В Україні встановили рекорд з найбільшою діджитал-скульптурою "Чорнобильське сяйво"

В Україні встановили рекорд з найбільшою  діджитал-скульптурою 'Чорнобильське сяйво'

23 жовтня митці проєкту ARTEFACT встановили новий рекорд України, створивши з об’єкту ДУГА у Чорнобилі найбільшу діджитал-скульптуру "Чорнобильське сяйво", яка є також найбільшою лазерною інсталяцією в Україні. "Чорнобильське сяйво" можна було спостерігати близько години під час зйомок документального арт-кіно "Артефакти Чорнобиля”"режисера Валерія Коршунова. Рекорд зареєстровано Книгою Рекордів України.

 

 

Скульптуру створили режисер фільму та автор проєкту Валерій Коршунов та медіа-артист Ярослав Костенко. Починалась презентація з театрального дійства після чого майже на годину в повній темряві Чорнобильської зони, ДУГА засяяла. Вона перетворилася на грандіозний арт-об’єкт — діджитал-інсталяцію "Чорнобильське сяйво" і вперше за своє існування випромінювала світло та музику. На події були присутні більш як 40 представників українських та іноземних ЗМІ, а також декілька знімальних груп, які фіксували цю історичну подію для документального кіно.

Загоризонтна радіолокаційна станція «Дуга» - радянська станція для раннього виявлення запусків міжконтинентальних балістичних ракет, що була таємно збудована у засекреченому містечку Чорнобиль-2.  За кордоном її називали "Російським дятлом" за характерний звук, який чули по всьому світу, коли вона вмикалась. Її розміри 690*135 метрів — вражають, вона є одним з найвпізнаваніших символів Чорнобилю і Радянської пропаганди.

Завдяки лазерній інсталяції "Чорнобильське сяйво", ДУГА стала  унікальним та наймасштабнішим медіа-арт об’єктом України та засяяла новими смислами. Вона дала новий сигнал у світ про звільнення України від радянського минулого, та усвідомлення власної унікальності. При цьому, завдяки новітнім технологіям арту Дуга не змінила свій історичний вигляд. Цифрову інсталяцію доповнював спеціальний саундтрек на основі звуків Чорнобиля, який створив для документального фільму музикант Rassvet. Головна мета проєкту — переосмислення Чорнобильської трагедії в минулому української нації та пошук нових культурних сенсів сучасності.

“Сьогодні ми створюємо найбільшу лазерну інсталяцію в Україні для того, щоб показати, що моторошні символи Радянського Союзу можуть стати потужними арт-об'єктами сучасної України. Чорнобиль — це наше минуле, яке ми не можемо змінити. Проте ми повинні формулювати власні меседжі, щоб змінити сприйняття України в контексті трагедії Чорнобиля зараз та у майбутньому. Найкраща форма, зрозуміла для усього світу, — це арт. Другий рік ми створюємо цифрові артефакти Чорнобиля задля переосмислення не тільки атомної, але й інформаційної катастрофи”, - зазначає автор ідеї, режисер та продюсер фільму "Артефакти Чорнобиля" Валерій Коршунов.

Наприкінці цієї знакової культурної події  представники Книги рекордів України зафіксували рекорд та вручили дипломи організаторам проєкту Світлані та Валерію Коршуновим та представниці Українського культурного фонду Богдані Андросюк. Зйомки цього дня стануть фінальною частиною документального арт-кіно "Артефакти Чорнобиля", що має відсилку до артефактів повісті братів Стругацьких “Пікнік на узбіччі”, коли у зоні відчуження з’явилися об’єкти, названі артефактами. 

В документальному арт-кіно "Артефакти Чорнобиля" йдеться про сучасні культурні Артефакти навколо Чорнобиля. Фільм відповідає на запитання, навіщо робити масштабні культурні проєкти у Чорнобилі для привернення уваги до проблем медіаграмотності та фейкових новин сьогодні. Автори провели багато дослідницької роботи з інформаційної складової трагедії Чорнобиля та її впливом на сучасну культуру. 

Проєкт документального арт-кіно "Артефакти Чорнобиля" отримав підтримку та найвищий бал за оцінками експертів Українського Культурного Фонду у конкурсі серед 170 проєктів. "Артефакти Чорнобиля" буде продубльований 3 мовами та презентований на українському телебаченні та декількох міжнародних фестивалях. 

Фільм знімається за підтримки Українського Культурного Фонду, Міністерства Культури України, Міністерства Інформаційної Політики, Міністерства Енергетики та захисту довкілля, Українського Інституту, Галузевого державного архіву СБУ, Державного агентства з управління зоною відчуження, Музею Чорнобиля, медіа-арт резиденції Карбон, ГО Центр Прип'ять Ком​.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Комментарии