«Придушити корупцію»: Як втілюються на Запоріжжі реформи Зеленського

«Придушити корупцію»: Як втілюються на Запоріжжі реформи Зеленського

Вже понад місяць обов’язки голови Запорізької облдержадміністрації виконує Елла Слепян, яка посіла крісло очільника регіону після звільнення президентом Володимиром Зеленським Костянтина Бриля. 

Указ про призначення Елли Слепян на посаду був оприлюднений на сайті президента 11 червня поточного року. 

Було зрозуміло, що Елла Валеріївна призначена на посаду тимчасово та відповідно до чинного законодавства, згідно з яким обов’язки голови ОДА після звільнення і до призначення нового має виконувати його перший заступник. 

Запоріжжя завмерло в очікування того, що після років губернаторства Костянтина Бриля, які позначилися великою кількістю корупційних скандалів, Елла Слепян принаймні спробує не тільки зламати ці схеми, але й діятиме у фарватері політики президента – у стилі керівництва, кадрових рішеннях, розв’язанні численних проблем на територіях. 

Чи виправдалися ці сподівання? І так, і ні. Область майже не відчула на собі зміни керівництва – децентралізація триває, аграрії збирають врожай, освітяни готуються до нового навчального року, медики отримали нові швидкі, а в регіоні у розпалі виборча кампанія. Нібито, все як завжди – зміна влади відбулася без потрясінь, що ще раз підтверджує постулат, що незамінних не буває.  

Але ж у цієї «стабільності» є й зворотній бік. Зміни влади не відчули на собі й запорізькі посадовці-корупціонери. Як за часів Костянтина Бриля, так і за нової очільниці регіону вони продовжують обіймати свої посади, міцно тримаючись за крісла, та реалізовувати старі корупційні схеми. 

Так, на посаді продовжує працювати директор Державного підприємства «Місцеві дороги Запорізької області» Геннадій Тімченко, попри те, що ЗМІ неодноразово писали про численні протизаконні схеми, непрозорі тендери, сумнівних підрядників, з якими співпрацює держпідприємство і яким з держбюджету перераховуються сотні мільйонів гривень.  

На посадах залишаються й скандальні чиновники, які контролюють інфраструктурні і будівельні проекти в регіоні. Зокрема, директор Департаменту капітального будівництва ОДА Сергій Бєлєвцов та заступник голови облдержадміністрації з питань капітального будівництва і житлово-комунального господарства Віктор Скобліков. Окремою болючою темою для Запоріжжя залишається стан доріг та бездіяльність у вирішенні проблеми Служби автомобільних доріг у Запорізькій області, яку очолює Андрій Івко. Переконливими аргументами для звільнення посадовців для Елли Слепян не стали ні численні махінації з тендерами, ні корупційні зв’язки профільних чиновників, ні крадіжки бюджетних коштів.

Скидається на те, що боротися з корупцією попередника Елла Валеріївна вирішила по-своєму. Замість того, щоб звільнити посадовців, які своїми діями дискредитують облдержадміністрацію і владну вертикаль президента в регіоні, Елла Слепян, за даними джерел видання, наказала вночі спиляти решітки, встановлені у приміщенні ОДА Костянтином Брилем. 

У тому, що грати встановлені взимку «в рамках посилення заходів безпеки» під час запровадження військового стану в країні будуть ліквідовані і регіональна влада стане доступнішою для простих запоріжців, нічого крамольного немає. Якби не одне але. Встановлені вони були за кошти платників податків, а якщо бути точним, то кошти Фонду сприяння обороні Запорізької області. 

Останнє, за інформацією джерел, і стало підставою для Елли Слепян. Очільниця області, нібито, засумнівалася у законності створення ОБФ «Фонд сприяння обороні Запорізької області» та побачила значні порушення у його діяльності. 

Зазначений Фонд, керівником якого є Катерина Акула, був створений у грудні 2014 року при Раді оборони Запорізької області, до складу якої входять голова ОДА, начальник обласної поліції, керівник СБУ та низка інших високопосадовців. Його заснували громадські організації для підтримки запорізький військових у зоні АТО та для підвищення обороноздатності військових частин регіону. В той час Запорізьку ОДА очолював Григорій Самардак, теперішній голова облради. 

Взимку 2016 року Фонд перебував у фокусі правоохоронних органів. Зокрема, було порушене кримінальне провадження за ч.2 ст.364 КК – зловживання владою, що спричинило тяжкі наслідки.

«Згідно з фабулою провадження, з листопада 2014 року по теперішній час посадові особи Запорізької обласної адміністрації спільно з іншими особами, зловживаючи службовим становищем скоїли незаконні дії, пов’язані з перерахуванням грошових коштів, які надійшли з рахунків запорізьких підприємств з метою забезпечення українських військових в зоні АТО, чим спричинили тяжкі наслідки», - йшлося у матеріалах справи. 

На захист Фонду виступив чинний на той час голова облдержадміністрації Костянтин Бриль. У ЗОДА спростували можливість нецільового використання коштів, які отримував фонд від підприємств та мешканців області, зокрема, при будівництві фортифікаційних споруд. «Безпосередніх вказівок на перерахування коштів ні Рада оборони області, ні окремі члени Ради оборони не давали, оскільки надання таких вказівок виходить за межі компетенції будь-яких органів чи посадових осіб, крім відповідних органів управління самого фонду», - зазначалося у офіційні відповіді ОДА на звинувачення.

Відтоді у правоохоронців до Фонду, з яким протягом всієї каденції плідно співпрацював Костянтин Бриль, питань більше не виникало. 

Чому ж, наразі, тво голови ОДА Елла Слепян вирішила повернутися до питань роботи Фонду, в той час, як колоритні та скандальні посадовці-корупціонери залишаються на посадах, а через організовані ними схеми бюджет продовжує втрачати сотні мільйонів гривень, - питання відкрите. 

Місяць на посаді – не той термін, за який можна впровадити якісь докорінні зміни в системі чи регіоні. Але, вже зрозуміло, що боротьба з корупцією – не є пріоритетом в роботі Елли Слепян та інших запорізьких посадовців. І це, вочевидь, не відповідає обіцянкам Володимира Зеленського та його команди «придушити» корупцію. Принаймні, це видається не можливим з тими кадрами, що на сьогодні залишаються при владі на Запоріжжі. 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі