Антикризова програма Володимира Буряка: правда чи міф?

Антикризова програма Володимира Буряка: правда чи міф?

Нещодавно на своїй сторінці міський голова Володимир Буряк повідомив про розробку програми, яка має вивести місто з "коронакризи". Наразі документ планують передати на розгляд чергової сесії. За умовами розробленої програми, платників єдиного податку-фізичних осіб буде звільнено від сплати податку на три місяці, об’єкти нежитлової нерухомості загальною площею менше 300 кв.м. буде звільнено від оподаткування на третій квартал поточного року, а малий та середній бізнес отримають компенсації відсоткових ставок за кредитами.

Та чи все з переліченого можна вважати правдою? Розібрались у Запорізькому центрі розслідувань.

На три місяці звільнити від сплати єдиного податку першу групу платників єдиного податку-фізичних осіб - правда.

Наприкінці березня поточного року було прийнято закон, який дозволяє місцевим радам у 2020 році вносити зміни до рішення про встановлення місцевих податків і зборів. Саме цими змінами вони мають право зменшувати ставку єдиного податку для представників першої та другої групи.

Варто відзначити, що Володимир Буряк каже лише про першу групу ФОПів, до якої відносяться підприємці, які не використовують найманих працівників і не займаються роздрібною торгівлею, а їх дохід не перевищує одного мільйона гривень. Для них єдиний податок - фіксована місячна ставка, а не відсоток від загальної виручки. До того ж, під час карантину їх робота знаходиться фактично під забороною.

На третій квартал 2020 року звільнити від оподаткування об’єкти нежитлової нерухомості загальною площею менше 300 кв.м - правда.

Як зазначено у Податковому кодексі України, ставку податку на об'єкт житлової та нежитлової нерухомості встановлюють органи місцевого самоврядування. Закон "540 свідчить про те, що власники нежитлової нерухомості вже звільнялись від податку на нерухоме майно, та лише на один місяць. Згідно із законом, далі податок продовжує нараховуватись.

Об'єкти нерухомості площею до 300 кв.м., про які каже Володимир Буряк, - це салони краси, магазини та ін. мало-середній бізнес.

 

Спільно з банківськими установами розробити програму компенсації відсоткових ставок за кредитами для малого та середнього бізнесу. На виконання програми, починаючи з другого півріччя 2020 року, в міському бюджеті зарезервувати суму 2 млн. грн. - популізм.

Два мільйони на перекриття процентів малому-середньому бізнесу - це багато чи мало? Питання доволі складне, але на нього можна спробувати відповісти. Оскільки Національний банк України збирає чимало звітів з усіх банків країни, він має і зведену статистику щодо того, скільки кредитів видано в кожній області.

Відомості на офіційному порталі НБУ свідчать про те, що загальний об'єм кредитів у Запорізькій області станом на березень 2020 року становить 17,118 млрд грн. З цієї суми 2,757 млрд грн. - кредити на сільське господарство, 587 млн грн. - державним і муніципальним структурам, залишається 13,774 млрд грн.

Восени минулого року НБУ оприлюднив відомості по кредитах малого-середнього бізнесу, але без орієнтування на регіони. Як зазначалось, кредити МСБ становили 56,2% від загального розміру кредитів усьому бізнесу. Оскільки в економіці Запорізької області переважають великі заводи, то вказані 56,2% можна зменшити майже вдвічі. 

Як припускають у виданні, обсяг кредитів, виданих малому-середньому бізнесу в регіоні, становить 4,132 млрд грн. (13,774х0,3). Оскільки мова йде про обласний центр, то суму можна скоротити до 2 млрд грн. Але який відсоток у цьому випадку нараховуватиметься на "тіло" кредиту у 2 млрд грн.?

Тут знову варто взяти консервативний критерій - мінімально допустимий відсоток (8% річних - облікова ставка НБУ).Зазвичай у комерційних банків для бізнесу ця ставка більше у 1,5-2 рази. Тому 8% річних на "тіло" кредиту розміром 2 млрд грн. становить 160 млн грн. 

Тобто, можемо зробити висновок, що 2 млн грн. для антикризової програми - це вкрай мало.

 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі