Що виграє Запорізька область від програшу Володимира Бандурова на виборах

Що виграє Запорізька область від програшу Володимира Бандурова на виборах

Втратити посади можуть ряд заступників голови ОДА та інших високопосадовців, призначених за сприяння нардепа

Результати дострокових парламентських виборів в Україні стали «прогнозованою несподіванкою» для багатьох учасників політичних процесів, журналістів і громадськості. Чому прогнозованою? Тому що було очевидним, що ці поспіхом оголошені вибори закріплять перемогу команди Зе! і особисто Володимира Зеленського на виборах президентських. Чому несподіванкою? Тому що народні депутати, які пройшли до попереднього складу Верховної Ради по «мажоритарці», принаймні, переважна їх більшість, сподівалися, попри популярність «Слуги народу», повторити попередній успіх.

Але, не зважаючи на те, що закріплені за «мажоритарниками» округи «засівалися» якщо не гречкою та окулярами, то майданчиками, концертами і подекуди дорогами, виборці не оцінили «вкладу» колишніх, віддавши перевагу новим обличчям – нехай ці обличчя досі залишаються «темними конячками».

Одним з тих, для кого результати виборів стали неабияким ударом, став бізнесмен Володимир Бандуров. Екс-нардеп балотувався від «Опозиційної платформи – За життя» по виборчому округу № 79, по якому раніше, у 2014 році, він і пройшов до парламенту. Проте, повторна спроба виявилася для нього невдалою, хоча кампанія вартувала кандидату сотень тисяч доларів.

Наразі ЦВК опрацювала 100% протоколів, за результатами – переконливу перемогу отримала кандидатка від партії «Слуга народу» Юлія Яцик, яку підтримали майже 31 тисяча виборців. У Володимира Бандурова – другий результат, свої голоси йому віддали лише 19,4 тисячі місцевих виборців.   

Зазначимо, що програш Володимира Бандурова з одного боку має об’єктивні причини, з іншого –  обумовлений прорахунками його піарників.

Прорахунки полягали у тому, що до останнього штаб Бандурова не сприймав Юлію Яцик як серйозного конкурента. Активну контркампанію команда висуванця від «Оппоплатформи – За життя» проводила лише проти Юрія Коробова – кандидата від «Опозиційного блоку». На опонента від «Слуги народу» майже не зважали. Аж доки не з’явилися перші результати екзитполів. Але, як то кажуть, було вже запізно.

До об’єктивних же причин можна віднести реальний високий рейтинг довіри виборців до партії президента, що підтверджують результати виборів у загальнодержавному виборчому окрузі та більшості виборчих мажоритарних округів в Запорізькій та інших областях.

Крім того, не на користь Володимира Володимировича зіграла і його наближеність до команди колишнього президента Петра Порошенка. Адже, за даними джерел, після обрання народним депутатом у 2014 році, маючи мандат і тісну комунікацію із Адміністрацією президента Порошенка, саме Володимир Бандуров посприяв призначенню на посаду голови Запорізької облдержадміністрації Костянтина Бриля, керівництво областю якого супроводжувалося численними корупційними скандалами, а завершилося підозрою від НАБУ.

За часів президентства Порошенка і «губернаторства» Бриля при розподілі високих посад в регіоні використовувався принцип квотування – кожен впливовий на території нардеп та фінансово-промислові групи мали можливість назначати на посади «своїх» людей.

Саме в такий спосіб в облдержадміністрації посади отримали ряд наближених до Володимира Бандурова функціонерів. Перш за все, як зазначалося вище, Костянтин Бриль, руку і гаманці до призначення якого також приклали два інших нардепи – Олександр Пономарьов і Сергій Валентиров.

Аби мати вплив на голову ОДА та контролювати фінансові потоки в області, Володимир Бандуров «приставив» до Костянтина Бриля своїх заступників. Так, до орбіти Бандурова належить Елла Слепян, яка з грудня 2017 року працювала першим заступником голови ОДА, а після звільнення Бриля стала виконуючим обов’язки очільника області.

Заступник голови Запорізької ОДА з питань житлово-комунального господарства та капітального будівництва Віктор Скобліков також був призначений на посаду по «квоті Бандурова», який знайшов вагомі аргументи, щоб Скобліков змінив спокійне життя простого пенсіонера на нервову й напружену роботу в Запорізькій ОДА. Запоріжцям Віктор Вікторович запам’ятається надвисокими статками, численними оборудками при проведенні тендерів на будівництво об’єктів і доріг.

Відповідальність за катастрофічний стан інфраструктури та автошляхів на Запоріжжі повинні розділити із Віктором Скобліковим і два інших «призначенця» Володимира Бандурова. Йдеться про начальника Служби автомобільних доріг в Запорізькій області Андрія Івка, який є фігурантом численних корупційних скандалів та журналістських розслідувань. А також про директора Департаменту капітального будівництва облдержадміністрації Сергія Бєлєвцова. Адже за роки його керівництва департамент провів ряд сумнівних тендерів на мільйони бюджетних коштів, які виділялися на реалізацію проектів з будівництва інфраструктурних об’єктів та багатостраждальних запорізьких доріг.

У фінансових оборудках з бюджетними грошима був помічений ще один призначенець Володимира Бандурова – керівник ГУ Держпродспоживслужби у Запорізькій області Віктор Шершнєв. Найбільш резонансними стали затримання за хабарництво в особливо великих розмірах співробітника служби, який безпосередньо підпорядковувався Шершнєву, та махінації із вакцинацією тварин від сказу, до яких причетний посадовець.    

Крім того, за даними джерел, екс-нардеп Володимир Бандуров має безпосереднє відношення до призначення ряду впливових у регіоні правоохоронців. Опосередковано на підтвердження цього вказує те, що пропри численні журналістські розслідування і повідомлення про корупційні злочини, жодним із вищеназваних посадовців, наближених до нардепа, не зацікавилися правоохоронці – не проведені перевірки за фактами, не відкриті кримінальні провадження.

Таким чином, фактично мандат нардепа протягом останніх п’яти років гарантував недоторканність не лише Володимиру Бандурову, але і його призначенцям. Але ситуація змінилася. Бандуров втратив довіру виборців і статус народного депутата. Тож часи безкарного зловживання владою з боку афільованих з ним посадовців також минули.

Костянтин Бриль вже звільнений з посади, на черзі – його заступники, керівники департаментів та підвідомчих ОДА установ і підприємств. У напруженні знаходиться і керівництво правоохоронних органів Запорізької області. Заданий президентом Зеленським курс на оновлення влади та боротьбу з корупціонерами не залишає шансів «проскочити» і втриматися у кріслах посадовцям, які роками грабували регіон. Тож можна очікувати гучних кримінальних справ та, ймовірно, арештів і вироків.

Як працюватимуть у парламенті новообрані депутати, які отримали значний кредит довіри виборців, але не мають відповідного досвіду, – спостерігатимемо вже за місяць. Адже попередньо датою сесії Верховної Ради нового скликання в Офісі президента називають 24 серпня, що буде дуже символічним – в цей день Україна святкує День незалежності.

Між тим, вже зараз можна констатувати, що зміна еліти на регіональному та державному рівні відбулася. Нехай і не на 100 відсотків, але. Принаймні, у Запоріжжя з’явився шанс позбавитися від цілої плеяди корумпованих посадовців, функціонерів та правоохоронців, які роками своїми діями дискредитували державну систему і безкарно розкрадали бюджетні гроші.

Чи вдасться Володимиру Зеленському «зробити» не лише політичних опонентів, але й затятих корупціонерів, – побачимо.      

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі