Росіяни вирішили знищити український підводний човен, названий на честь Запоріжжя

Росіяни вирішили знищити український підводний човен, названий на честь Запоріжжя

Підводний човен, над яким колись тримало шефство Запоріжжя, нині може бути перероблено "на голки"

Російські агресори готують до утилізації підводний човен "Запоріжжя", який вони захопили під час окупації Криму у 2014 році.

Великий дизельний торпедний підводний човен "Запоріжжя" (U-001, проект 641) був єдиною субмариною у складі Військово-морського флоту України. Хоча човен дістався України за підсумками розподілу ще радянського Чорноморського флоту, Росія передала України субмарину тільки у 1997 році. "Запоріжжя" перейшло до складу ВМСУ вже у сильно зношеному стані, оскільки росіяни нещадно її експлуатували, окрім того, дався взнаки вік корабля (човен проекту 641 було побудовано у 1970 році, наразі це єдиний корабель цього проекту, який ще залишається на плаву).

За підтримки міста Запоріжжя з 1997 по 2012 роки підводний човен ремонтувався у Севастополі. Тільки у квітні 2012 року, після ремонтних робіт вартістю 60 млн грн (у цінах 2012 року) човен вийшов у самостійний похід.

У 2014 році корабель захопили окупанти; при цьому 29 моряків відмовилися здавати човен та задраїлися у внутрішніх відсіках, решта з екіпажу у 101 особу перейшла на бік окупантів та допомагала їм у захопленні субмарини. Запоріжани підтримали моряків, що зачинилися у відсікам, відправивши до Криму мікроавтобус із продуктами для них.

Після захоплення росіяни не раз пропонували Україні забрати човен, але потім самі себе спростовували; ЧФ РФ відмовився від використання "Запоріжжя", оскільки вирішив, що вона для нього "застаріла". Ситуація з човном стала більш зрозумілішою у 2016 році – на цей момент човен, який вже два роки не проходив необхідного йому регламентного ремонту, пропонувалося перетворити на музей. Але, як виявляється, окупанти все ж таки вирішили здати її на металобрухт – наразі човен вже п'ять років стоїть без належного догляду та непридатний навіть для вихіду у води бухти у Севастополі, не кажучи вже про самостійний вихід у море.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі