Відкати, фікція, махінації й тиск на бізнес: як будують на Запоріжжі

Відкати, фікція, махінації й тиск на бізнес: як будують на Запоріжжі

ТОВ «Вогнетривавтоматикасервіс» є фігурантом двох кримінальних проваджень, відкритих ДБР та СБУ за фактами зловживання владою та крадіжок бюджетних коштів в особливо великих розмірах

Запорізькі чиновники продовжують віддавати мільйонні підряди на будівництво об’єктів сумнівним підприємствам. До масштабних корупційних схем залучені не лише керівництво профільних департаментів Запорізької ОДА та місцевих рад, але й посадові особи правоохоронних органів. Розслідуванням зловживань займаються слідчі Державного бюро розслідувань, Управління Служби безпеки України та прокуратура, проте, наразі, про якісь видимі результати говорити не доводиться.

Тендер на 5 мільйонів: без конкурентів і з передплатою

Так, Департамент з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради 19 липня 2019 року уклав угоду з ТОВ НВФ «Вогнетривавтоматикасервіс» на капітальний ремонт інженерних мереж холодного та гарячого водопостачання, опалювання та каналізації житлового будинку по вул. Бородінська, 6 вартістю 5,025 млн грн.

Про це повідомляється у системі електронних закупівель «Prozorro».

Згідно з укладеним договором, усі роботи мають бути виконані до вересня поточного року, і ТОВ «Вогнетривавтоматикасервіс» вже запросило у Департаменту 30% аванс (1,25 млн грн.) для придбання труб, кранів та теплоізоляційних матеріалів.

Єдиним конкурентом переможця на тендері було ТОВ «Укртех-строй» з аналогічною ціновою пропозицією. Однак цю фірму відхилили, бо наданий нею аналогічний договір не відповідає предмету закупівлі, тому не може підтвердити її досвід. Окрім цього, «Укртех-строй» не надало банківську гарантію для забезпечення тендерної пропозиції, пише видання «Наші гроші. Запоріжжя».

ТОВ НВФ «Вогнетривавтоматикасервіс» з травня 2017 року належить Володимиру Колосову.

На цьому тендері фірма «Вогнетривавтоматикасервіс» вказувала, що частину будівельної техніки вона орендує у ТОВ «ПМК №28 Водбуд». Зазначимо, що раніше Володимир Колосов вказувався також у бізнес-реєстрах керівником напряму «ПМК №28 Водбуд» у 2018 році.

 

40 підрядів – на 110 млн гривень

В свою чергу ТОВ «ПМК №28 Водбуд» належить, зокрема, Артуру Гарсляну (43%) та Карапету Папікяну (26%). Артур Гарслян – це колишній директор місцевого КП «Преса», а нині один з організаторів International IT Forum в Запоріжжі. Генеральним партнером форуму виступає спілка вірмен Запорізької області, яку очолює Арашес Саргсян. Також Гарслян разом з віце-президентом спілки вірмен Запорізької області заснував навчальний проект Investment Business School.

Варто додати, на цьому підряді «Вогнетривавтоматикасервіс» вказала серед робітників Ольгу Гарслян, яка є матір’ю Артура Гарсляна. На одному з тендерів Ольга Гарслян вказувалася фінансовим директором «Вогнетривавтоматикасервіс». Також  на інших підрядах працівником «Вогнетривавтоматикасервіс» вказувався батько Артура Гарсляна –  Мурад Гарслян та, вочевидь ще однин родич, Аршалуйс Гарслян.

Особа з ПІБ Гарслян Мурад Меружанович працювала головою тендерного комітету, першим заступником начальника Управління капітального будівництва Запорізької ОДА, а Гарслян Аршалуйс Македонович – там же головним спеціалістом одного з відділів, пише видання.

Зазначимо, що загалом ТОВ НВФ «Вогнетривавтоматикасервіс» отримало 40 підрядів загальною вартістю 110 млн грн – найбільше за чисельністю від Департаменту ЖКГ Запорізької ОДА (18 підрядів на 13 млн грн) та Управління комунальної власності Енергодарської міськради (10 підрядів на 11,5 млн грн). Ще 3 підряди фірма отримала від Департаменту капітального будівництва ЗОДА – на 22 млн грн. Найбільший підряд «Вогнетривавтоматикасервіс» отримало від ГКП «Міськводоканал» Пологівської міської ради – 48,1 млн грн – на реконструкцію каналізаційних очисних споруд. Субпідрядником на цьому тендері залучали «ПМК №28 Водбуд».

При цьому, як стало відомо з відкритих джерел інформації, ТОВ НВФ «Вогнетривавтоматикасервіс» є фігурантом кількох кримінальних проваджень, відкритих за фактами зловживання службовим становищем та привласнення бюджетних коштів.  

 

В особливо великих розмірах

Так, Державне бюро розслідувань розслідує кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України – Зловживання владою або службовим становищем.  

Про це стало відомо з ухвали Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 16 липня 2019 року, до якого звернувся слідчий ДБР із клопотанням про тимчасовий доступ до документів.

З матеріалів справи випливає, що у провадженні слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, знаходиться кримінальне провадження № 62019080000000111, відомості у якому внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20 березня 2019, із попередньою правовою кваліфікацією за ч.2 ст. 364 КК України за фактом зловживання службовим становищем службовими особами правоохоронних органів та органів державної влади міста Запоріжжя та Запорізької області, які з корисливих мотивів здійснюють тиск на бізнес-структури та громадські організації.

«У ході досудового розслідування встановлено, що службові особи Департаменту капітального будівництва Запорізької обласної державної адміністрації, спільно із службовими особами ряду приватних підприємств, з якими Департаментом були укладені договори на виконання робіт на території Запорізької області, упродовж 2017-2019 років організували схему розкрадання бюджетних коштів, отримання та розподілу неправомірної вигоди у вигляді відкатів під час проведення публічних закупівель з виконання проектних та будівельних робіт, замовником яких виступає вказаний Департамент.

Діяльність з розкрадання бюджетних коштів здійснюється при прикритті службових осіб правоохоронних органів Запорізької області, у тому числі ГУНП та ДФС, які, зловживаючи своїм службовим становищем, не здійснюють належних заходів із виявлення кримінальних правопорушень, а також здійснюють тиск на бізнес-структури, керівники яких відмовляються брати участь у реалізації вказаної злочинної схеми, шляхом необґрунтованих реєстрацій кримінальних проваджень, проведення незаконних обшуків, податкових перевірок, тощо», - йдеться у матеріалах справи.

Слідчі встановили, що службові особи Запорізької ОДА за сприяння службових осіб правоохоронних органів та за участі керівництва приватних підприємств здійснюють розкрадання бюджетних грошових коштів шляхом завищення обсягів робіт, внесення у акти виконаних робіт завідомо неправдивих відомостей, у подальшому домовляючись із технаглядом з метою погодження вказаних актів.

Йдеться, зокрема, про наступні будівельні роботи на об’єктах у Запорізькій області:

- Реконструкція очисних споруд КУ Таврійський будинок інвалідів Запорізької облради (Оріхівський район, с. Таврійське);

- Захист від підтоплення і затоплення північно-західної частини м. Вільнянськ (провулок Тракторний - нове будівництво;

- Нове будівництво амбулаторій групової практики, зокрема у селах Семенівка, Кам`янське,  Пологи та інших.

При цьому зазначається, що авторський нагляд та проектну документацію розробляють пов`язані суб`єкти підприємницької діяльності, що дає можливість здійснювати розкрадання бюджетних коштів.

За результатами розгляду клопотання, суд ухвалив рішення надати тимчасовий доступ слідчим ДБР до всієї тендерної та проектної документації, що є у розпорядженні Департаменту кап будівництва ОДА по зазначених об’єктах, у тому числі документів, договорів та доповнень до них, укладених із ТОВ «Вогнетривавтоматикасервіс» та іншими підрядниками.  

Слідство у справі триває.

 

«Відремонтували» школу за 9 млн гривень – лише на папері

Крім того, ТОВ НВФ «Вогнетривавтоматикасервіс» є фігурантом справи про привласнення 8,8 млн гривень державних коштів на будівництві Веселівської районної гімназії.

Про це стало відомо з іншої ухвали Мелітопольського міськрайонного суду, від 23 січня 2019 року, щодо клопотання прокурора Мелітопольської місцевої прокуратури Запорізької області про тимчасовий доступ до документів, які знаходяться в розпорядження Департаменту капітального будівництва Запорізької ОДА, по матеріалам кримінального провадження № 42019081280000002.

10 січня 2019 року до Мелітопольської місцевої прокуратури надійшло повідомлення від Мелітопольського МВ Управління СБУ в Запорізькій області про те, що невстановленими службовими особами Департаменту капітального будівництва Запорізької ОДА шляхом зловживання службовим становищем в результаті внесення завідомо неправдивих відомостей було розтрачено кошти Державного бюджету України за фактично невиконані роботи по об'єкту КЗ «Веселівська районна різнопрофільна гімназія» Веселівської селищної ради, чим нанесено шкоду державі в особливо великих розмірах, а саме 8 млн 800 тис. грн.

Вказане правопорушення 11 січня 2019 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019081280000002 за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України - привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем.

 В ході досудового розслідування встановлено, що Департаментом капбудівництва Запорізької ОДА було проведено процедуру відкритих торгів щодо капітального ремонту (модернізації) будівлі КЗ «Веселівська районна різнопрофільна гімназія» Веселівської селищної ради (ідентифікатор закупівлі № UA-2018-07-16-001163-b). За результатами тендеру від 6 вересня 2018 року було укладено договір №03-В з ТОВ «Науково-виробнича фірма «Вогнетривавтоматикасервіс» на суму 8,8 млн грн. Строк виконання робіт – до 31 грудня 2018 року.

Згідно з отриманою слідством інформацією, невстановлені посадові особи внесли в офіційні документи недостовірні відомості щодо виконаних робіт, в результаті чого з державного бюджету Департаментом капітального будівництва Запорізької ОДА безпідставно перераховано на рахунок ТОВ «НВФ «Вогнетривавтоматикасервіс» бюджетні кошти в розмірі 8800 тис. грн., що підтверджено офіційно-представницьким Інтернет-ресурсом Міністерства фінансів України Еdаtа (https://spending.gov.ua/spa/transactions/search).

Разом з тим, проведеним оглядом будівлі Веселівської районної різнопрофільної гімназії  встановлено, що вищевказані роботи по утепленню фасадів мінеральними плитами товщиною 100 мм опорядженням декоративним розчином за технологією Cerezit, які передбачені договором №03-В, не виконано.

На підставі матеріалів, наданих слідчими прокуратури та СБУ, суд ухвалив рішення про надання доступу до всієї проектно-кошторисної, тендерної та іншої документації, актів приймання виконаних робіт та видаткових накладних, а також угод між Департаментом ОДА і ТОВ «НВФ «Вогнетривавтоматикасервіс» по ремонту (модернізація) будівлі КЗ «Веселівська районна різнопрофільна гімназія» Веселівської селищної ради. Розслідування продовжується.

У підсумку маємо ситуацію, коли, попри відкриті кримінальні провадження стосовно посадовців Департаменту капітального будівництва Запорізької ОДА та ТОВ «Вогнетривавтоматикасервіс», зафіксовані факти порушення законодавства та мільйонних крадіжок, фірма продовжує брати участь у конкурсах і вигравати тендери.

Ми вже неодноразово писали про масштабну корупцію у галузі будівництва та ремонту об’єктів коштом бюджету за часів керівництва Запорізькою областю Костянтина Бриля. Проте, схоже, що з відставкою скандального губернатора нічого не змінилося.

В.о. голови ОДА на сьогодні працює Елла Слепян, але всі корумповані посадовці досі залишаються на посадах – і профільний заступник голови ОДА Віктор Скобліков, і директор обласного Департаменту капітального будівництва Сергій Бєлєвцов. А отже, і ганебні схеми по розкраданню державного бюджету, як бачите, успішно реалізовуються.

Чи отримають своє логічне завершення розслідування ДБР та СБУ і чи понесуть відповідальність винні – побачимо, сподіваємося, вже найближчим часом.    

 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі