Земля і «свої» люди: хто на Запоріжжі привласнює землі держави

Земля і «свої» люди: хто на Запоріжжі привласнює землі держави

Українська земля – безцінний скарб. Це розуміють і прості селяни, яких вона годує, і можновладці, які, використовуючи владні повноваження, прагнуть урвати якомога більше земельки для себе та родичів. Щоб переконатися, достатньо зазирнути у їхні декларації.

Ймовірно, саме тому кожен очільник Запорізької області, так чи інакше, намагався (і часто успішно) збагатитися, привласнюючи державні землі. «Земельні» скандали не оминули ні Олександра Старуха, ні Григорія Самардака, ні Костянтина Бриля, ні їхніх попередників.

Звичайно, високопосадовці не завжди мають належний хист, аби досконало розбиратися в аграрній сфері. Зате, увійшовши у владу, вони швидко вчаться розумітися на корупційних схемах і різного роду оборудках. А там, де їм не вистачає власного розуму, завжди поряд знайдуться «фахівці з особливим талантом», які й порадою допоможуть і тему підкинуть.

В Україні земельними питаннями опікується спеціально створена структура – Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру, або Держгеокадастр. Так склалося, що саме наближеність до цієї служби є запорукою успішного приростання землею вітчизняних посадовців, часто – через розкрадання земель держави.

Так, у Запоріжжі довгий час радниками вже колишнього голови облдержадміністрації Костянтина Бриля були двоє ексспівробітників Держгеокадастру. Йдеться про Івана Гашенка та Олександра Бондаря, яких поєднують спільні бізнес-інтереси та родинні зв’язки.

Свого часу і Іван Гашенко, і Олександр Бондар очолювали головну земельну службу області. Перший очолював Держземагенство у Запорізькій області (2012-2014), а другий – обласний Держгеокадастр. Це одна структура, яка в різний час називалася по-різному. До цього обидва працювали на вищих посадах цієї структури в Дніпропетровській області. За наявними даними, Іван Гашенко – чоловік рідної сестри Олександра Бондаря. Також в інтернеті опубліковано низку матеріалів про збудованих цією парою схем виведення бюджетних коштів на субпідрядах у Дніпропетровській і Запорізькій областях.

Саме ці двійко персон були «земельними» радниками спочатку Григорія Самардака за часів його керівництва ОДА, а згодом – його наступника Костянтина Бриля. І завдяки порадам Гашенка та Бондаря запорізькі губернатори непогано розжилися земелькою.

Зрештою, протиправна діяльність Івана Гашенка привернула увагу правоохоронних органів. У червні 2017 року ЗМІ оприлюднили інформацію про те, що Мелітопольський відділ поліції займається справою щодо незаконного отримання земельних ділянок загальною площею 259 га колишнім начальником управління Держземагенства у Запорізькій області Іваном Гашенком.

Про це йдеться в ухвалі Мелітопольського міськрайонного суду від 26 квітня 2017 року.

Згідно з матеріалами справи, головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області протягом липня-серпня 2016 року своїми наказами затвердило документацію з землеустрою та передало у власність 35 фізичним особам відповідну кількість ділянок. Так, кожен отримав по 2 га для ведення особистого селянського господарства на території Костянтинівської сільської ради Мелітопольского району, хоча особи не були мешканцями цього району.

Водночас, досудове слідство встановило, що ця передача відбулася незаконно, оскільки «наділи» знаходяться в межах прибережної захисної смуги ріки Молочна та смуги відведення гідротехнічного каналу. В свою чергу отримувачі ділянок протягом листопада 2016 року-січня 2017 року відчужили ділянки на користь ТОВ «Альфа-Груп Г», єдиним засновником якого є колишній начальник управління Держземагенства у Запорізькій області. Після цього фірма об’єднала отримані землі в одну ділянку (2323081200:02:064:0063) загальною площею 70 га, яка розташована між рікою Молочна та гідротехнічним каналом.

Слідство розцінило таке одночасне отримання та продаж одному покупцю ділянок – як ухилення від заборони на купівлю-продаж сільськогосподарської землі державної власності.

Також слідство з’ясувало, що таким же чином ТОВ «Альфа-Груп Г» у 2016 році отримала ще три ділянки – загальною площею 4,62 га – усі в межах Мелітополя. Однак, Держгеокадастр не мав права розпоряджатися землями комунальної власності.

Окрім цього, обласний Держгеокадастр у серпні 2016 року затвердив своєму екскерівнику ще й проекти землеустрою щодо відведення 5 земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства, загальною площею 187,35 га на території Астраханської сільської ради Мелітопольського району. Однак, на той час він не був фізичною особою-підприємцем та навіть після реєстрації у грудні того ж року він обрав своїм напрямом –  діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування.

Виходячи з цього, слідчі клопотали у суді про тимчасовий доступ до клопотань громадян та наказів головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області щодо передачі цих ділянок, укладених договорів оренди, особових справ начальників мелітопольського та обласного держгеокадастру, а також вказаного екскерівника останнього органу. Суд це клопотання задовольнив.

Зазначимо, що одноосібним власником ТОВ «Альфа-Груп Г» є Іван Гашенко, на той час – радник запорізького губернатора Костянтина Бриля. Щоправда, восени 2016 року Іван Анатолійович втратив статус офіційного радника, але консультувати голову ОДА не припинив.

Незадовго до цього Костянтин Бриль ініціював та запровадив по всій Запорізькій області масштабну та скандальну операцію «Урожай», мета якої полягала в інвентаризації та обліку сільськогосподарських земель, виявленні земельних ділянок, які незаконно обробляються та поверненні їх у державну власність. Декларативно кампанія мала спонукати  різного роду несумлінних земельних ділків вийти з «тіні», перестати приховують розміри врожаїв та сплачувати в казну податки.

На справді ж вийшло так, що оточення Костянтин Бриля просто влаштувала в області масштабний переділ землі. Як заявляв потім народний депутат Сергій Соболєв, у жителів області (в основному дрібних фермерів і найбідніших селян) було вкрадено і відлучено близько 30 тисяч гектар землі, які потім віддали латифундистам. У розпачі люди навіть перекривали трасу, щоб звернути увагу журналістів і громадськості на свавілля тодішнього губернатора.

Але повернемося до Івана Гашенка та Олександра Бондаря, які у реалізації операції «Врожай» зіграли не останню роль. Річ у тому, що навіть після звільнення з посади очільника області Костянтина Бриля, Гашенко та Бондар зберегли зв’язки у Держгеокадастрі та облдержадміністрації. За даними джерел, на сьогодні вони активно консультують виконуючого обов’язки голови ОДА Еллу Слепян, яка не ухвалює без цих радників жодного рішення з земельних питань.

Наразі невідомо, чи після звільнення Бриля та призначення президентом Зеленським нового голови ОДА операція «Врожай» у Запорізькій області триватиме надалі. Але скидається на те, що розкрадання запорізької землі продовжиться. У чиїх інтересах? – подивимося, адже подібні до Гашенка та Бондаря радники швидко стають «своїми людьми» для тих, хто знаходиться при владі та потребує їхніх послуг. Вочевидь, не безоплатно.  

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі