Про це не напишуть у книжках з історії: запорозькі козаки

Про це не напишуть у книжках з історії: запорозькі козаки

Фото: Андрій Потапов

Наша редакція продовжує знайомити Вас з історією, культурою, пам'ятними місцями Запоріжжя.

Сьогодні розповімо про славетних козаків та острів Хортиця. 

Національний заповідник Хортиця — це не просто найбільший острів на Дніпрі, а й унікальний природний та історичний комплекс. Унікальність цього місця широко визнана. Так, у 2007 році Хортиця була визнана одним із "Семи чудес України".

Сотні тисяч людей щорічно приїжджають на Хортицю, щоб побачити це унікальне історичне місце, а також помилуватися тутешніми краєвидами. Саме тут мешкали славетні та мужні Запорозькі козаки. Ми підібрали цікаві факти, про які не напишуть у книжках історії.

Суспільство без поліції та без в'язниць:

В тисячному суспільстві не було ніякої форми поліції або наглядачів за законом. Правові відносини на Січі були досить жорстокими. За крадіжку або вбивство одного з братів, козак не тільки розплачувався життям, а робив це в доволі жорстокій формі: його могли поховати заживо разом з небіжчиком, або бити кийками, часто це закінчувалося фатально. Так, можна сказати, що це не гуманно, але дисципліна була відмінна.

Перша Республіка:

Запорозьку Січ можна по праву вважати першим політичним формуванням з ознаками республіки, вона була незалежною і всі європейські країни намагалися встановити з ним дипломатичні відносини.

Відкриті двері:

Існував у запорожців цікавий звичай. Їх курені були завжди відкриті. Мандрівник або перехожий міг зайти туди, погостювати, поїсти та відправитися далі. І це навіть якщо господаря немає вдома. Однак існувало суворе правило, з куреня нічого не виносити, а інакше — покарання. А як хтось знайде річ на Січі, прив'язує її до високого стовпа. Якщо за три дні власник не знайдеться, то і справа переходить у володіння того, хто її знайшов.

Головний це кухар!

Спочатку на Січі головним Гетьманом був "кашовар", тобто кухар. Недарма і виникла назва Кошовий Отаман! Загін отаманів до середини XVII століття часто називали гетьманами.

У козацькій Республіці владу кошового отамана обмежували звіт, час і рада запорожців. Кожен кошовий щорічно 1 січня звітував перед побратимами на Раді. Якщо козаки висловлювали невдоволення діями, отаман негайно кидав на землю шапку, палицю, кланявся товариству, дякуючи за виявлену протягом року честь, і йшов до свого куреня.

Вуса й оселедець козаків:

Що стосується характерної зачіски й вусів українських лицарів, то їх козаки успадкували від язичницьких предків. Традиція голити голову та обличчя передавалася від місцевих племен до Київської Русі й так з часом прийшла до козаків.

Історики кажуть, що у древніх слов'ян немає жодного Бога з бородою або довгим волоссям, а отже, такий образ вважався здавна божественним. Хоча існує ще одна легенда, що козаки вважали себе занадто грішними для раю. Тому, коли вони потраплять в пекло, Бог може помилувати їх і витягнути за чуб.

А ще козаки говорили: "Як на війні загину — мене ангел понесе в небо за чуб".

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі