Розкрадання та мільйонні махінації між Запорізьким заводом феросплавів та ПАТ «Запоріжжяобленерго»

Розкрадання та мільйонні махінації між Запорізьким заводом феросплавів та ПАТ «Запоріжжяобленерго»

Запорізький завод феросплавів, що працює у Запоріжжі є одним з найбільших в Європі та світі. Та мало кому відомо, що частка виробництва даного підприємства в Україні складає лише 30-35%. Основні споживачі продукції - Туреччина, країни ЄС, Білорусь, Казахстан, Єгипет, Японія, Південна Корея.

З 2002 року Головою правління  АТ «Запорізький завод феросплавів» є Павло Кравченко

Декілька місяців назад, у грудні 2018 року, в Інтернеті з’явилася інформація, що Запорізький завод феросплавів може зупинити свою роботу з 1 січня 2019 року. У статті йдеться про те, що ДП «Енергоринок» не погодив АТ «ЗФЗ» примірники договору купівлі-продажу електроенергії, в результаті чого підприємство не зможе укласти договір на покупку електрики з 1 січня 2019 року і буде змушене зупинитися.

Проблеми у заводу дійсно були.

У статті наведена сканкопія листа керівника «ЗФЗ» Павла Кравченка до Кабінету міністрів України, Міністерства енергетики, секретаріату Ради ОРЕ та ДП «Енергоринок», в якому зазначено, що завод є найбільшим споживачем електричної енергії в Запоріжжі. Електроенергія в собівартості продукції підприємства становить близько 50%, пише видання important.

Скидається на те, що ситуація з підписанням договору була створена ДП «Енергоринок» штучно, з якоюсь певною метою. Але, схоже, вихід знайшли – сторони підписали договір, і завод працює.

Про заходи, до яких вдалися промисловці для вирішення проблеми, далі у матеріалі.

Відомо, що станом на 1 вересня 2018 року АТ «ЗФЗ» мало заборгованість за спожиту електроенергію перед ПАТ «Запоріжжяобленерго» у сумі понад 543 млн. грн. Зауважимо, що левова частина боргу в понад 205 млн. грн. сформувалася протягом трьох місяців – з 1 червня по 1 вересня 2018 року. Тобто завод протягом зазначеного періоду зовсім не оплачував рахунки за спожиту електроенергію, «ЗФЗ» був другим у списку боржників, поступившись лише ТОВ «ЗТМК», борг якого склав понад 684 млн. грн.

Зазначимо, зі сторони ПАТ «Запоріжжяобленерго» підписантом стала Олена Ангелова - людина олігарха Ігоря Коломойського. Пані Олена з 19 лютого 2018 року є в.о. генерального директора «Запоріжжяобленерго». Лише за 5 місяців на посаді борг перед енергетиками виріс на 100 млн грн і підприємство «втратило» 400 співробітників.

Промоніторивши  майданчик публічних закупівель «Prozorro» ми звернули увагу на деякі тендерні закупівлі, які почали проводити саме з грудня 2018 року. Протягом лише 10 днів – з 18 по 28 грудня – на «Prozorro» були оприлюднені 9 звітів про укладений договір, замовником яких виступало ПАТ «Запоріжжяобленерго», а постачальником товарів – АТ «Запорізький завод феросплавів». Вартість поставлених товарів склала понад 1,6 млн. грн.

У 2019 році між зазначеними підприємствами було укладено ще 6 договорів на поставку товарів, загальною вартістю понад 3,3 млн. грн. 

Протягом 45 днів, з 18 грудня 2018-го по 2 лютого 2019 року, між «ЗФЗ» та «Запоріжжяобленерго» було укладено 15 договорів на постачання товарів, загальною вартістю 5 млн. грн.

За умовами договорів, АТ «ЗФЗ» поставило ПАТ «Запоріжжяобленерго» лічильники, системи й пристрої нагляду та охорони, різальні інструменти та інші товари. Одних тільки лічильників було поставлено 2737 одиниць, на суму в понад 2 млн. грн

Згідно з інформацією, розміщеною на офіційному сайті АТ «Запорізький завод феросплавів», підприємство виробляє та, відповідно, пропонує зовсім іншу категорію товарів – марганець металевий, марганець азотований, феросиліцій, феромарганець, феросилікомарганець, металургійне вапно та щебінь.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, АТ «Запорізький завод феросплавів» (код ЄДРПОУ 00186542) здійснює наступні види діяльності:

  • Код КВЕД 16.10 Лісопильне та стругальне виробництво;
  • Код КВЕД 24.10 Виробництво чавуну сталі та феросплавів (основний);
  • Код КВЕД 46.72 Оптова торгівля металами та металевими рудами;
  • Код КВЕД 46.77 Оптова торгівля відходами та брухтом;
  • Код КВЕД 49.39 Інший пасажирський наземний транспорт, н. в. і. у.;
  • Код КВЕД 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування;
  • Код КВЕД 35.14 Торгівля електроенергією.

Виявляється, у переліку немає нічого схожого на лічильники та інші товари, які завод продав «Запоріжжяобленерго».

Не менш цікавим виявилося місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг. У всіх тендерних закупівлях зазначена адреса АТ «ЗФЗ», яке виступає постачальником товарів: 69035, Україна, Запорізька обл., Запоріжжя, вул. Діагональна, 11, а не адреса ПАТ «Запоріжжяобленерго», як мало бути, оскільки останнє підприємство виступає замовником цих товарів.

Отже виходить, що після виникнення проблем, «ЗФЗ» уклав із «Запоріжжяобленерго» угоди, за умовами яких завод продав обленерго товари (які він не виробляє) на 5 млн. грн. Після цього товари були доставлені на адресу заводу, а «Запоріжжяобленерго» за це просто перерахувало гроші.

Проте, як повідомляють джерела видання, лічильники, системи і пристрої нагляду та охорони, різальні інструменти та інші товари, які, нібито, поставили на адресу АТ «ЗФЗ», без відповідного документального оформлення були передані невстановленим представникам ПАТ «Запоріжжяобленерго» для подальшого використання в роботі та встановлення абонентам.

З іншого боку те, що раптово розпочаті між двома підприємствами відносини так само раптово припинилися (2 лютого 2019 року був оприлюднений останній тендер) – як раз після досягнення за договорами суми 5 млн. грн. – може бути ознакою корупційних взаємовідносин. Відносин, у ході яких ніякі товари нікому не постачалися, відповідно, на «ЗЗФ» їх теж немає, а грошові кошти в такій спосіб були просто виведені на рахунки зацікавлених осіб.

Про те, як посадові особи АТ «Запорізький завод феросплавів» та ПАТ «Запоріжжяобленерго» розкрадають та привласнюють грошові кошти, а також хто і коли це може зупинити, -  у наступних публікаціях. Тож, голова правління заводу Павло Кравченко зміг вирішити проблеми підприємства та зберегти робочі місця для мешканців міста. Проте, правову оцінку способу, в який це було зроблено, повинні дати правоохоронні органи. 

Актуально: 

Скелети у шафі: як депутат і директор запорізького заводу через закон переступав

Фінансові схеми: як і звідки Ярослав Гришин отримав гонорарів на 4 мільйони?


Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі