В Україні набув чинності «мовний закон»: що це означає?

В Україні набув чинності «мовний закон»: що це означає?

Новий закон передбачає низку важливих змін, які торкаються телебачення та інших засобів масової інформації, державної служби, сфери обслуговування, медицини та ін.

Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної", він же – "мовний закон", набув чинності 00:00 16 липня, рівно через два місяці після опублікування у державній газеті «Голос України».

Що тепер зміниться для пересічного українця (та й не тільки для пересічного)?

1. Створюється особливий орган та особлива посада – Національна комісія зі стандартів мови та, відповідно, уповноважений із захисту української мови. Їхні функції – контроль дотримування закону громадянами України, екзаменування та сертифікація шукачів українського громадянства, для яких володіння українською наразі є невід’ємною умовою його отримання.

2. Президент, голова Верховної Ради та його заступники, прем'єр-міністр, всі члени уряду, керівники державних установ, підприємств та відомств, державні службовці та чиновники всіх рангів, керівники та особовий склад Нацполіції, судді, адвокати та нотаріуси, керівники навчальних закладів, педагоги та медичні працівники державних та комунальних закладів охорони здоров'я зобов’язані володіти державною мовою та використовувати виключно її під час здійснення своїх службових обов’язків.

3. Закон регламентує особливості застосування державної мови в культурній сфері, а також на телебаченні, в радіомовленні та у друкованих ЗМІ. Деякі його норми набудуть чинності лише через три-п’ять років, зокрема, норми щодо 90% україномовного контенту та обов’язковій україномовній версії друкованих видань.

Закон не торкається релігійної та приватної сфери життя і не передбачає кримінальної відповідальності за його порушення. Однак порушників можуть піддати штрафу, максимальний обсяг якого становить 11,3 тис грн, щоправда, ця норма набуде чинності теж лише через три роки.

фото: Радіо Свобода 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі