Гроші з повітря: хто на Запоріжжі заробляє на екології

Гроші з повітря: хто на Запоріжжі заробляє на екології

Атмосферне повітря є одним з основних життєво важливих елементів навколишнього природного середовища. Несанкціоновані викиди, які здійснюють у повітря підприємства, негативно впливають і на стан екосистеми прилеглих територій, і на здоров’я людей.

Згідно з законом України «Про охорону атмосферного повітря», «викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб’єкту господарювання, об’єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення». Виходячи з цього, підприємства та заводи повинні отримати зазначені дозволи на викиди.

Для цього їм спочатку необхідно розробити належну документацію, яка б підтверджувала законність дій підприємства у сфері охорони атмосферного повітря. Про специфіку роботи організацій, які надають цей вид послуг, - й піде мова у цьому матеріалі.

На території Запорізької області у сфері розробки дозвільної документації працюють ряд фірм. Зокрема, ТОВ «Інститут регіональних екологічних досліджень» (власник і директор – Валерій Головін), ТОВ Науково-виробниче підприємство «ПІНТ» (директор та співвласник – Андрій Пазиніч, інший співвласник – Ірина Пірогова), Приватне науково-технічне підприємство «Соціум» (власник – Людмила Тараненко, директор – Валерій Барибін) та інші.

Як бачите, рівень конкуренції у зазначеній сфері доволі високий. Тож, бажання отримати платоспроможного  клієнта і добре заробити, часто спонукає учасників ринку до неконкурентних дій у вигляді, наприклад, залучення адміністративного ресурсу, а часом і до відверто протизаконних дій. Однак трапляється і так, що фірма недобросовісно виконує свою роботу – неякісно оформлює документи, вносить недостовірні данні чи викривляє кількість стаціонарних джерел забруднення.

Відповідно, отримавши такі документи і сплативши за них чималі кошти, підприємство-забруднювач повинно звернутися з ними до профільних владних структур, щоб отримати дозвіл. А якщо документи підготовлені неякісно, їх знову доводиться переробляти.   

Влітку 2017 року в Запоріжжі розгорівся гучний скандал, пов'язаний із діяльністю одного із названих підприємств. Обласна прокуратура розслідувала справу щодо отримання експертом ДП «Укрдержбудекспертиза» та власником ПНТП «Соціум» Людмилою Тараненко неправомірної вигоди у вигляді дозволів на викиди для «Запорізького електровозоремонтного заводу».

Згідно з матеріалами справи, ПрАТ «Запорізький електровозоремонтний завод» та Приватне науково-технічне підприємство «Соціум» у 2016 році уклали угоду з надання послуг щодо коригування дозволу підприємства на викиди забруднювальних речовин у повітря.

Фірма роботу виконала і за результатами сформувала пакет документів, з яким «ЗЕРЗ» наприкінці 2016 року і звернувся до Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької облдержадміністрації для отримання відповідних дозволів на викиди.

Однак працівники Департаменту встановили чисельні порушення та недостовірні відомості у документах, тому повернули їх ПрАТ «ЗЕРЗ» на доопрацювання. Завод потім ще неодноразово звертався до держадміністрації задля отримання дозволів, однак йому відмовляли.

З огляду на це, йдеться в ухвалі Орджонікідзевського районного суду від 20 липня 2017 року, технічний директор «Соціум» та водночас експерт ДП «Укрдержбудекспертиза» Людмила Тараненко вдалася до шантажу.

Вона повідомила керівництву Департаменту, що в неї, як у експерта ДП «Укрдержбудекспертиза», знаходиться експертний звіт проектної документації «Виконання техніко-економічного обґрунтування «Будівництво зовнішніх мереж та споруд водопостачання та водовідведення селища Кирилівка», виготовлений на замовлення ТОВ «ВП «Промислові системи». Водночас Людмила Тараненко повідомила, що є директором ПНТП «Соціум», яке займається наданням публічних послуг з підготовки та виконання документів з обґрунтування для отримання дозволів екологічної спрямованості. Жінка зазначила, що її підприємство має  договірні взаємовідносини з ПрАТ «ЗЕРЗ» та на його замовлення виконало всі необхідні документи для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел. На цій підставі Людмила Тараненко заявила, що буде створювати штучні перешкоди у отриманні позитивного висновку по об’єкту в Кирилівці, якщо «ЗЕРЗ» не отримає належні дозволи.

Директор департаменту на «обмін» погодився, і, зрештою, наприкінці травня 2017 року Людмила Тараненко отримала дозволи для «ЗЕРЗ». А за місяць прокуратура повідомила їй про підозру у кримінальному проваджені №42017080000000271.

У суді слідчі клопотали про взяття Людмили Тараненко під варту, однак не змогли обґрунтувати такий запобіжний захід.

Наші кореспонденти звернулися до Орджонікідзевського суду із запитом – на якій стадії, наразі, знаходиться справа. Виявилося, що розгляд справи досі не завершено і судове рішення за результатами розгляду не оголошено.

Однак судовий процес, який триває й на сьогодні, не заважає Людмилі Василівні продовжувати робити гроші «з повітря» - у прямому й переносному значенні.

Як вже зазначалося вище, у червні 2017 року у ПНТП «Соціум» змінився директор – Людмилу Тараненко на посаді замінив Валерій Барибін – і підприємство продовжує безперешкодно працювати.

З відкритих джерел інформації ми також дізналися, що загалом за 2017-2019 роки підприємство брало участь у 13 закупівлях за бюджетний кошт та отримало замовлень на суму в понад 445 760 гривень.

Серед клієнтів ПНТП «Соціум» значаться такі великі підприємства, як ВП «Атоменергомаш» ДП «НАЕК «Енергоатом», Концерн «Міські теплові мережі» м. Запоріжжя та Регіональна філія «Придніпровська залізниця» ПАТ «Укрзалізниця».

Оскільки проблема забруднення повітря в Запоріжжі та деяких інших населених пунктів регіону – вкрай актуальна, редакція продовжує досліджувати тему отримання дозвільних документів на викиди в атмосферне повітря підприємствами-забруднювачами та діяльність фірм, які працюють у вказаній галузі.

Далі буде.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі.


Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі