Розкол депутатського корпусу у Запоріжжі: якою має бути земельна політика?

Розкол депутатського корпусу у Запоріжжі: якою має бути земельна політика?

Сьогодні, 3 жовтня, черговій 32-ій сесії Запорізької обласної ради так і не судилось завершитись. Голова оголосив перерву на невизначений термін.

«Камінь спотикання» обранців полягає у злободенному «земельному питанні». Одним з пунктів порядку денного було підписання звернення до Президента, Верховної Ради та Кабміну про продовження мораторію на продаж землі. Це і розділило на декілька таборів депутатський корпус: одні фракції підтримували продаж, інші ж – зайняли категоричну позицію «проти».

Депутати підкреслюють, що питання скасування мораторію на продаж землі має вирішуватися на всенародному референдумі. Сьогодні неправильний підхід або помилка в питанні її продажу може стати причиною втрати незалежності.

Журналісти видання «Факти Запоріжжя» вирішили поцікавитися думкою депутатів особисто, адже емоції вирували у кожного.

Зокрема, Роман Кузьменко (фракція «Радикальна партія Олега Ляшка») зауважує, що підтримує «земельну ініціативу», але все повинно статися не так швидко:

«Я - за мораторій. Продаж землі повинен бути, але спочатку необхідно провести інвентаризацію землі повністю. У нас ще не сформувалися всі громади. А громади, які сформувалися повинні були віддати землі  поза межі населеного пункту ще в березні місяці, але досі цього не зроблено. Особливо все, що стосується земель, котрі знаходяться ближче до міста – їх взагалі не передали. А як вони хочуть за 2-3 місяці прийняти закон? Ну, це неможливо. Через це ми проголосували за мораторій до певного моменту. Я не противник. По-перше: повинен бути земельний банк, комерційна ціна на землю і вона повинна продаватися місцевим резидентам. І тоді буде порядок і будуть всі задоволені».

Депутат з політсили «Наш край» Сергій Кальцев ділиться, що землю повинні передати в руки аграрних селян, і аж ніяк – не продавати іноземцям:

«Ми не проти продажу землі, ми виступаємо за цивілізований ринок землі, врегулювання законодавства щодо земельних питань. Ціна преференцій повинна бути віддана аграрним селянам, і все що стосується іноземних компаній, іноземних юросіб, щоб були права викуповувати ці землі. Що відбувається сьогодні? Для прикладу візьмемо Запоріжжя, це останній з облцентрів, який не розвивається. Вся виконавча влада свого часу «роздала» провідні запорізькі підприємства донеччанам, Києву, Дніпропетровську, росіянам, іноземним компаніям - юр і фізособам, які з міста «качають» гроші і не вкладають в інфраструктуру міста. Те ж саме може статися з українською землею, якщо в конкурсах на цьому етапі братимуть участь іноземні компанії, які практично мають нульові кредити, котрі викуплять нашу землю. Це все що відбувається останні 20 років в Україні. І сьогодні питання землі - це питання національної безпеки, її економічної та соціальної складової».

Депутат з фракції «Наш край» Володимир Тарасов зауважує, що його позиція – однозначно за продаж землі, однак на сесії проголосував проти. Впевнений – потрібно змінювати законодавчу базу, аби захистити аграріїв:

Особисто моя думка наступна: я  давно виступаю за ідею продати землі. Але сьогодні голосував проти, з огляду на те, що є позиція більшості у фракції. Я - за те, аби провести референдум. Я впевнений, що народ проголосує за продаж землі, тому що всі цього чекають. Містянам все одно. А людям, які в селі, вони давно хочуть її продати. Можливо не зовсім доречний час обрано, коли потрібно щось продавати, але думаю, що ці процеси неминучі. Найголовніше, можливо, не так поспішати, а підготувати законодавчу базу, щоб максимально більше захистити наших людей.

Натомість Олександр Старух (партія «ВО «Батьківщина») утримався від відповіді, наголосивши, що це вибір народу:

«Ми внесли рішення звернутися до президента, що має бути референдум, бо це загальнонародне майно. Тому всі люди і мають вирішувати».

За думкою депутата Юрія Ружина (фракція «Радикальна Партія Олега Ляшка»)  українське суспільство не готове робити такий великий крок, адже є корупційні ризики:

«Сьогодні наша політична сила проти продажу землі в будь-якому вигляді, але ми також підтримуємо наших депутатів, тому що питання землі повинно вирішуватися тільки за допомогою референдуму.  Тільки референдум може показати: як, кому, в якому вигляді, яка процедура необхідна. Ми вважаємо, що сьогодні українське суспільство, на наш погляд, не дуже готове до такого кроку. Бо ми розуміємо, що ймовірні корупційні ризики. І ми розуміємо, що аграрний бізнес, люди які там працюють сьогодні, вони не готові у порівнянні з бюджетними корпораціями, вкладати якісь гроші. Ми – не проти інвестицій, але це повинні вирішувати всі громадяни України.

Крім того, пан Юрій поділився своїми враженнями від «проваленої» сесії:

«Сесія не починалась. Ми за розв'язання господарських питань, але ми повинні розуміти, що стартував новий політичний сезон – через рік пройдуть місцеві вибори. Сьогодні найшла коса на камінь: хтось хоче продавати землю, хтось - ні. І на жаль, сьогодні дві політичні речі зірвали сесію, після консультацій глав фракцій – вирішили трохи відкласти питання. Сьогодні було чимало питань, але сталось те, що сталось».

Як бачимо, думки депутатів різняться. Однозначно не можна сказати, хто має рацію, а чиї переконання – невірні. 100 років тому «земельне питання» розколо українське суспільство, і сьогодні, як бачимо, є продовження цієї історії. Що буде далі – покаже час.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі