Частина реформ гальмується через приватні амбіції деяких політиків

Частина реформ гальмується через приватні амбіції деяких політиків

Народний депутат України у виборчому округу №74 Геннадій Касай у відвертому інтерв'ю розповів про роботу на ниві державотворення, законотворчу діяльність, реформи та політичну систему.

Ви вперше увійшли до політичної еліти. Наскільки змінилося ваше життя й враження від того середовища, у яке потрапили?

– Змінилося кардинально. І режим роботи, і ритм життя, і розпорядок дня. Розслаблятися ніколи. Я новачок у політиці й доводиться навчатися кожного дня.

Минулий рік для мене – доленосний. Завжди говорив: «Хочеш отримати результат, прагнеш щось змінити – почни з себе». Це було головним у рішенні балотуватися.  

Усі, хто прийшов до парламенту від партії «Слуга народу», – молоді політики. Ніхто раніше не був народним депутатом. Не маючи за плечима тягаря старої системи, намагаємося зробити прорив у різних сферах життя країни, чим шокуємо політичних «акул».

Наша відмінність полягає в тому, що не чекаємо месію, який прийде й усе зробить сам. Ми взяли відповідальність за все, що відбувається в країні, тому готові відбиватися від каміння, яке жбурляють у наш бік.

Коли я прийшов у Раду й занурився в цю атмосферу, то зрозумів, що буде непросто. Це, як у джунглях, – щоб вижити, потрібно мати залізну волю й сильний характер. Сподіваюся, що люди, які за мене голосували, не розчаруються.

Спокус багато?

– Вони є. Було б безглуздо розповідати, що парламент – то храм чеснот і справедливості. Але все залежить від людини. Я ж недарма говорив про характер і волю. Можна один раз спокуситися й забруднитися багнюкою на все життя. Так не буде. Моя родина живе в Запоріжжі, тут мій дім і я хочу з чистою совістю ходити вулицями.  

На Вашу думку, чи вдається вам змінювати стару політичну систему?

– Стара політична система, яка будувалася десятиліттями, розвалилася буквально за кілька місяців. Завдяки президенту ми повністю перезавантажили не лише парламент, а й ставлення до політиків. Де в чому помиляємося, але визнаємо це й намагаємося виправити свої помилки.

Парламентські «зубри» й самі не розуміють, які уроки політичної майстерності нам дають. Без них було б не цікаво працювати. Сильна опозиція – це поштовх до активної роботи більшості. Якби їх не було, частина депутатів розслабилася б, а так – знаходимося в постійному тонусі.

Більшість опозиції сидить у Раді по 4 – 6 каденцій. Безумовно, вони ввійдуть в історію української політики, але перезавантаження відбулося. Ми задали новий вектор у політиці й зворотнього відліку не буде. 

У цьому векторі деякі законодавчі ініціативи супроводжувалися акціями протестів та мітингами. Як ви на це реагуєте?

– Робимо висновки, але це нас не зупиняє. Ми підняли законодавчий пласт, на що жоден парламент не наважувався. Говорили, але не робили. Та часи бездіяльності вже пройшли. Ми взяли на себе відповідальність. Ми дослухаємося до того, що вимагають на мітингах, але вони здебільшого мають політичний характер.

Які основні закони встигли прийняти до кінця року?

– Насамперед – своєчасно прийняли Закон «Про Державний бюджет на 2020 рік». У депутатів була можливість його вивчити, розібратися та зважити кожну цифру. Бюджет змінюватиметься залежно від наповнення дохідної частини. Закони та реформи, які ми пропонуємо, також вплинуть на доходи державної скарбниці.    

Ви маєте на увазі відкриття ринку землі?

– Не тільки. Це законопроекти, які стосуються прозорості ведення бізнесу в Україні, зокрема грального.

За відкриття ринку землі ми проголосували в першому читанні. Є більше 4,5 тисяч правок, з яких понад півтори тисячі від монобільшості. До другого читання побачимо кардинальні зміни в документі.

Опозиція боротиметься за кожну правку. І це нормально. Головне, щоб ми отримали закон, який захистить власного аграрія, сільгоспвиробника й кожного селянина, який зможе на вигідних умовах продати землю або віддати її в оренду.

Більшість акцій протесту проти відкриття ринку землі – звичайна політична піар-кампанія. Є й такі, що виходять на мітинги, бо просто бояться усього нового.

Я голосував за земельний закон у першому читанні з тими правками, які запропонував Зеленський, – скорочення продажу кількості землі в одні руки тощо. А на референдумі визначимо, чи варто продавати землю іноземцям.

Ви говорите про референдум, але закону про його проведення поки що немає.

– Цей законопроект також готується до розгляду в парламенті, є група яка працює над його створенням. Після того, як за нього проголосують, ми винесемо земельний закон на розсуд українців і спитаємо в людей, продавати землю іноземцям чи ні. І якщо так, то на яких умовах. На мій погляд, він має бути чітко прописаний, щоб уникнути будь-яких спроб для спекуляцій із землею, щоб не говорили потім, що закон, як дишло.

Закон про легалізацію грального бізнесу теж непросто буде прийняти. Генпрокурор Рябошапка сказав, що правоохоронні органи замість перешкоджати, наразі «кришують» цей напрям.

– Не лише правоохоронці. «Криша» в «одноруких бандитів» та залів під вивіскою гральних автоматів є й серед чиновників, але це ганебне явище ми повинні ліквідувати.

Тут, як і з землею, не все так просто, але давайте дивитися в корінь проблеми. Ми зараз практично позакривали заклади гральних автоматів, що вдарило по кишені їхніх власників і «кураторів», але ми впевнені, що це крок назустріч людям, рідні яких витрачають останні гроші, стали залежними від «одноруких бандитів» і потребують медичної реабілітації.

У чому тільки нас не звинувачують. Але ми, партія «Слуга народу» й наш президент Володимир Зеленський, тим і відрізняємося, що не тримаємося за рейтингові законопроєкти, на яких можна заробити дешеву популярність і створити красиві меседжі. Ми реалісти й розуміємо, що потрібно ліквідовувати причину хвороби та вирішувати нагальні проблеми, щоб поліпшити життя людей.

Назвіть пріоритетні напрями роботи в окрузі.

– Я добре знаю ситуацію в окрузі, тому що тут народився й виріс. Є проєкти, які ми можемо здійснити у сфері ЖКГ, освіти, медицини, благоустрою. Можемо надати нового дихання роботі наших підприємств і підвищити економічний потенціал Запоріжжя, отримати оборонне держзамовлення – а це робочі місця, наповнення бюджету, розвиток суміжних виробництв тощо.

Якщо влада й бізнес працюватимуть спільно в одному напрямі, розвиватиметься місто й людям стане комфортніше жити.

Моє завдання – відстоювати інтереси Запоріжжя на рівні парламенту й Кабміну. Якщо ми будемо працювати разом – у нас усе вийде. 

Упродовж 4-х місяців країна слідкувала за скандалами нардепів від «Слуги народу». Ви вважаєте це ганьбою чи закономірністю?

– Велика фракція, різні люди, з неоднаковим баченням. Такою великою фракцією складно керувати, тому ми й не сподівалися, що все буде гладко.

Наша робота зараз, як під мікроскопом. Кількість камер у ложі преси росте, а об’єктиви фотоапаратів все сучасніші, спроможні  розрізнити навіть малесеньку ниточку на піджаку, не говорячи про зафіксовану смску.

Не тільки наша парламентська робота, а й особисте життя – у фокусі. Переконаний, коли ти прийшов у Раду працювати, то особисте варто залишати за дверима парламентської зали. А те, що депутати з якихось причин виходять з фракції, чи їх виганяють – природній відбір.

Повинна бути партійна дисципліна. На засіданнях фракції кожен може висловити свою думку. Ви бачите, що деякі наші депутати не голосують за ті чи інші законопроекти, але ми намагаємося максимально дійти консенсусу, щоб мати результат.

Як Ви в цілому схарактеризуєте власну команду в парламенті?

– Команда однодумців. Ми прийшли змінити Україну й дати можливість людям нормально жити. Не будемо забувати, який спадок нам дістався – високі тарифи, борги перед міжнародними кредиторами, знищена економіка, суцільна корупція, дерибан землі, рейдерство тощо. Це потрібно викорінити.

Якщо ми хочемо стати європейською країною не лише географічно, то маємо перемкнути в мізках тумблер і навчитися мислити по-новому. Інакше нічого не вийде.

Ви дійсно думаєте, що виграєте бій з корупцією?

– З корупціонерами. Вони є в кожній країні, різниця лише в масштабах і невідворотності покарання. В Україні масштаби корупції найбільші як не у світі, то в Європі точно. Наприклад, те, як проходило оцінювання майна, – справжня політична корупція, коли нерухомість повинна була проходити тільки через конкретних оцінювачів. Штучна монополія у чистому вигляді. Ми довго обговорювали й внесли більше тисячі правок у закон, який набув чинності з 1 січня цього року. Тепер можна отримати довідку про оцінювання нерухомості прямо з Єдиної бази Фонду держмайна. І колишня корупційна схема ліквідована. 

Ми не лише нові закони приймаємо, а й старі ретельно розглядаємо та намагаємося ліквідувати лазівки, які використовують для створення корупційних схем, прикриваючись правовою базою.

У країні, яка воює, корупціонерам не може бути ніякого спуску, особливо тим, хто на цьому наживається.

Яке завдання № 1 після канікул?

– Щось одне визначити неможливо, бо всі завдання головні. Є низка законів, які готуються до другого читання, наприклад, про ринок землі. 

Коли починаємо розкладати усе по полицях – селяни погоджуються, що ринок землі – то нормальний виклик часу. Бізнесмени та політики, які розповідають різні страшилки й звозять їх під стіни офісу президента та на Майдан, мають свій інтерес, який до жителів села ніякого відношення не має. Люди повинні усвідомити, що ніхто нікого не буде примушувати продавати свій пай. Закон винесуть на референдум.

Разом з іншими депутатами із Запорізьких округів моніторимо питання будівництва мостів у нашому місті. Це дуже важливо для наших жителів.

Будемо просувати законопроект про легалізацію грального бізнесу. Наш комітет з нацбезпеки та оборони також доопрацьовує до другого читання закон про оборонні закупівлі, у якому ми відстоюємо права вітчизняних виробників. Ми добилися закриття закладів, де, прикриваючись різними вивісками, знаходилися ігрові зали. То ж, можна ліквідувати незаконний гральний бізнес, який є спокусою у тому числі й для деякої категорії неповнолітніх. І ми показали, що так. Достатньо було політичної волі нашого президента. Але тут багато залежить від міської влади і наскільки вони слідкуватимуть за цим.

Є певні правила, за якими працює увесь цивілізований світ. Будь ласка, будуйте п’ятизіркові готелі, відкривайте там казино, платіть податки і працюйте спокійно.  

Окрім цього розглянемо й багато інших питань. Перелік завдань великий.

У нас стільки незакінчених реформ… Якось будете доводити їх до логічного кінця?

– Так. У нас усі реформи половинчасті, бо маємо погану звичку щось починати, кидати на півдорозі, хапатися за нове й знову зупинятися. Тому  реформи не дають очікуваного ефекту. Медична, освітня, судова, правоохоронна, пенсійна – їх потрібно оновлювати, а найголовніше – людям необхідно роз’яснити, як ці реформи працюватимуть і яка буде від них користь.

Якщо влада й опозиція працюватимуть на спільний позитивний результат, забезпечать ефективність реформ, то країна швидко відчує зміни. Маючи провладну більшість, ми все ж сподіваємося не втратити шанс прискорити розвиток нашої держави.

Дякую за розмову. Хай щастить Вам на політичній арені.

– Дякую, я вірю, що цей рік буде добрим і принесе всім нам позитивні зміни.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі