Цей день в історії: 18 серпня 1941 року було підірвано ДніпроГЕС

Цей день в історії: 18 серпня 1941 року було підірвано ДніпроГЕС

Підрив греблі, виконаний за наказом Сталіна, забрав життя від 20 до 100 тисяч осіб.

В цей день, 18 серпня, у 1941 році спеціальні команди НКВС виконали підрив ДніпроГЕСу – за офіційною версією, з метою недопущення попадання цілої греблі до рук наступаючих нацистських військ.

У серпні 1941 року Запоріжжя захищала 274-та стрілецька дивізія та низка інших підрозділів, у тому числі добровольці та ополченці. З огляду на темпи наступу германських військ, було зрозуміло. що втримати Запоріжжя навряд чи вдасться, тому стратегічно важливі об'єкти у місті заздалегідь готувалися до знищення – у тому числі  й ДніпроГЕС. У середині серпня німецькі танки прорвалися на Хортицю, після чого стало зрозумілим – оборона Запоріжжя добігає кінця.Після чого близько 20 години вечора 18 серпня пролунав потужний вибух, який знищив частину греблі. 20 тонн вибухівки перетворили на порох частину конструкцій, окрім того, було затоплено машинний зал, спалено турбіни.

30-метрова хвиля прокотилася Хортицею та південними районами Запоріжжя, знищуючи все на своєму шляху. Людські жертви від знищення греблі оцінюються у 20-100 тис осіб – переважно, місцеві мешканці та радянські бійці, хоча у районі Хортиці вода змела також кілька німецьких підрозділів. Така велика кількість загиблих з радянського боку зумовлена тим, что операція, розроблена з наказу Сталіна, була цілком таємною – по неї не знала ані міська партійна влада, ані військове командування.

Цікаво, що до 1943 року німці змогли полагодити греблю, встановили нові турбіни, які працювали аж до моменту підходу радянських військ до Запоріжжя. Відступаючи, німці хотіли вщент знищити ДніпроГЕС, заклавши у нього понад 60 тонн вибухівки, але їхні плани зірвали радянські сапери та швидкий наступ армії Чуйкова.

Під час Нюрнбергського процесу радянська влада намагалася звинуватили німців в знищенні греблі у 1941 році, а коли це не вдалося – вирішила просто замовчувати масштаби інциденту.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі