Зникла цивілізація менонітів у Запоріжжі

Зникла цивілізація менонітів у Запоріжжі

Хортиця — колиска запорізького козацтва, символ волелюбності та військової доблесті наших предків. Ми, начебто, знаємо все про нащадків запорізьких земель, але чи чули ви про зниклу цивілізацію менонітів, які зробили більшість заводів та інфраструктури Верхньої Хортиці.

Сьогодні наша редакція розповість про німецьких переселенців — менонітів. 

Верхня Хортиця стала першим місцем поселення менонітів на берегах Дніпра. З'явилися вони у серці козацької вольниці завдяки імператриці Катерині II.

Маніфестами 1762 та 1763 років, вона дозволила іноземцям в'їжджати в імперію «і селитися, де тільки побажають ...» з метою якнайшвидшого освоєння «найвигідніших до населення і проживання роду людського надзвичайно цікавих місць, до цього ще бездіяльно залишаються».

Перші 228 сімей менонітів на запрошення цариці прибули до запорізьких земель у липні 1789 року. Згідно з менонітськими переказами, в той момент, коли перші колоністи прибули з  Данцига (сучасного Гданська),  до річки Верхня Хортиця вдарити грім, хлинула страшна злива. Першим надійним укриттям для обозу переселенців стала розлога крона вже тоді величезного дерева, могутнього запорізького дуба.

Скільки в цій історії правди — сказати сьогодні не може ніхто. Але те, що саме тут меноніти почали створювати свій перший острівець Європи на запорізькій землі, — факт, підтвердження якому можна знайти не тільки у письмових джерелах, а й у збережених до нашого часу будівлях.

Першим суспільним будинком менонітської колонії стала церква, яку поселенці звели відразу після прибуття на запорізьку землю, а у 1835 році перебудували — у глиняну двоповерхову. Ця церква довгі роки була головною церквою менонітів Російської імперії. Радянська влада її закрила у 1935 році й обладнала у будівлі кінотеатр. У період Другої світової війни богослужіння в церкві відновилися, але потім її будівля була знесена. Зараз про це найважливішому для європейських переселенців об'єкті нагадує лише меморіальна табличка з коротким описом історії церкви двома мовами.

До слова, підприємств, до початку ХХ століття у Хортицькому менонітському окрузі, що складався  з 18 колоній по обидва береги Дніпра, налічувалося понад 130. Серед них - 8 цегельних заводів, завод годинників і механізмів, 30 водяних млинів, оцтовий завод, металургійні виробництва і 17  машинобудівних заводів.

При переселенні кожному сімейству було відведено по 65 десятин землі — це у 20 разів більше території, яку зараз на острові Хортиця займає комплекс «Запорізька січ».

Роль менонітів, які задовго до будівництва ДніпроГЕСу та будівництва проммайданчика Запоріжжя заснували поблизу Дніпровських порогів понад 100 металургійних, машинобудівних і сільськогосподарських підприємств, була на довгі роки викреслено з історії під впливом ідеології. Мабуть, в імперії під назвою СРСР якось ніяково було говорити про те, що флагман українського машинобудування — відомий «ЗАЗ», заснував як завод сільгоспмашин «німець» - Абрахам Копп. А слава житниці Європи, що дісталася радянській державі у спадок від Російської імперії, Запоріжжя значною мірою зобов'язана Герману Нібур - нащадку протестантів-менонітів, що переселилися на землю Верхньої Хортиці зі Східної Пруссії.

Справжньою трагедією для менонітів стала перша світова війна. Боячись масового шпигунства, російський уряд насильно переселяв їх з України в Поволжі. Депортація здійснювалася коштом колоністів, їх землі та майно конфісковували на користь держави. Війна ще більше посилила похмурі прогнози не тільки економічного розорення, але і повного фізичного знищення колоністів. Голод, розруха, переділи землі, закриття молитовних будинків змушували менонітів емігрувати в США і Канаду. Індустріалізація і колективізація країни також супроводжувалися посиленням наступу на «ворожі елементи», серед яких виявилися і колишні колоністи. Тисячі з них були вислані за межі України, тисячі померли у роки голодомору ...

Продовженням трагедії менонітського населення України стали роки сталінських чисток та репресій. Щодня органи державної безпеки то викривали, то ліквідували фашистські організації, шпигунів, диверсантів, шкідників, основу яких складали колишні німці-колоністи. Черговий виток репресій і депортації німців, що почався в 1935 році, тривав всі роки та завершився в перші місяці Другої світової війни. Після війни депортованим з України німцям не дозволили повернутися в Україну ...

На сьогодні у країні діють три менонітські громади в Запорізькій області, а також в Херсоні. У Запорізькій області одна з громад має власне церковне приміщення, також при всіх громадах діють недільні школи.

 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі