Головна "артерія" запорізьких земель: проспект Соборний

Головна 'артерія' запорізьких земель: проспект Соборний

Фото: Андрій Потапов

Редакція "Факти Запоріжжя" продовжує знайомити читачів із цікавими відомостями про місто. Сьогодні у центрі сюжету - головна "артерія" запорізьких земель - проспект Соборний.

Проспект Соборний — центральна та найдовша вулиця Запоріжжя протяжністю 10,8 кілометра.Формувався проспект протягом усього часу розвитку міста.

Першою ділянкою великої автомагістралі стала дорога від сучасного ДК «АвтоЗАЗ» до Транспортної площі. Раніше вона мала назву Ковальської вулиці та з'єднувалася з вулицею Соборною. Загалом можна сказати, що проспект розвивався разом з містом. У зв'язку зі збільшення Олександрівська, збільшувалася і довжина проспекту.

Основний його напрямок уздовж дніпровського берега з південного сходу на північний захід. При цьому, умовно, головну магістраль обласного центру можна розділити на три історично не обумовлені частини: дугоподібну ділянку між Привокзальною та Транспортними площами, які прорізають територію АвтоЗАЗу (1,6км); від Транспортної до пл. Пушкіна (старе місто) протяжністю 3,5 км; новобудови радянської пори від Пушкіна до Дніпра, які нині включають територію колишнього села Вознесенка і Соцмістечко (6,2км).

Після перейменування міста Олександрівськ у Запоріжжія, пройшла масова зміна назв і вулиць. Згідно з наказом Запорізького виконкому від 16 листопада 1922 року, були перейменовані 33 вулиці, в тому числі вулиця Соборна була перейменована у вулицю Карла Лібкнехта.

Одним з перших актів німецьких окупаційних властей стало перейменування міських вулиць. Так, вулиця Карла Лібкнехта була перейменована у вулицю Адольфа Гітлера, а частина сучасного Соборного проспекту у новій частині міста - на вулицю Германа Герінга.

Проект об'єднання декількох вулиць у єдиний проспект існував вже у  1949 році. 4 січня 1952 року постановою міськради, центральній магістралі міста було присвоєно ім'я В. І. Леніна. 

 

У рамках декомунізації на виконання закону України «Про засудження комуністичного і націонал-соціалістичного тоталітарних режимів на Україні і заборону пропаганди їх символіки» міська рада 19 лютого 2016 року прийняв рішення про перейменування проспекту Леніна у проспект Соборний. Пропонувалася також і назва «Козацький», яка не набрала достатньої кількості голосів.

Всупереч всім надіям мешканців міста, проспект Соборний ніколи не був найдовшим у Європі, хоча його довжина і становить 10,8 км.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Комментарии