Всесвітній день науки: Дайджест наймасштабніших наукових відкриттів

Всесвітній день науки: Дайджест наймасштабніших наукових відкриттів

10 листопада світ відзначає День науки в ім'я миру та розвитку. У сучасному світі важко недооцінити важливість наукових відкриттів, адже їхня левова частка неабияк сколихнула планету та змінила життя суспільства. З нагоди свята ми підготували для читачів дайджест наймасштабніших наукових відкриттів, які не залишали людство байдужими.

Відкриття води на Марсі

Здогадки про існування води на Марсі з'явилися ще у 2008 році, але для точного результату дослідження не вистачало доказів. Згодом у момент взяття однієї з проб бортові камери виявили білий порошок у ґрунтовій масі. У ході порівняння знімків порошок повільно зникав. Після проведення аналізу дослідники дійшли висновку, що цей білий порошок - водяний лід. Відкриття не тільки підтверджує наявність води на Червоній планеті, але й дає надію на те, що мікроби можуть використовувати цю воду для виживання. Так, у 2018 році NASA повідомило про виявлення води на Місяці.

Управління протезами за допомогою сигналів мозку

У 2000 році в університеті Герцога в мозки мавп впровадили електроди й навчили їх брати їжу за допомогою роботизованої руки. Команда науковців розробила метод зчитування мозкових хвиль і в 2004 році вперше використала ці сигнали для того, щоб керувати рухами героїв відеогри. Нарешті, у 2009 році П'єрпаоло Петрузієлло навчився контролювати біомеханічну руку, з’єднану з нервами його кукси за допомогою дротів і електродів. Петрузіелло став першою людиною в світі, що змогла виконати цілий комплекс рухів, які керуються силою думки.

Знайдено нових предків людини

У 2002 році дослідники виявили череп віком 6-7 мільйонів років. Через сім років було знайдено найбільш повний скелет предка людини з коли-небудь знайдених, прозваний згодом Арді.  Арді віком 4,4 мільйона років могла ходити на двох ногах, але також відзначалася вмінням лазити по деревах. Її зуби демонструють, що вона їла безліч різних видів їжі. Учені припускають, що чоловіки (самці) і жінки (самки) могли розбиватися на пари в певний час, значно підвищуючи виживання.

Зафіксовано ще одну велику планету

Дослідники виявили мале тіло 136199 Еріс, яке на 27% більше за Плутон. Наразі Еріс вважають 9-ою за величиною планетою Сонячної системи.

Створено багаторазову ракету

Перший запуск і посадка багаторазової ракети Falcon 9, створеної компанією SpaceX, відбувся у березні 2017 року. Американський виробник зробив орбітальну ракетну систему ще більш доступною, адже економія сягає $18 млн на кожен запуск.

Очищено інфіковані клітини від генів-ВІЛ

Генетики показали можливість глибокої зміни геному заражених ВІЛ імунних клітин. Використання нових технологій дозволило видалити з нього всі вірусні гени – і, більш того, надійно перешкоджати їх повторному запровадженню. Вчені з Темпльського університету знову використовували CRISPR/Cas9 для видалення із заражених ВІЛ Т-лімфоцитів. Таким чином, вдалося довести, що система дає можливість не тільки вирізати всі до єдиної копії вірусного генома, але й перешкоджати його повторному запровадженню в хромосоми.

Розроблено технології для вирощування органів

У 2016 році при Інституті регенеративної медицини науковці, використовуючи 3D-друк, «зробили» вухо.

Створено наліпку на зуб, яка визначає в їжі вміст цукру,солі та спирту

Це мініатюрний носимий пристрій (2×2 мм), який, не вимагаючи підзарядки й заміни реагентів, дозволить у режимі реального часу стежити за дієтою, спростить проведення клінічних досліджень і полегшить роботу лікарів. «Розумна» наліпка передає дані по бездротовому каналу прямісінько на смартфон, планшет або ноутбук користувача. 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі