Віталій Туринок опинився між київським молотом і запорізьким ковадлом

Віталій Туринок опинився між київським молотом і запорізьким ковадлом

Кулуарні домовленості поставили голову Запорізької ОДА у залежність від тих, з ким він повинен боротися

Дві крайні тенденції розвитку політичної системи Запорізького регіону поставили голову облдержадміністрації Віталія Туринка у патову позицію.

З одного боку можна спостерігати серйозний крен команди «Зе» до узурпації державної влади, що відзначається, у тому числі, ігноруванням специфічних проблем розвитку регіону. З іншого – тривала «приватизація» влади на Запоріжжі командою «запоріжсталівських» топменеджерів, які продовжують домінувати в обласній та міській радах. 

Вочевидь, Віталію Туринку не вдасться підпорядкувати собі місцеве самоврядування на рівні районів та області, де виконавча влада здійснюється місцевими держадміністраціями як складовими вертикалі державної виконавчої влади. Причина тому – кулуарні домовленості, в які голова ОДА вступив у перші ж дні каденції.

Віталій Вікторович не врахував, що представницькі органи влади, на кшталт обласної та районних рад, не мають права формувати власні виконавчі органи, а їх функції загалом є похідними від повноважень органів місцевого самоврядування територіальних громад.

Крім того, очільник регіону випустив з виду подвійну підзвітність місцевих держадміністрацій. З одного боку, за своїм формальним статусом вони є складовою вертикалі державної виконавчої влади; з іншого – беруть на себе виконавчі повноваження обласних та районних рад і є підзвітними у їх реалізації зазначеним радам.

На сьогодні більшість Запорізької обласної ради є опозиційною до чинної влади та підконтрольною гендиректору «Запоріжсталі» і голові регіональної організації «Опозиційного блоку» Ростиславу Шурмі. А недовіра до місцевих держадміністрацій з боку відповідних районних та облрад ставить Віталія Туринка у повну залежність від пана Шурми. Тож можна обґрунтовано припустити, що корупційні та бюджетні схеми, про боротьбу з якими так гучно заявив губернатор в день призначення, знищені не будуть не тільки цьогоріч, але й у наступному році. Тому годі сподіватися на продовження будівництва мостів, зниження тарифів чи наведення ладу у сфері ЖКГ.

Щоправда, залишається деякий вплив органів державної виконавчої влади на діяльність органів місцевого самоврядування через фінансову залежність других від перших. Так, бюджети областей і районів мають прямі трансфертні відносини із державним бюджетом України, який затверджується законом, і тому є значною мірою захищеними.

Однак, обласні та районні ради не мають власних виконавчих органів, через які вони б не лише реалізовували свої рішення, але й здійснювали бюджетну політику. Цими питаннями у Запорізькій облдержадміністрації вже не одну каденцію губернаторів опікується Елла Слепян. Завдяки відповідним знанням та досвіду у фінансовій галузі чиновниця тримає органи місцевого самоврядування на жорсткому шпагаті.

Команда губернатора наразі формується місцевою елітою лихварів та ювелірів «Золотого Віку» та «Ломбард Капітал» на чолі з бізнесменом Дмитром Поповим, які далекі від розуміння цих нюансів і процесів. У самого Віталія Туринка відповідні знання, навички та досвід теж відсутні. Саме завдяки цьому пані Слепян не лише зберегла посаду заступника голови ОДА і свою команду, але й збільшила свій вплив, ставши посередником між Віталієм Туринком та Ростиславом Шурмою у вирішенні бюджетних питань.

Натомість Ростислав Шурма чітко розуміє, що бюджети сіл, селищ та міст районного значення, які  мають повний цикл органів місцевого самоврядування, отримують трансферти через обласні та районні бюджети. А повноваження з розробки їх проєктів належать місцевим державним адміністраціям. І лише міста обласного значення мають одночасно повний цикл місцевого самоврядування та прямі відносини із державним бюджетом. Тому питання життєдіяльності міста Запоріжжя на час каденції міської ради гарантовано залишаються поза зоною впливу голови облдержадміністрації.

Таким чином, Віталій Туринок став заручником ситуації, коли більшість в обласній та місцевих радах регіону є опозиційною до державної виконавчої влади, тобто ОДА. Маючи контроль над депутатською більшістю у радах на Запоріжжі, Ростислав Шурма зможе не лише контролювати  виконання повноважень, делегованих обласними та районними радами, зокрема у галузі формування і виконання місцевих бюджетів, розробки програм місцевого розвитку та управління комунальним майном. Ростислав Ігорович також матиме можливість блокувати виконання  повноважень з реалізації державної політики у сферах, які є прерогативою органів виконавчої влади і не знаходяться у компетенції місцевих рад. І голова ОДА буде змушений із тим рахуватися.

Наочним підтвердженням цього є формування команди чинного голови ОДА, перші члени якої зайшли до Віталія Туринка саме з підконтрольної Ростиславу Шурмі обласної ради. Про те саме свідчать результати 32-ї сесії Запорізької обласної ради, яка розпочалася 3 жовтня і якій не судилось завершитись. Перерву оголошено на невизначений термін.

У підсумку маємо, що Віталій Туринок є повністю знаходиться під впливом представника фінансової групи «Золотий Вік» Дмитра Попова. Але водночас контроль бізнесмена над губернатором значною мірою обмежує Ростислав Шурма, який вимагає від голови ОДА кроків, протилежних політиці команди «Зе» у Києві. Для Запоріжжя така залежність очільника регіону нічого доброго не обіцяє.  

Проте зазначимо, що ситуація на Запоріжжі є типовою майже для всіх областей України та є проєкцією політичних процесів, які відбуваються в Києві. Схоже, Запорізький регіон, як і держава в цілому, знову переходить на ручне керування олігархів. Хоча під час виборів Володимир Зеленський та депутати від «Слуги народу» обіцяли зовсім інше.

Коли матеріал готувався до друку, у ЗМІ була оприлюднена інформація, що наглядова рада групи компаній «Метінвест» звільнила Ростислава Шурму з посади генерального директора ПАТ «Запоріжсталь». Проте, зміна топменеджера навряд кардинально змінить ситуацію для Віталія Туринка, адже  «запоріжсталівська» фінансово-промислова група збереже свій вплив на події у регіоні, незалежно від того, хто  стане її «фронт фігурою».

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі