Атомний біткоїн, або як знищити атомну енергетику України в інтересах олігархату

Атомний біткоїн, або як знищити атомну енергетику України в інтересах олігархату

Днями країну облетіла досить резонансна новина «Міненерго запропонувало на українських АЕС майнити криптовалюту». Так, громадянам не почулось, саме ферми з вирощування біткоїна стануть рятівною шлюпкою для «Енергоатому», яке опинилось у кризовій ситуації через пандемію коронавірусу. Після публікації даної інформації ЗМІ почали закидати яйцями, буцімто новина-фейк, але «не так сталося, як гадалося», після того як депутат Гео Лерос на своїй сторінці в Facebook підтвердив дану інформацію.

Голова перша «Початок»

5 травня народний депутат Верховної Ради України Гео Лерос на своїй сторінці в Facebook опублікував документ - окреме доручення в.о. міністра енергетики та захисту навколишнього середовища Ольги Буславец. У 3 пункті документу, йдеться про опрацювання разом з ВП «Енергоатом-Трейдінг» ДП «НАЕК «Енергоатом» нормативні та технічні питання можливої реалізації проєктів з майнінгу криптовалют з метою забезпечення додаткових ринків збуту електроенергії, виробленої атомними електростанціями.

Така пропозиція від пані Богуславець, звучить у той момент, коли атомні енергоблоки переводять у холодний резерв, виводять на «планові» ремонти та загалом знижують свою потужність, для того, щоб Україна перестала виробляти дешеву електрику від АЕС, на користь приватних монополістів альтернативної та теплової енергії, це так звана «зелена» енергія та теплова, й та - й інша належить одному власнику - Ринату Ахметову. Невже влада нової формації теж стала маріонетками у руках «великих дядь»?

На думку нардепа ситуація по собі цинічна «знищуючи атомну енергетику, чи не останню державну спадщину, яка залишилася в Україні, міністр енергетики пропонує засунути дешеву енергію АЕС "коту під хвіст", щоб не порушувати інтереси своїх спонсорів».

«Буду сеять и отжимать», - казав пан Карасюк - опонент у передвиборчій гонці кандидата у президенти Голоборотько у популярному серіалі «Слуга народу». У свою чергу ідея пана Ахметова «відновлю роботу шахт у разі скорочення виробництва електрики на АЕС», можливо не у риму, але по суті тотожне.

Під хвилю теми майнингу, Енергетичний холдинг «ДТЕК» повідомляє, що готовий вивести з простою свої вугільні підприємства у разі, якщо скоротиться виробництво електроенергії на атомних електростанціях відповідно до затвердженого раніше енергетичного балансу.

Зокрема, «ДТЕК» готова вивести з простою вугільне об'єднання «Павлоградвугілля» з 15 травня, а «Добропіллявугілля — з 1 червня.

«Ми проаналізували затверджений баланс та бачимо, що вугілля затребуване для його забезпечення. Ми підготували та подали Міненерго вугільний баланс», — заявив генеральний директор «ДТЕК Енерго» Дмитро Сахарук.

Хай там як, а така «добра воля», буде коштувати країні дуже дорого. Такої думки дотримуються й 100 депутатів, які написали звернення до прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, у якому просять не допустити зменшення частки атомної енергії. Про це повідомила одна з підписантів звернення, депутатка Роксолана Підласа.

«Середньозважена ціна на електроенергію в травні, яка була реалізована на ринку «на добу наперед», зросла на 13% у порівнянні з квітнем 2020 року, що збільшило фінансове навантаження на внутрішнього виробника, підприємства житлово-комунальної сфери та державний сектор економіки», — повідомила вона.

Підласа зазначила, що 4 травня в Україні вивели у резерв енергоблок на Запорізькій АЕС-2 та Запорізькій АЕС-4, енергоблоки  Рівненської АЕС, Південноукраїнської АЕС та другий енергоблок Хмельницької АЕС працюють з недовантаженістю. 10 травня у резерв мають вивести ще три енергоблоки Запорізької та Рівненської АЕС, а надалі — зменшити виробництво електроенергії ще на 9 енергоблоках АЕС.

Ось така виходить непересічна арифметика.

«Геть радянські моделі, беремо курс на діджиталізацію!»

У Міністерстві енергетики повідомили, що, зараз в Україні спостерігається профіцит виробництва електроенергії, в тому числі через економічні наслідки пандемії коронавірусу.

«Маючи профіцит атомної генерації, один із сучасних інструментів використання надлишкової електроенергії - напрямок її на майнінг криптовалюти. Це не тільки дозволяє зберегти гарантоване навантаження на АЕС, але і дасть можливість підприємствам залучити додаткові кошти », - пояснюють в міністерстві.

Пропозицію із криптовалютою пояснюють тим, що  є надлишок виробництва, адже через карантин  падає споживання енергії та промислове виробництво.

«Можемо реально трансформувати «пасив» у «актив». Маючи профіцит атомної генерації, один із сучасних інструментів використання надлишкової електроенергії — спрямування її на майнінг криптовалют. Це не лише дозволяє зберегти гарантоване навантаження на АЕС, але й дасть можливість підприємствам залучити додаткові кошти», — кажуть у Міненерго.

Слова президента Володимира Зеленського про розвиток у країні діджиталізації Міненерго почув дуже добре та у свою чергу, почали втілювати їх у реальність, плануючи будівництво центрів обробки даних неподалік АЕС. При чому, перші пілотні проєкти уряд вже реалізував в Енергодарі, неподалік Запорізької АЕС, де передбачено підключення потужностей Запорізької АЕС до центрів обробки даних (ЦОД) до 1000 МВт в Енергодарі, з першою чергою в 30 МВт. Також існує можливість створення ЦОД і поблизу Рівненської АЕС, потужністю в 50 МВт з її подальшим нарощуванням до 200 МВт.

Побачивши таке роз’яснення, наша редакція відправила запит «Запорізькій атомній електростанції» щодо першого досвіду та відношення до системи майнингу у цілому. Запорізька АЕС запевняє, що створення центрів обробки даних (ЦОД-АЕС або дата-центрів) на територіях прилеглих до атомних електростанцій забезпечить для ДП «НАЕК «Енергоатом» постійного споживача електроенергії.

Наразі Енергоатом має можливості для вирішення усіх технічних питань, пов’язаних зі створенням ЦОД у місті-супутнику ЗАЕС. Але основною перешкодою для реалізації проекту залишається відсутність дозволу для АЕС на реалізацію електроенергії за прямим договором з ЦОД із встановленням відповідного тарифу «прямого підключення» на електроенергію. Це питання потребує законодавчого врегулювання, тож Енергоатом працюватиме над його вирішенням.

Як світового досвіду підключення дата-центрів до АЕС в держпідприємстві навели приклад канадської компанії AESO Alberta Electric System Operator, яка, як зазначалось, була схвалена в якості учасника ринку допоміжних послуг провінції Альберта.

Притримуючись корпоративної політики, іншої відповіді й не очікувалось. Натомість за більш детальним коментарем звернулися до заступника голови «Атомпрофспілки» - Олексія Лича, який запевнив:

«Розміщення криптовалютних ферм біля АЕС ідея нормальна,з точки зору появи споживача, але сам вид діяльності для АЕС абсурдний. Для постачання електроенергії з АЕС безпосередньо до споживача,необхідне законодавчо-нормативне врегулювання.  Більше цікавить, а хто ж інвестор даного проекту по створенню дата-центру? І до чого тут НАЕК? Як постачальник, так», - зазначив пан Лич.

Також його дивує підхід до ситуації із пошуком потужних споживачів електроенергії, «замість відновлення, та нарощення вітчизняних промислових виробників та пошуку шляхів експорту електроенергії, як додаткового джерела валютних надходжень»

«З такою політикою, Україна за п‘ять років перетвориться у сировинний придаток розвинутих країн із повною залежністю від імпортерів», - запевняє пан Лич.

«Це спроба перекласти проблему із хворої голови на здорову»

Голова енергетичного комітету парламенту Андрій Герус вважає недоцільним майнінг криптовалюта на АЕС. За словами депутата, в умовах зменшеного попиту виробництво атомної електроенергії стримується адміністративно на користь вироблення поновлюваними джерелами електроенергії.

«Проблема - зі збутом у дорогих приватних виробників, які не можуть конкурувати ні з" Енергоатомом ", ні з експортом. Якщо держава вирішує допомагати неконкурентним, то це потрібно робити прямо, а не робити вигляд, що проблеми у " Енергоатома " і не будувати завуальовані схеми», - зазначив Герус.

« «Енергоатом» не має права продавати електроенергію за спеціальними цінами якомусь окремо взятому споживачеві. Але навіть якщо так, то наскільки правильно і справедливо давати в спеццінах Майнінг криптовалюта, де робочих місць близько нуля, але мати високий тариф для водоканалів, аграрних тепличних господарств, підприємств металургійної промисловості?», - додав депутат.

Також на думку пана Геруса, наразі майнинг криптовалют - це в основному або крадіжка електроенергії, або майнинг у домашніх умовах, що де-факто також є крадіжкою. Тому закликає несерйозно ставитись до подібних ініціатив, бо це спроба «перекласти проблему із хворої голови на здорову, імітувати, що ніби іде якась робота, і закінчиться це все нічим».

«Продолжаем хайпить»

Виконувачка обов'язків міністра енергетики та захисту довкілля Ольга Буславець запевняє, що пропозиція будівництва потужних дата-центрів для майнінгу криптовалют неподалік атомних електростанцій — це світовий тренд, «тому , я думаю, що Україна теж повинна враховувати світові тенденції».

«Якщо говорити конкретно про Запорізьку атомну станцію — вона будувалась у потужному промисловому центрі для забезпечення великих, енергоємних підприємств. Ви пам’ятаєте, був такий Запорізький алюмінієвий комбінат. Так склалось, що ряд підприємств в цьому регіоні з тієї чи іншої причини були зупинені. До того ж на півдні країни останні роки була введена в експлуатацію велика кількість сонячних батарей та вітроелектростанцій. У результаті ми маємо профіцит потужності в цьому регіоні», — додала Буславець.

Регулярно чиновники запевняють нас у кризі в «Енергоатомі», однак чи то дійсно так?

Щоб підтримати Енергоатом Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №2386. Він передбачає виділення підприємству майже 12 млрд грн у вигляді облігацій внутрішнього державного боргу (ОВДП) в рахунок погашення боргу ДП Енергоринок, пояснював « Цензору» в.о. президента НАЕК Енергоатом Петро Котин.

Отримані гроші, за його словами, підуть на погашення кредитів в банках, де загальний борг підприємства дорівнює сумі ОВДП.

Натомість екснардеп Сергій Лещенко, вважає, що схема явно не прозора.

«Схема двоходова: Енергоатом рятує ДТЕК [від дефолту], а держава рятує Енергоатом. Таким чином ДТЕК Ахметова отримує допомогу від держави, але уникає долі Приватбанку, тобто націоналізацію», - вважає Лещенко.

Переглядаючи актуальну інформацію у Інтернеті, ми знайшли автора ідеї розташування ферм на атомних станціях, у якого високопосадовці її вкрали.  10 липня 2019 року співробітники СБУ провели обшук на Южно-Українській атомній електростанції, в ході якого було встановлено факт незаконного розміщення в одному з адміністративних будівель режимного об'єкта ... міні-ферми по майнінгу криптовалюти. Хтось проніс на підприємство комп'ютерне обладнання, налаштував окрему локальну мережу з виходом в глобальну мережу і займався зрощуванням.  Тож 10% прибутку точно заслужив цей «мега - мозок».

Висновок ситуації припадає на розсуд кожного, але «Главное не забыть, что главное меседж, а детали опустим», - як казали олігархи у популярному серіалі «Слуга народу».

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі