Суд над вбивцею українських спецпризначенців Бутрименком в Запоріжжі знову перенесли

Суд над вбивцею українських спецпризначенців Бутрименком в Запоріжжі знову перенесли

На цей раз засідання було призначено на іншу дату через низку об'єктивних причин, зокрема, численних порушень під час розгляду матеріалів під час роботи суду першої інстанції.

Сьогодні, 13 вересня, у Запорізькому Апеляційному суді пройшло вже третє засідання у справі донецького фермера Миколи Бутрименка, який у кінці липня 2014 року здав терористам групу українських спецпризначенців, яку сам же до цього і прихистив. Цього разу суд нарешті зміг перейти до розгляду справи Бутрименка по суті. 

Нагадаємо, що суд у травні 2019 року присудив Бутрименку 9 років ув'язнення, визнавши його винним у фінансуванні тероризму; з них відсидіти йому доведеться лише рік, завдяки "закону Саавченко". Із цим не погодилися потерпілі, оскільки вони вимагали засудити фермера також за скоєння терористичного акту, застосувавши до нього покарання у вигляді довічного ув'язнення. Одночасно захисник Бутрименка подав апеляцію із вимогою виправдати його підзахисного за статтею "Фінансування тероризму", тобто взагалі скасувати йому вирок.

Засідання почалося трохи раніше, ніж планувалося – о 10:45 замість 11 години. Вже звично на суді були присутні преса, ветерани АТО, представники патріотичних організацій, та один із членів зрадженої Бутрименком спецгрупи, сам фермер був присутній на засіданні "віртуально" – завдяки відеоконференції з СІЗО у Маріуполі. Перед розглядом справи до суддів надійшло два клопотання від прокурора та захисника із боку потерпілих: обидва вказали суду на нерозглянутих судом першої інстанції докази, зокрема, не прийняті до уваги свідчення деяких потерпілих, технічні помилки у проведенні експертиз, розбіжності у свідченнях свідків з боку захисту Бутрименка тощо. Окрім того, встановлено факт підробки заяви про відмову від участі у судових засідань, яку було подано від імені одного з ключових свідків справи.

"Заява з боку Кудрявцева, одного з поранених бійців, яким вдалося ухилитися від полону та вийти до своїх, була написана замість нього. Підпис було підроблено. Заява було про те, що він не хоче бути присутнім під час судового засідання, на якому виправдали Бутрименка. Фактично, документ було підроблено, а Кудрявцев – ключовий свідок у справі, який все чув, все бачив, і якось це все дуже сплановано вийшло, ця підробка", – розповів присутній на засіданні військовослужбовець, який брав участь у тому бою з терористами та потрапив у полон.

Суду довелося двічі відходити на нараду, за результатами яких було прийнято рішення клопотання прокурора та захисника потерпілих вдовольнити частково – тобто, розглянути зібрані під час досудового слідства докази, які "не побачив" суд першої інстанції, а все інше через низку причин поки що залишити без змін.

Під час розгляду справи по суті надали можливість виступити захиснику Бутрименка та самому фермеру. Однак з промови першого було мало що зрозуміло через неналежну якість зв'язку у судовій залі, а другий виправдовувався, наполягаючи, що він нібито дуже хворий, під час нападу на українських військових він був відсутній, бойовики знайшли їх випадково, а стан здоров'я, нібито, не дозволяє йому брати в руки зброю. До того ж, він заявив, що не міг дзвонити бойовикам перед виїздом, оскільки у районі, де стався бій, нібито вже кілька місяців не було мобільного зв'язку через підрив вежі.

Підкреслимо, що Бутрименко виголошував свою заяву не державною мовою, а російською – втім, суд не звернув на це уваги.

На це адвокат з боку потерпілих Яркіна нагадала суду, що з поля бою своїй дружині зміг додзвонитися вже смертельно поранений капітан Тарас Карпа. Також встановлено, що під час операції з пошуку пілота українського Су-25 (саме ці пошуки завели українських військових до розставленої Бутрименком пастки) командувач групи полковник Лисенко, капітан Андрієнко та інші офіцери неодноразово зв'язувалися із командуванням саме за допомогою мобільного зв'язку. Це підтверджують свідчення низки спецпризначенців, яким вдалося вціліти під час бою, відірвавшись від ворога або потрапивши у полон – так, кілька свідків вказують, що чули розмови Бутрименка по мобільному перед його від'їздом.

Також Яркіна вщент розгромила інші аргументи Бутрименка та його захисника, а після слів про стан здоров'я, який не дозволяв Бутрименку тримати зброю, багатьом стало смішно (вага спорядженого пістолета Макарова становить значно менше кілограма, автомат Калашнікова, також повністю споряджений, важить трохи більше чотирьох кілограм.

"Його (Бутрименка – ред.) свідчення не відповідають дійсності. Не тільки мій загиблий командир, капітан Карпа, дзвонив дружині, але й інші керівники спецоперації дзвонили один одному. І коли я вже потрапив у полон, бойовики при мені дзвонили моїм батькам, повідомляли, що я у полоні та погрожували, що вб'ють мене. Не знаю, яка вишка там у нього була підірвана, але в усіх зв'язок був", – прокоментував свідчення фермера-терориста військовий.

Загалом, враховуючи невизначеність справи та необхідність розглянути матеріали та допитати низку свідків та потерпілих, наприклад, ключового свідка Кудрявцева, який наразі виконує завдання в зоні ООС та Каца, який лікується від наслідків бою та полону, а також через об'єктивні причини, зокрема. неможливість тримати зв'язок із судом у Кропивницькому, де знаходилися родини загиблих спецпризначенців, а також дуже поганий зв'язок із маріупольським СІЗО, суддя Дадашева, голова на засіданні, прийняла рішення перенести засідання на 20 вересня, із чим усі присутні на засіданні погодилися.

До речі, на завершення засідання ветерани АТО та представники патріотичних організацій, які у залі суду спостерігали за перебігом подій, почали скандувати "Вбивці – довічне!".

Чекаємо на 20 вересня. Далі – буде.

Нагадаємо, 29 липня 2014 року донецький фермер Микола Бутрименко видав бойовикам терористичної організації "ДНР" загін українських спецпризначенців, який займався пошуками збитого пілота українського штурмовика Су-25. Восьмеро спецпризначенців загинули у бою, двоє померли від ран та знущань у полоні, п'ятеро вижили та згодом були обміняні на полонених терористів, чотирьом військовим вдалося відступити з місця бою та вийти до своїх. У 2016 році у результаті спецоперації Бутрименка спіймали. Наразі він сидить у Маріупольському СІЗО. Суд засудив поплічника терористів лише за статтею "Фінансування тероризму", присудивши йому 8 років в'язниці. Однак через "закон Савченко" Бутрименку залишилося сидіти лише 1 рік та 1 місяць. Не згодні із таким рішенням, прокурори та представники потерпілих подали апеляцію на вирок.

Докладніше про усю історію зі зрадою, розстрілом українських військових, полюванням на Бутрименка та судовими перипетіями навколо нього читайте у матеріалі "Суд над вбивцею українських спецпризначенців Бутрименком у Запоріжжі: справа затягується?".

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі