Бізнес на крові: Хто заробляє на гемодіалізі в Запорізькій області

Бізнес на крові: Хто заробляє на гемодіалізі в Запорізькій області

Гемодіаліз для людей із захворюваннями нирок – єдиний спосіб підтримувати якість життя. За даними Запорізької обласної клінічної лікарні, станом на кінець 2018 року в Запорізькій області методами замісної ниркової терапії проходили лікування 454 пацієнти з останньою стадією хронічної ниркової недостатності (гемодіаліз) і 18 пацієнтів на діалізі.

На сьогодні у Запоріжжі діалізні центри працюють на базі Запорізької обласної клінічної лікарні, міської лікарні №10 та лікарні швидкої та екстреної медичної допомоги (тільки для пацієнтів лікарні). В області також функціонують центри в Бердянську та Мелітополі. У 2016 році було відкрито центр у Токмаку, а в 2018-му запрацювало відділення гемодіалізу в Енергодарі.

Кошти на придбання витратних матеріалів для гемодіалізу виділяються з держбюджету, а процедура придбання медикаментів проводиться через систему «Prozorro».

Проте, попри те, що механізм надання меддопомоги хворим на ниркову недостатність налагоджений і на державному, і на регіональному рівня, навколо цієї теми в Запорізькій області постійно виникають скандали та тривають суперечки. Різні групи впливу, за якими стоять впливові посадовці та деякі народні депутати, ведуть постійну боротьбу за можливість освоювати бюджетні кошти.

Що на сьогодні відбувається у галузі, які фірми працюють з гемодіалізом, а які ведуть жорстку конкуренцію, аби посісти їх місце, та хто з можновладців лобіює їхні інтереси – ми спробуємо розібратися у циклі тематичних статей, перша частина якого – до вашої уваги.

***

Протягом 2018 року на території Запорізької області було проведено 23 тендерних закупівлі з предметом торгів гемодіаліз та витратні матеріали до нього, на загальну суму понад 56 млн грн. 

Переможцями зазначених торгів стали кілька фірм:

Переможець

Кількість торгів

Вартість, грн.

ТОВ «Білімед»

4

27 864 409

ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн»

9

19 531 796

ТОВ «Топсервіс-Медтехніка»

1

2 883 908

ТОВ «Ренарт»

7

5 977 861

ТОВ «Фрезеніус Медикал Кер Україна»

1

15 804

ПП Єгорцев В.В.

1

45 000

 

Варто зазначити, що під час проведення 9 відкритих торгів, переможцем яких було визнано ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн», єдиним конкурентом фірми щоразу виступало ТОВ «Діалайф». При цьому, «Діалайф» в ході торгів ціну не знижувало, тож за результатами так званих аукціонів на суму понад 19 млн грн. було зекономлено лише 19 тис грн., тобто 0,1% від очікуваної вартості лоту.

Під час проведення ще 9 тендерів на загальну суму 5,9 млн грн., де переможцем було визнано ТОВ «Ренарт», його єдиним конкурентом раз у раз виступало Дочірнє підприємство «Діасервіс Плюс».

Замовниками гемодіалізу в Запорізькій області, за даними майданчику електронних закупівель «Prozorro», виступили 5 медичних закладів регіону:

Організатор

Кількість договорів

Поточна сума договорів

КУ «Запорізька обласна клінічна лікарня ЗОР»

7

17 370 161,65

КУ «Центр фінансово-статистичного аналізу та матеріально-технічного забезпечення закладів і установ охорони здоров'я» Запорізької обласної ради

6

16 575 838,66

Комунальна установа «Запорізька міська клінічна лікарня №10»

2

16 334 114,96

ДЗ «СМСЧ №1» МОЗ України

8

5 993 666,00

Мелітопольська центральна районна лікарня

1

45 000,00

56 318 781,27

У річних планах закупівель медичних установ Запорізької області на 2019 рік містяться 14 пунктів плану на загальну суму понад 53 млн грн., пов’язаних із закупівлею гемодіалізу та витратних матеріалів для нього.

Так, КУ «Запорізька обласна клінічна лікарня Запорізької обласної ради» з початку 2019 року на майданчику «Prozorro» вже розмістила 8 оголошень про початок відкритих торгів на придбання гемодіалізу та витратних матеріалів до нього на загальну суму понад 39 млн грн.

Із відкритих джерел інформації нам стало відомо, що, загалом, протягом 2018 року на території України київське ТОВ «Фрезеніус медикал кер Україна» було визнане переможцем у 46 тендерних закупівлях на загальну суму понад 25 млн грн.

Із зазначених лише 2 тендери на суму 132 тис грн. були проведені у формі аукціону, 44 тендери провели у формі переговорної процедури, або процедури звітування, тобто закупівлі відбувались в одного учасника.

У Запорізькому регіоні «Фрезеніус медикал кер Україна», як вже зазначалося вище, стало переможцем лише в одних торгах. Але джерела повідомляють, що інтереси саме цієї фармацевтичної компанії на обласному рівне лобіює скандальний народний депутат Вадим Кривохатько, сподіваючись посунути конкурентів – якщо не за допомогою конкурентних переваг, то через скандали та дискредитацію.

Інша фірма, яка на Запоріжжі минулого року перемогла у 7 тендерах на загальну суму майже 6 млн грн., - ТОВ «Ренарт» - також зареєстрована у Києві.

За 2018 рік по всій території країни «Ренарт» визнавалося переможцем у 70 тендерних закупівлях, на суму понад 308 млн грн.

ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн» було визнане переможцем у 29 тендерних закупівлях на суму понад 174 млн грн.

На Запоріжжі фірма теж зі столичною пропискою виграла протягом минулого року аж 9 тендерів, на суму понад 19, 5 млн грн.

Одеське ТОВ «Діалайф» у 2018 році отримало перемогу у 12 тендерних закупівлях, на суму понад 201 млн грн.

Виступаючи у тендерах незмінним спаринг-партнером «Еврика Медикал Фаундейшн», в Запорізькій області «Діалайф» минулого року жодних торгів не виграла.

Серед інших медичних компаній, які працюють із діалізом на загальнодержавному рівні варто відзначити, - ТОВ «Лінк-Медітал», яке визнавалося переможцем у 11 тендерних закупівлях на суму понад 139 млн грн.

Загалом, за наявними даними, протягом 2018 року зазначені компанії були визнані переможцями у 168 тендерних закупівлях на суму понад 847 млн грн.

Як бачите на прикладі наведених компаній та тендерних закупівель за бюджетний кошт, в яких вони брали участь, гемодіаліз ти витратні матеріали до нього – надприбутковий напрямок медичної галузі. Рахунок йде на сотні мільйонів гривень, які держава щороку сплачує, аби забезпечити необхідне лікування своїх громадян.

І там, де великі гроші, завжди процвітають корупційні схеми, фінансові маніпуляції, фальсифікації та кримінальні злочини. Але про це докладніше – в наступних матеріалах циклу.

Далі буде.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Комментарии