Битва за борг: епопея Сергія Венедиктова

Битва за борг: епопея Сергія Венедиктова

Третій рік поспіль волонтер-будівельник намагається вибороти в держави борг за спорудження укріплень у зоні бойових дій.

Не так давно ми писали про запорізького волонтера та будівельника Сергія Венедиктова, який намагається домогтися від держави справедливості. Річ у тому, що свого часу чоловік відгукнувся на заклик уряду допомогти Збройним силам (підтримка надавалась впродовж 2015-2017 рр.) Так, волонтер за власні кошти будував оборонні споруди для армії, а витрати обіцяли компенсувати згодом.

Венедиктов погодився будувати укріплення за умови, якщо за кілька місяців буде відновлене фінансування і «Комунтеху» (ред.,- директор закладу) компенсують витрати.

І ось минуло понад три роки. Держава досі не відшкодувала будівельникам борг у розмірі 6,5 млн грн, залишивши підприємство майже без грошей. І весь цей час Венедиктов намагався змусити владну структуру повернути гроші, зароблені чесно працею в умовах, які були дуже наближені до бойових – робітники «Комунтеху» часто працювали під обстрілами, а чимало техніки було пошкоджено вибухами, кулями та уламками снарядів.

Журналісти видання «Факти Запоріжжя» особисто зустрілися із Сергієм Венедиктовим та поспілкувалися із ним на низку цікавих тем. Зокрема, як просувається справа із поверненням боргу та наскільки ефективно вона вирішується.

У матеріалі ми розповідали, що врешті-решт волонтер поговорив з президентом України Володимиром Зеленським щодо термінів розв’язання проблеми із боргом. Але чи «просунулася» справа далі?

«Ні, не просунулася. Ще до зустрічі із президентом, під час пікетування АПУ, я мав зустріч із заступником голови Офісу президента Русланом Рябошапкою, який скликав засідання за участю голови Департаменту безпеки та оборони. За його підсумками було відправлено низку доручень Запорізькій обласній держадміністрації та Міністерству фінансів щодо заходів повернення боргу. 17 липня ці документи отримав Мінфін, 18 липня – ЗОДА. Їх було зареєстровано, на сьогодні документи знаходяться у роботі», – розповів пан Венедиктов.

Волонтер поскаржився на те, що у Мінфіні тривалий час не могли визначитися із виконавцем доручення, та й взагалі, справа із поверненням боргу тягнеться вже дуже довго, через що очолюване паном Венедиктовим підприємство «Комунтех», доведено до критичного фінансового стану.

«Ми змушені звільняти працівників, накопичилися податкові заборгованості та із заробітної плати», – пояснив він.

Венедиктов додав, що наразі усі спроби вирішення справи «потонули» у листуванні, яке ведеться державними органами у величезному обсязі, але ні до чого не призводить. Крім того, після зустрічі із Зеленським в Офісі президента призначили відповідального за розв'язання проблеми з боргом «Комунтеху» – Трофимова Сергія Володимировича, але зустрітися з ним Венедиктову досі так і не вдалося.

«Кожен день телефоную до Офісу президента, помічнику Трофимова, але зустріч досі не призначили. Врегулювати це питання поки неможливо», – розповів волонтер.

Венедиктов наполягає на зустрічі із Трофимовим, тому що потрібно зібрати координаційну раду за участі представників державних структур, які залучені у розв'язанні даного питання. Зокрема, ЗОДА відправила до Мінфіну чергову відписку на тему, чому не може виконати доручення президента.

Ба більше, за словами Венедиктова, борг було передано до програми «Борги, що гарантовані державою».

«Насправді це державний борговий смітник. Там позики понад 800 мільярдів, а ми там на сьогодні знаходимося у черзі під номером 105 тисяч+. А ймовірність погашення боргу через цю програму нульова. Процес реструктуризації в Україні не працює».

Складати руки Сергій Венедиктов не збирається – враховуючи неспроможність держави розв'язувати його проблему та повертати борг, він бачить наступним кроком епопеї звернення до Європейського суду з прав людини, де відповідачу в особі держави пригадають усі збитки, яких зазнав «Комунтех» через бездіяльність посадовців.

Окрім того, Венедиктов розраховує на допомогу Офісу бізнес-омбудсмена в Україні – недержавної організації від Євросоюзу, яка допомагає українському бізнесу розв'язувати проблеми з державою. Наразі у Раді бізнес-омбудсмена зареєстровано скаргу від «Комунтеху», а Офіс, у свою чергу, скерував запити до низки державних органів та надав ЗОДА й Мінфіну України рекомендацію щодо погашення заборгованості. Щоправда, владні структури усі документи від Офісу бізнес-омбудсмена проігнорували.

«Ми не вимагаємо нічого протизаконного. Є бюджетний кодекс України, відповідна постанова Кабміну, згідно з якою можна розв'язувати це питання. Ми не збираємося робити ніяких протизаконних дій», - відзначив будівельник.

Є ще один варіант погашення заборгованості – відкликання суми заборгованості з наявного фінансування тої програми, за якою ця заборгованість існує. Для цього потрібні рішення Кабміну, ЗОДА та бюджетного комітету.

До речі, роботи на укріпленнях досі не завершені через ситуацію з боргом. Річ у тім, що «Комунтех» відмовляється працювати, поки держава не поверне позику. А у 2017 році тендером були виставлені настільки дивні терміни виконання робіт, що впоратися вчасно ніхто не зміг. Венедиктов звертався у 2018 році з пропозицією відновлення фінансування будування оборонної лінії, але так і не отримав відповіді від державних органів.

Втім, Венедиктов сподівається, що допомога «важкої артилерії» в особі ЄСПЛ йому не знадобиться.

«Не можу сказати, що Трофимов самоусунувся від розв'язання моєї проблеми. Є конкретна задача, поставлена президентом, і є ситуація, яка наявна у нас в Україні – це вибори, які нещодавно пройшли, можливо, це вони зіграли роль, тому що зустріч із Зеленським була за кілька днів до виборів… Можливо, навантаження на людину таке, що не дає змоги зібратися та розв'язувати проблему зараз. Я їх не захищаю, це адекватні причини», – розповів Венедиктов.

А от ефективність роботи інших державних органів, які впливають на прийняття рішення у справі погашення заборгованості – Кабміну, Мінфіну, Мінекономіки, Міноборони, – Венедиктов оцінив, як нульову.

«Що стосується прийняття відповідних рішень з нашого питання – тут абсолютний нуль. Усі наші звернення до відповідних державних органів закінчилися формальними відписками і все. Міноборона мою заборгованість у своїй бухгалтерії не бачить, киває на ЗОДА. ЗОДА, у свою чергу, заявляє, що розпорядником коштів було Міноборона, та й взагалі, вони цю заборгованість у своїй бухгалтерії теж не бачать. Коротше, замкнуте коло», – резюмував Сергій.

Але загалом, налаштований він оптимістично.

«Боротися потрібно. Заборгованість дуже велика і я не збираюся справу кидати незавершеною. Тому обов’язково будемо вимагати розв'язання цього питання. Будемо вишукувати механізми та способи розв'язання проблеми, чого б це не коштувало. Потрібно буде пікет біля ЗОДА влаштувати – вийдемо, біля Офісу президента – вийдемо. Виведу робітників, виставимо понівечену техніку. Я доведу справу до її логічного завершення», – обіцяє волонтер.

Зі свого боку, ми можемо тільки сподіватися, що через майже три роки з початку «епопеї», Сергію Венедиктову вдасться домогтися справедливості. Та, здається, що після запеклої боротьби за борги, яких держава «не бачить», надалі і сам Венедиктов, та й інші волонтери вже не будуть вірити державі «на слово».

Ми будемо стежити за цією справою та повідомимо, чим вона завершиться.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі