Сам собі закон: Посадовець узурпував рибоохоронну галузь на Запоріжжі

Сам собі закон: Посадовець узурпував рибоохоронну галузь на Запоріжжі

Дмитро Чайка – браконьєр чи узурпатор?

Управління Державного агентства рибного господарства у Запорізькій області, яке на сьогодні очолює скандально відомий Дмитро Чайка, було створене у квітні 2017 року – на зміну старої рибінспекції, яка себе повністю дискредитувала.

Але ситуація у рибоохоронній галузі на Запоріжжі за ці два роки якщо і змінилася, то лише на гірше. Складається враження, що  Запорізький рибоохоронний патруль на чолі із Дмитром Чайкою встиг себе дискредитувати так, що старій рибінспекції навіть не снилося. 

Якщо стара установа займалась переважно «кришуванням» браконьєрів та поборами з рибалок, то рибоохоронний патруль як правоохоронна інституція фактично узурпувала контроль в сфері рибогосподарської діяльності на території регіону.

Рибалки за тривалу історію існування промислу бачили різне. Пам’ятають «наїзди» представників кримінального світу, побори інспекторів та міліціонерів. Але повної узурпації впливу на регуляторному рівні вони ще не бачили. Корумпована система трансформується разом з реформами, що покликані її викоренити.

Видання зібрало деякі докази безкарного свавілля та узурпації впливу на рибалок на регуляторному рівні начальника Управління Державного агентства рибного господарства у Запорізькій області Дмитра Чайки, який, до речі, є сином подруги колишнього голови Запорізької облдержадміністрації Костянтина Бриля.

Так, 12 вересня 2018 року Дмитро Чайка одноосібно видає регуляторний акт – наказ № 116 «Про визначення рибогосподарських водних об’єктів (їх ділянок) для здійснення любительського рибальства в межах діяльності управління», що містить норму щодо заборони промислового рибальства на водоймах та їх ділянках. Таким чином Чайка значно звужує права суб’єктів господарювання по відношенню до чинних регуляторних актів.

8 лютого 2019 року Чайка видає відразу ще два регуляторних акти, а саме, наказ № 35 «Про розподіл знарядь добування (вилову) між користувачами водних біоресурсів на Каховському водосховищі» та наказ №36  «Про розподіл знарядь добування (вилову) між користувачами водних біоресурсів на Дніпровському водосховищі в межах Запорізької області». Цими наказами, як стверджують фахівці, очільник обласного рибоохоронного патруля здійснив розподіл промислових знарядь лову між користувачами водних біоресурсів Запорізької області  з грубим порушенням чинних нормативно-правових актів. В результаті було протиправно заборонено використання на промислі 103 промислових човнів. 

До того ж, накази № 35 та 36 мають ознаки нормативно-правового акту, якими також значно звужені права суб’єктів господарювання по відношенню до чинних регуляторних актів.

Впродовж всього 2018 року Дмитро Чайка розсилає листи суб’єктам аквакультури з вимогою розробки науково-біологічних обґрунтувань (НБО) щодо вселення у водойми аквакультури рослиноїдних риб (товстолоба, білого амура), що прямо суперечить Законам та Конституції України. А згодом, грубо перевищуючи владні повноваження, починає складати протоколи про адміністративні правопорушення на тих суб’єктів, які відмовилися підкоритися. 

Крім того, враховуючи, що сьогодні компетенція (повноваження) Управління Державного агентства рибного господарства у Запорізькій області щодо проведення рибоохоронних рейдів на водоймах аквакультури відсутня, службовими особами Управління на чолі з Дмитром Чайкою грубо та системно порушуються вимоги порядку здійснення заходів державного нагляду (контролю) та аналогічного Закону. А це свідчить, що Управління системно, незаконно і безпідставно  притягує до адміністративної відповідальності громадян, чим грубо порушує їхні конституційні права та закон.

Як з’ясувалося, впродовж 2018 року Дмитро Чайка, зловживаючи службовим становищем та перевищуючи свої владні повноваження, почав видавати документи дозвільного характеру. Зокрема, дозволи на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах). Таким чином посадовець грубо порушує Закон «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», враховуючи, що необхідність одержання документів дозвільного характеру та вид документу дозвільного характеру на вид господарської діяльності, пов’язаної із спеціальним товарним рибним господарством, не встановлено.

Пересічному громадянину насправді важко розібратись у спеціалізованих термінах та законах, за якими стоять докази свавілля Дмитра Чайки на посаді. Але наведені факти здатні підтвердити і запорізькі рибалки.

Втім, в термінології та кваліфікації дій одіозного начальника Управління входить в обов’язки Державної регуляторної служби, прокуратури, ДБР та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Як і в тому, чому це правове свавілля Дмитра Чайки відбувається з мовчазного невтручання його безпосереднього керівника – голови Держрибагентства України Ярослава Бєлова.

Нагадаємо, майже рік тому Дмитро Чайка разом з колегами справляли придбання Управлінням службових катерів. Тоді, керуючи транспортом в стані алкогольного сп’яніння, посадовці на швидкості вилетіли з водного транспорту. Пригода забрала життя людини. Була відкрита справа. 

При справедливій системі правоохоронних органів Чайка, як керівник установи був би позбавлений посади й потрапив би до в’язниці.  Однак, наразі бачимо інший розвиток ситуації. Через пів року справу було закрито, а чиновник навіть не отримав дисциплінарного покарання. За інформацією власних джерел редакції, у розв’язанні проблеми допоміг впливовий знайомий. 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі