Адольф Гітлер у Запоріжжі: історія

Адольф Гітлер у Запоріжжі: історія

Фото: Олексій Горизонтов

Продовжуємо знайомити наших читачів з історією рідного Запоріжжя. Сьогодні трохи фактів про приїзд  Адольфа Гітлера у Запоріжжя.

Про те, що фюрер був у Запоріжжі, — в цьому багато істориків не сумніваються. Йдеться навіть про чотири візити до нашого міста. Правда, документально підтверджено лише два його приїзду. Про них розповідаємо.

ВЕРСІЯ ПЕРША:
Про перші відвідини Гітлером Запоріжжя відомо дуже мало. Перший факт: у грудні 1942 року він прибуває у місто для наради з командувачем армії "Південь" генерал-лейтенантом Манштейном. Обставини на фронті для німців в той час складалася невдало. Після переможного наступу під час вторгнення на територію СРСР вони, в районі Сталінграда, вперше зіткнулися з організованим боєм радянських військ. Обговорити ситуацію, що склалася з командувачем армією "Південь" і прибув Гітлер. Наради з Манштейном відбулося в приміщенні колишньої жіночої гімназії на перетині вулиць Гоголя і Леппіка. Нині це 3 корпус Запорізького національного університету

Після цього фюрер віддав цілий ряд вказівок щодо проведення окремих заходів. Перебування Гітлера в Запоріжжі, пише Раттенхубер, передбачало, як зазвичай, цілий комплекс необхідних заходів: посилювалася патрульна служба — внутрішні і зовнішні караули, закривався весь прилеглий район для стороннього руху. Ширші заходи з охорони не проводилися, бо це могло викликати непотрібний галас. Весь час перебування Гітлера у місті, 2-3 грудня, про його візит знало лише невелика кількість осіб. Жив же фюрер, за словами Раттенхубера, в приміщенні колишніх радянських авіаційних казарм, зараз на їх місці — Космічний мікрорайон. Після Запоріжжя Гітлер відбув до Маріуполя.


ВЕРСІЯ ДРУГА:
Існує 414 машинописних сторінок, які 29 грудня 1949 року було вручено Сталіну тодішнім Міністром внутрішніх справ СРСР Кругловим. На них зафіксовані свідчення двох заарештованих ад'ютантів Гітлера — Лінге і Гюнше, які вони дали радянському військовому керівництву. Обидва офіцери були в найближчому оточенні Гітлера з 1933 по 1945 рік, тобто до його смерті. У їхніх свідченнях згадується і момент відвідування Гітлером Запоріжжя. "Вранці 10 лютого 1943 року, — каже Лінге, — Гітлер на своєму літаку" Кондор "під ескортом винищувачів вилетів в Запоріжжі. Його супроводжували Йодль, Буле, Морель. Він взяв з собою також секретарку Шредер і двох стенографів для запису протоколу нарад, які він мав намір проводити в Запоріжжі. Прибувши на місце, фюрер зі своїм штабом оселився в колишньому будинку російських льотчиків, де містився і штаб фельдмаршала Вейхса. Але вже на наступний день після приїзду Гітлеру довелося спішно покинути Запоріжжя.

В цей день близько 11 години ранку, Гітлер прийняв приїхав до нього з Дніпропетровська інженера Брукман, який керував роботами з відновлення Дніпрогесу. Він був відомий в Німеччині завдяки будівництву будівель для партійних з'їздів в Нюрнберзі. Гітлер цинічно наказав Брукману зруйнувати Дніпрогес, якщо німцям доведеться відступати. Потім Гітлер пішов на нараду з Вейхса. Незабаром в кабінет прибіг схвильований ад'ютант Гітлера Бєлов. Гітлер наказав, в разі необхідності, підірвати греблю.

Особистість Гітлера містична, і таємниці, пов'язані з його життям, ще чекають своєї розгадки.

 

Коментарі