Територія сурогату: як боротися з «наливайками» і протиправним продажем алкоголю у Запоріжжі?

Територія сурогату: як боротися з «наливайками» і протиправним продажем алкоголю у Запоріжжі?

Блоги

Днями чиновники Запоріжжя і Дніпра у різний час відзвітували про результати діяльності міського керівництва і органів, що відповідають за безпеку жителів міст.

Градоначальник Дніпра, Борис Філатов відзвітував про результати заборони продажу алкоголю у нічний час та боротьби з алкогольним фальсифікатом. Він розповів про те, що в Дніпрі вже рік діє заборона на продаж алкоголю. Після 10 вечора спиртне можна купити тільки у ресторанах, кафе і барах.

Після введення заборони, великі торгові мережі відразу відреагували на постанову. А ось у кіосках і невеликих магазинах алкоголь вільно продовжували продавати. До того часу, поки інспектори не взялися перевіряти такі точки продажу. Почалася справжня війна з «наливайками». За рік демонтували 118 таких торгових точок. За цей час інспектори зробили півсотні нічних рейдів. Перевіряти продовжують і зараз. Звичайно, є опір, іноді навіть із застосуванням фізичного насильства, що не зупиняє міську владу Дніпра. Борис Філатов у Facebookпише, що продаж алкоголю заборонили з єдиною метою ─ щоб на вулицях стало спокійніше. Сьогодні за офіційними даними дніпровської поліції, за рік заборони нічної торгівлі алкоголем і ліквідації «наливайок» кількість п'яних ДТП у місті знизилася на 75%, а бійок та хуліганства ─ на 20%. Слова Філатова масово підтверджують дніпряни, у місті стало спокійніше і безпечніше.

Така ж заборона на продаж спиртного вночі діє й в Запоріжжі. Але, ситуація діаметрально протилежна. Буквально слідом за Філатовим у Запоріжжі бенефіс зі звітом на міжвідомчій нараді тримав прокурор області Валерій Романов. Він звинуватив поліцію, заявивши про її бездіяльність у розслідуванні справ про організацію незаконного грального бізнесу та продажу алкогольного фальсифікату. Навівши відверто сумну статистику, товариш прокурор підсумував: «Можу зробити лише один невтішний, але справедливий висновок ─ стан роботи органів правопорядку регіону не відповідає вимогам законодавства». Обізнані люди розповіли, що прокурор прямо звинуватив запорізьку поліцію у покриванні підпільних казино, точок скупки металобрухту і «наливайок», а «злі язики» стали шепотіти, мовляв два відомства просто не поділили сфери впливу.

Те, що Запоріжжя пишним цвітом накрив нелегальний алкогольний бізнес, очевидно й без доповідей обласного прокурора. Якщо мер Дніпра Борис Філатов заявив, що міська влада і надалі буде непохитна у питанні боротьби з незаконною торгівлею алкоголем, то у нас, схоже, ─ дали зелене світло цій підпільній діяльності.

За останній рік кількість «наливайок» у Запоріжжі зросла в рази. Ці точки маскують під продуктові крамниці, секонд-хенди, пивні ларьки та сигаретні кіоски. Вони стали справжньою епідемією.

Точки продажу небезпечного зілля працюють практично цілодобово. Виростають, як гриби ─ кожні 50 метрів, біля дитячих майданчиків і шкіл. Особливо, на вулицях Базарній та Жуковського, на Космосі і Пісках де з'явилися цілі колонії «рюмочних». Їх власники навіть не бояться розміщувати оголошення про прийом на роботу «в наливайку». Відкрийте портал ОLХ і ви знайдете відкриті запрошення з телефонами та умовами праці у «наливайці». Але, поліція їх вперто не помічає.

Ситуація, на мій погляд, пояснюється лояльним ставленням запорізької міської адміністрації, правоохоронних та фіскальних органів до цього бізнесу - це, м'яко кажучи.

У прокуратури, податкової та дільничних (ви, до речі, знаєте свого дільничного, бачили живцем?) є повне право прикривати такі заклади. Я звертався з депутатськими запитами до Державної фіскальної служби, Генпрокуратури і Національної Поліції, але у відповідь одні відписки. Напевно, вигідна справа покривати торгівлю «лівим» алкоголем. За оцінками експертів, рентабельність такого бізнесу досягає 400%, а значить, вистачить роздати всім і працювати надалі спокійно.

Вивчивши питання, я вирішив підійти до проблеми нестандартно. Закривати окремі «пивні» неефективно, тому що через день-два вони знову відкриваються. Тут необхідний системний підхід до вирішення проблеми. Мені допомогли запорожці, які надсилали у Facebook адреси та фотографії точок незаконного продажу алкоголю. Ми узагальнили зібраний матеріал і створили електронну карту з адресами і фотографіями цих точок. Наступний етап ─ передача зібраного матеріалу в ЗМІ, громадські організації, антикорупційні органи, і новому губернатору, якого ось-ось призначать. Необхідно звернути увагу центральних органів влади, якщо вже місцева влада не бачить проблеми, і там вимагати вирішення питання. Нам необхідно перетворити це питання на постійну больову точку, що вимагає невідкладного рішення заради нас і майбутнього наших дітей.

Є і ще одне гнітюче питання в нашому обласному центрі, про яке чомусь мовчать правоохоронці. Любителі «настінного живопису» і наркоторговці перетворили наше місто на подобу бразильських нетрів. Незрозумілі каракулі ріжуть очі на всіх огорожах, парканах, фасадах і стінах будинків, шкіл та лікарень. У центрі міста, і в спальних районах.

Ви знаєте, ці написи не просто набір символів. Це конкретні адреси інтернет-ресурсів, Telegram-каналів, куди може зайти кожен підліток з мобільного телефону і замовити будь-які наркотики. Ви уявляєте, до якої біди може потрапити ваше допитливе дитинча?

Цей масовий «розпис» може навіяти думки, що наркотики вживає більшість населення. Але, звичайно ж ні! Більшість населення просто живе очікуючи, що хтось прийде і все це неподобство зафарбує. Не прийде! Немає у комунальників ні ресурсів, та й, схоже, бажання теж. Відповідні органи також не зацікавлені в ліквідації бізнесу.

Ми вже навчилися організовуватися в об'єднання співвласників багатоквартирних будинків. Може, почнемо прибирати цю моторошну «творчість» з обличчя нашого міста? Вийдемо та уважно подивимося на стіни своїх будинків, стіни навколишніх будівель? Візьмемо в руки фарбу і запропонуємо те ж саме зробити господарям торгових точок? Усі разом змінимо наше місто та його вулиці? Мені здається саме з такого об'єднання зусиль і починається та Європа, куди ми так давно прагнемо потрапити. Якщо ви помітили подібні написи в Олександрівському та Комунарському районі, звертайтеся на «гарячу лінію» депутата Запорізької обласної ради Володимира Величко по телефону +38 (050) 363-00-22 і ми спільно приберемо ці написи.

Ми повинні бачити, хто і як управляє нашим містом, наводить порядки і забезпечує безпеку, вимагати виконання своїх обов'язків від чиновників і силовиків. А не виконують ─ гнати їх у шию. Але, разом з тим, кожен з нас також може багато зробити для поліпшення життя і міста, і його жителів. Просто потрібно об'єднати зусилля.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі