Афанасьєв, депутат міськради від фракції «ВО «Батьківщина» повідомив, що знає як мінімум п'ять запорізьких груп, які борються за місце керівника області.  

«У всьому цьому є позитивний момент, вперше, з  часів Помаранчевої революції, губернатором стане людина, яка живе і працює в Запорізькій області, а не варяг ззовні. Конкретизувати, сказати вам хто, це те саме, що поширювати чутки, і не відомо до кінця хто виграє перегони»,- сказав Афанасьєв.

Прокоментував депутат й відставку пана Бриля: «Костянтин Іванович може скласти свої повноваження в будь-який день після інавгурації, а може й досидіти у своєму кріслі і до осінніх парламентських виборів»,- сказав депутат.

Колоритний коментар нам надав запорізький політик, який не захотів у статті себе називати, мовляв ніяких проблем через озвучення своєї позиції він не хоче мати.

«Складнощі в тому, що у Зеленського фактично немає команди у нашому місті. Зараз його основне завдання вийти на парламентські вибори з мінімальними втратами, для цього, в ідеалі, потрібен свій губернатор - нове обличчя, незаплямована персона, яку погодить Кабмін й людина, яка зможе знайти спільну мову з обласними та місцевими радами. Та, насправді, «лавка запасних» дуже маленька. Якщо взяти досвідченого політика, тоді всі будуть говорити про те, що йде реванш - старі повертаються, візьмеш нового - облрада йому «обрізатиме крила». 

Виборами Зеленського, роботою комісій керували люди Кальцева, але якщо ставити губернатора з тієї команди, то полетять камені у Крячко і Арабаджієва, у яких є досвід роботи в ЗОДА. Як не крути, виходить гра на погіршення. Тому мій прогноз - нинішній губернатор Костянтин Бриль піде і у нас довго буде в.о. - якась абсолютно компромісна фігура. Мене лякає те, що ми входимо в зону жорсткої турбулентності. У нас в облраді  і так ледь більшість набиралася і Костянтин Бриль маневрував як міг. Як би не склалося, тепер буде ще складніше»,- зазначив народний обранець. 

Анатолій Пустоваров, заступник мера Запоріжжя до питання поставився з великою насторогою. Мовляв, не комільфо давати подібні прогнози. До того ж, зам сказав, що інформацією з цього приводу не володіє. 

Геннадій Наумов, позафракційний депутат міськради, також красномовно висловлюватися з цього приводу не став. Сказав: «Конкурс, так конкурс».

Про політичну мімікрію

Досить розгорнутий і експертний коментар нам надав авторитетний політолог Максим Лепський. Він вважає, що команда Зе буде дотримуватися позиції, що до влади мають прийти нові обличчя.

«Думаю, що механізм призначення голови ОДА буде зрозумілий лише після інавгурації Зеленського та представлення команди Зе на вищому рівні. Варіант перший - до або після розпуску парламенту. Буде визначення структури регіонального управління. Варіант другий - відсутність розпуску і домовленості про більшість і сфери впливу. Та це сильно занизить рейтинг команди Зе. Третій варіант - пропозиція найближчими днями після інавгурації "своїх призначень". Це така собі перевірка відносин з парламентом і вже проведених домовленостей. Тут можливе призначення тимчасових або зміна всього корпусу заступників при "підвішеному губернаторі". У всіх цих випадках основним фактором є швидкість змін. Якщо буде торг за більшість в парламенті - поле гри ще розширюється»,- зазначив політичний експерт. 

Фінансово-промислові групи (олігархічні) намагаються лобіювати своїх кандидатів. Є така стара технологія, коли в ключових призначеннях навмисно робиться пауза. Це впроваджують навмисно, аби фінансові групи проявили усіх своїх кандидаті—претендентів. Тож, якщо в команді Зеленського є розумні люди, як, наприклад, Дмитро Разумков, то вони для себе зроблять  висновки по таким кандидатам на предмет «хто кому служить». Я гадаю, що наразі ці кандидати не мають шансів»,- сказав експерт.

З приводу тих політичних діячів, які зараз намагаються «перевзутися» і трансформуються, політолог також висловився: «Те, що ми бачимо зараз - це класика політичної мімікрії, жага до виживання, спроба зберегти тепленьке місце й посаду. Я гадаю, що такі «спроби» команда новообраного президента буде блокувати».

На питання, хто ж на його думку може  реально претендувати на посаду очільника області, пан Лепский назвав одне ім'я - Дмитро Арабаджиєв.Дмитро Арабаджиєв - соціолог, кандидат наук, має великий досвід у політиці, був членом громадської ради при Запорізькій ОДА, а під час місцевих виборів у 2015 році очолював Всеукраїнську громадську організацію «Громадянська мережа «ОПОРА» у Запорізькій області. З «ОПРОРОю» співпрацював з 2009 року. Під час місцевих виборів, разом з Катериною Коротченко, пан Арабаджиєв непогано себе зарекомендував.

Крім цього, з політичного бекграунду має такий досвід: був заступником директора Запорізького обласного центру праці для молоді при обладміністрації, головним фахівцем відділу зв'язків з політичними партіями та ГО управління внутрішньої політики Запорізької ОДА, помічником голови Запорізької обласної державної адміністрації. Окрім цього, з 2010 року працює також на кафедрі соціальної роботи ЗНТУ, є завідувачем кафедри Політичних наук.

Ми зв'язалися з паном Арабаджиєвим і попитали, що він думає про гіпотезу з приводу того, що саме він може стати до керма ОДА. Політик відповів дуже неоднозначно: «На відміну від інших експертів, я не думаю, я знаю».
 

Боротьба олігархічних кланів

Також цікаві речі нам повідомив експерт з глобальної економіки, доцент, кандидат економічних наук, який також не захотів себе афішувати. На його думку, припущення стосовно пана Арабаджиєва є досить доречними.

Додав, що така інформація шириться в авторитетних колах: «Арабаджиєв з високою долею вірогідності отримає ключову посаду у Запоріжжі. Однак, у нього більше шансів зайти у політику, як представник  запорізької еліти. Та, еліту зазвичай «кидають» із центра.

Фахівець додав: "З огляду на те, що як такої Зе команди у Запоріжжі немає, ймовірно, посади продаватимуть. У Коломойського є інтерес до Запоріжжя, мова йде про конкретні підприємства: Запоріжжяобленерго і завод Феросплавів. Тому йому треба своя людина. У такому випадку може розглядатися кандидатура Олександра Петровського - авторитетної особи з Дніпра. Петровський народився в Грузії, має громадянство України, Ізраїлю та Швейцарії. Український підприємець, меценат. Президент благодійного фонду «Солідарність». Один з найбагатших людей Дніпра та України. Соратник нардепа від БПП Андрія Денисенка.

За словами експерта з глобальної економіки, саме проти Петровського наразі активну інформаційну кампанію веде олігарх Рінат Ахметов, а власнику ПАО «Запоріжсталь» ніяк не вигідно, аби до влади прийшов потужний конкурент із Дніпра.

Рінат Ахметов - підприємець і політик татарського походження, екс-нардеп, найбагатша людина України, президент футбольного клубу «Шахтар», власник компанії Систем кепітал менеджмент, засновник благодійного фонду «Розвиток України». Існує думка, що всі рішення мера Запоріжжя, Володимира Буряка, приймаються після консультацій з топ-менеджерами «Запоріжсталі», яка належить Ахметову. 

Нагадаємо, за словами керівника запорізької "Батьківшини", екс-губернатора Олександра Старуха, щойно керівники українських ОДА будуть звільнені Зеленським, їх функції автоматично перейдуть до перших заступників. Що важливо, всі заступники залишаються в кріслах до вступу на посаду нового губернатора. «У випадку з Запорізьким регіоном, влада перейде до першого зама Елли Слепян. Ось тоді стати в.о. губернатора може будь-який із заступників і бути їм аж до парламентських виборів»,- сказав він.

Думки збирала: Вікторія Кушнір

Актуально:

Готівка, автівки, будинки: е-декларація одного з найбагатших депутатів Запорізької облради

Ювелірні вироби, шуби та водний транспорт: депутат Запорізької облради задекларував своє майно

Декларація Сергія Кальцева: позичив майже 4 мільйони доларів та пів мільйона євро

Десятки паїв, будинки, люксові автівки і тисячі доларів готівкою: е-декларація запорізького депутата-мільйонера

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі.

 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі