"Раптове прозріння" СБУ: чому держбезпека звинувачує "Мотор Січ" у "фінансуванні тероризму"

'Раптове прозріння' СБУ: чому держбезпека звинувачує 'Мотор Січ' у 'фінансуванні тероризму'

Торговельні відносини "Мотор Січі" з Росією не були таємницею, починаючи з момента агресії РФ проти України. Але СБУ чомусь "прозріло" саме тепер.

Запоріжжя все частіше стає центром скандалів, пов'язаних із діяльністю проросійських терористів з терористичних організацій "ДНР" та "ДНР" на сході України. Нещодавно в нас зловили законспірованого агента ГРУ РФ, набирає обертів скандал із вбивцею українських спецпризначенців Бутрименком, частішають випадки затримання на території Запорізької області колишніх та чинних членів "Л/ДНР".

Та наразі під пильне око Служби безпеки України потрапив не якийсь "стрєлковец" з "ДНР" і навіть не черговий російський шпигун, а ціле підприємство, яке до того ж є стратегічно важливим, та входить до військово-промислового комплексу держави. СБУ звинувачує запорізьку групу компаній "Мотор Січ" у фінансуванні тероризму, а 21 серпня навіть затримала одного з топ-менеджерів групи компаній.

Довідка: "Мотор Січ"

ПАТ "Група компаній "Мотор Січ" – один з найбільших у світі виробників двигунів для літальних апаратів – літаків, вертольотів, безпілотників. Також "Мотор Січ" є одним з провідних виробників промислових газотурбінних агрегатів. Почесним президентом "Мотор Січі" є колишній народний депутат України В'ячеслав Богуслаєв. Продукція групи компаній постачається до більш, ніж 100 країн світу. Але до 2014 року основним клієнтом "Мотор Січі" були росіяни, зокрема, "Вертольоти Росії". Після 2014 року, коли президент Порошенко заборонив будь-яке військово-технічне співробітництво з Росією, "Мотор Січ" почала переорієнтовуватися на Китай та держави Європи. Але повністю від російського ринку не відмовилася – так, у листопаді 2014 року спалахнув скандал, коли стало відомо, що двигуни "Мотор Січі" попри заборону, жваво постачаються до Росії, де встановлюються на цивільні та бойові гвинтокрили. А 9 липня "Бігус.Інфо" у черговому розслідуванні звинуватили "Мотор Січ" та безпосередньо Богуслаєва у подальшому постачанні авіадвигунів та запчастин до Росії попри заборони та санкції.

Сніжнянський машинобудівний завод розбрату

19 липня СБУ виступила із приголомшливою заявою – за словами представників держбезпеки, група компаній "Мотор Січ" протягом двох років фінансувала діяльність терористичної організації "ДНР" через Сніжнянський машинобудівний завод, який знаходиться на окупованій російсько-терористичними підрозділами території України. З документів СБУ стало відомо, що "адміністрація" заводу платить податки до так званого "бюджету ДНР" та надає терористам продукцію підприємства на безоплатній основі, за два роки профінансувавши терористів на суму, еквівалентну 32 млн російських рублів. Директору та начальнику фінансового відділу заводу оголосили підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 258-5 КК (Фінансування тероризму), наразі у справі триває слідство для встановлення інших причетних до цієї справи осіб.

Варто сказати, що у 2016 СБУ вже починала проти "Мотор Січі" провадження щодо фінансування тероризму, і теж через Сніжнянський машинобудівний завод. Саме підприємство  "Мотор Січ" втрату контролю над підприємством офіційно визнало лише наприкінці 2017 року, але тільки на словах. Попри заяву на сайті компанії, сам Богуслаєв заявив журналістам, що насправді Сніжнянський машинобудівний завод передано до управління іноземній компанії. Але національну приналежність цієї компанії почесний президент групи компаній не назвав.

Реакція "Мотор Січі"

У групі компаній заявили, що звинувачення СБУ не мають під собою основи – голова спостережної ради ПАТ Анатолій Малиш заявив українським ЗМІ, що "Мотор Січ" не володіє інформацією щодо податкових платежів, здійснених на територіях, які не контролюються урядом України. Але у будь-якому разі, підкреслив він, "Мотор Січ" ніколи не платив податків до інших місць, окрім українського бюджету.

"Нам нічого не відомо про платежі, що здійснюються на територіях, непідконтрольних Україні. Ми ніколи цього не робили", – додав він.

Щоправда, найцікавішим здається той факт, що кілька справ проти "Мотор Січі", які СБУ відкривала майже чи не кожний рік, починаючи з 2014 року, завершилися хіба що двома-трьома обшуками та грізними заявами держбезпеки. Але те,. що діється цього разу, походить на цілеспрямовану атаку групи компаній, торговельних стосунків якої СБУ вперто "не помічала" протягом п'яти років.

Ще один вельми цікавий факт, на "Мотор Січ" давно поклали око китайці – "Укроборонпром" та китайська корпорація Beijing Skyrizon Aviation Industry, яка вже є частковим власником групи компаній, домовляються щодо повного поглинення "Мотор Січі" китайцями в обмін на безкоштовне передання 25% акцій запорізького двигунобудівника у власність державного оборонного концерну.

Але річ у тому, що поглинення мало відбутися ще у 2017 році, та тоді оборудку з продажу китайським інвесторам 56% акцій "Мотор Січі" швиденько заблокувало СБУ, відкривши кримінальні провадження за статтями "диверсія" та "підготовка до злочину". За поданням СБУ Шевченківський райсуд Києва у тому ж липні наклав арешт на акції запорізького підприємства, через що їх почали знімати з торгів на біржах. Тоді Богуслаєв назвав вчинок СБУ "спробою рейдерського захоплення" групи компаній.

Отже, є лише кілька питань – чому СБУ "схаменулося" саме зараз, попри те, що підприємство "Мотор Січ" спокійно перепродувало двигуни росіянами усі п'ять років війни? Чому СБУ вдалося до незвичайно жорстких дій, аж до затримання директора СМБЗ та статті за "фінансування тероризму"? І головне, як пов'язана ця справа зі спробою китайців поглинути "Мотор Січ", і якщо вони дійсно пов'язані, то у чиїх інтересах діє СБУ?

Втім, держбезпека, як у будь-якій державі, не любить ділитися своїми планами та задумами. Тому відповіді на ці питання може дати лише час та подальший розвиток подій.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі