Бізнес на крові: Хто спекулює на темі гемодіалізу для хворих в Запоріжжі

Бізнес на крові: Хто спекулює на темі гемодіалізу для хворих в Запоріжжі

Процедура гемодіалізу необхідна та важлива для підтримки життя хворих з нирковою недостатністю. Проте далеко не всі медичні установи мають можливість проводити таку маніпуляцію, адже гемодіаліз – це складна процедура, яка потребує спеціального оснащення.

На сьогодні у Запоріжжі діалізні центри працюють на базі Запорізької обласної клінічної лікарні (ЗОКЛ), міської лікарні №10 та лікарні швидкої та екстреної медичної допомоги. За даними Запорізької обласної клінічної лікарні, станом на кінець 2018 року в Запорізькій області методами замісної ниркової терапії проходили лікування 454 пацієнти з останньою стадією хронічної ниркової недостатності (гемодіаліз) і 18 пацієнтів на діалізі.

Відділення ЗОКЛ здійснює найбільшу кількість процедур гемодіалізу і приймає найбільшу кількість хворих з нирковою недостатністю. Діалізне відділення працює 24 години на добу сім днів на тиждень. Допомога хворим надається в чотири зміни. 

Основна проблема полягає у тому, що устаткування і матеріали для процедури занадто вартісні, тому їх закупівля виконується за рахунок бюджетних коштів. На рахунки йдуть сотні мільйонів гривень. Закупка медикаментів проводиться через систему «Prozorro».  

Через високу прибутковість цього напрямку медичної галузі, навколо гемодіалізу в Запорізькій області постійно точаться суперечки. Впливові посадовці, які стоять за фірмами, що працюють з нирковим діалізом, ведуть серйозну боротьбу за можливість освоювати бюджетні кошти. 

Чиї інтереси лобіює нардеп Кривохатько 

Одним з великих монополістів на ринку гемодіалізу є ТОВ«Фрезеніус медикал кер Україна». Київське підприємство у 2018 році було визнане переможцем у 46 тендерних закупівлях на загальну суму понад 25 млн грн. по всій території України. 

Але нещодавно апарати «Фрезеніус», які знаходяться в Запорізькій обласній клінічній лікарні вже понад 10 років, потіснило більш нове обладнання й відповідні комплектуючі фірм «Браун» і «Ніпро». 

 Після цього у місті почалися численні акції і скандали. Як ми з’ясували, такі ж методи компанія «Фрезеніус» використовує і в інших містах України. Представники компанії імітують протести, шантажуючи місцеву владу та впливаючи на працівників лікарень, чим дестабілізують роботу медзакладів та ставлять під загрозу життя пацієнтів. 

На Запоріжжі інтереси цієї фірми активно лобіює одіозний нардеп Вадим Кривохатько. Він та його оточення не лише підбурює пацієнтів, залякує та використовує для власного піару, але й активно втручається у роботу медустанов, зокрема Запорізької обласної клінічної лікарні. За даними джерел, Кривохатько має цілком конкретний фінансовий зиск від просування столичної компанії «Фрезеніус».

6 березня у стінах ЗОКЛ відбулася чергова акція протесту, учасники якої наполягали на тому, що саме апарати фірми «Фрезеніус» найякісніше здійснюють процедуру гемодіалізу, а лікарі обласної медустанови, нібито, свідомо не використовують зазначене обладнання. Що характерно, саме в такому ключі із звинуваченнями на адресу керівництва та персоналу ЗОКЛ висвітлили захід пов’язані з нардепом ЗМІ.

Хоча лікарів неодноразово наголошували, що між апаратами, які здійснюють процедуру гемодіалізу, немає ніякої різниці. Закупка медикаментів проводиться через систему електронних закупівель «Prozorro», а виграє тендер той учасник, який надає найнижчу та найвигіднішу цінову пропозицію.

Політика vs медицина

Водночас, Вадим Кривохатько використовує мандат нардепа для дестабілізації робот обласної клінічної лікарні, розсилаючи численні скарги та звернення з приводу, нібито, непрозорості тендерних закупівель, які здійснює установа. 

 Річ у тім, що у поточному році Запорізькій області було виділено 77 996 299 гривень державної субвенції на закупівлю витратних матеріалів для проведення гемодіалізу.  Розпорядником коштів на потреби усіх районів області було призначено ЗОКЛ. 

З початку року було оголошено торги на загальну суму 64 519 485 гривень.  

З6 по 11 березня КУ «ЗОКЛ» Запорізької обласної ради вже було проведено торги на закупівлю витратних матеріалів для ниркового діалізу, переможцем яких стала фірма ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн» з витратними матеріалами виробництва «Ніпро».За результатами даних торгів у фірми «Еврика Медикал Фаундейшн» планується закупити 13652 комплектів витратних матеріалів на загальну суму 23 996 494грн., що складає 1767 грн, за комплект. 

11 березня Запорізька обласна клінічна лікарня провела торги на закупівлю витратних матеріалів для ниркового діалізу для діалізного відділення ДЗ «СМСЧ-1» МОЗ України (м. Енергодар), переможцем яких стало ТОВ «Ренарт» з витратними матеріалами виробництва «Фрезеніус». За результатами даних торгів у фірми «Ренарт» буде закуплено 1579 комплектів витратних матеріалів на загальну суму 2 403 965грн., що складає 1522 грн. за комплект. 

Вочевидь, ці закупівлі вкрай потрібні для проведення процедури гемодіалізу. Проте, нардеп Кривохатько вбачає у проведених тендерах корупційну схему та звинувачує керівництво лікарні у створенні преференцій для фірми «Ніпро» при участі у торгах. Але, якщо зважити на суми коштів, які виділяються державою для вирішення проблем хворих із нирковою недостатністю, стає зрозуміло, чому нардеп докладає стільки зусиль, щоб «Фрезеніус» у Запоріжжі потіснив інші фірми, - рахунок йде на мільйони гривень. 

 Крім того, нам стало відомо, що Вадим Кривохатько підбурює пацієнтів, хворих на ниркову недостатність, відмовитися від процедури у ЗОКЛ та шукати допомоги в інших медичних закладах, які не мають в достатній кількості ні необхідних матеріалів, ні персоналу. 

«Факти Запоріжжя» продовжують стежити за ситуацією навколо закупівель, пов’язаних із процедурою гемодіалізу в регіоні, та діяльністю одіозного політика.  

Далі буде. 

Актуально:

Бізнес на крові: Хто заробляє на гемодіалізі в Запорізькій області

Медреформа як привід для маніпуляцій: нардеп Кривохатько спекулює на здоров’ї виборців?

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі