Чехи вимірюють якість повітря за допомогою дирижабля, дніпровці - датчиками повітря, а Харків і Кривий Ріг йдуть до суду

Чехи вимірюють якість повітря за допомогою дирижабля, дніпровці - датчиками повітря, а Харків і Кривий Ріг йдуть до суду

"Моніторинг повітря: як отримати дані про забруднення і як себе захистити?"

"За добу людина вдихає 18 кг повітря, а запорожці - забрудненого повітря" - саме з таких наукових фактів почалася публічна дискусія: "Моніторинг повітря: як отримати дані про забруднення і як себе захистити?" під час "Екофоруму - 2019" в Запоріжжі. Організаторами виступили відразу три громадські організації: "Арніка" (Чехія), «Екодія» (Київ) і «Дзига» (Запоріжжя). Чеські дослідники і еко-активісти з Києва, Харкова, Дніпра, Запоріжжя та Кривого Рогу обговорили проблему забрудненого повітря, перспективи розвитку мережі громадського моніторингу та спільні дії в боротьбі за чисте повітря.

 

Чому небо в Чехії чистіше?

Ян Говорка і Ян Бендл, (Факультет природничих наук Карлового університету, Прага) презентували систему чеського моніторингу повітря, поділилися методиками проведення замірів і комунікаційними практиками. Крім стандартних засобів - міні-станцій, схожих на українські стаціонарні пости, чеські вчені використовують альтернативний інструмент моніторингу - дистанційно керований дирижабль (аеростат). Пристрій проводить заміри в просторі на різних джерелах забруднення. Після отримання даних, фахівці проводять консультації з жителями і дають поради щодо поліпшення ситуації. Петро Мареш («SCIENCEIN», Чехія) розповів про способи поширення отриманих даних про забруднення повітря: це комунікації з владою, креативні презентації на різних публічних платформах і еко-освіта для формування у дітей екологічної відповідальності. Під час Екофоруму, вчені заявили про готовність брати українських студентів без оплати на річне навчання в Карловому університеті.

 

Забруднене повітря - причина хвороб і передчасних смертей

Євген Тулушев (ДУ "ЗОЛЦ МОЗ України в Запорізькій області") поділився результатами дослідження про вплив повітря на здоров'я. В результаті дослідження було виділено 150 шкідливих речовин (різні метали, хром, марганець - канцерогени), а головним забруднювачем визнано - пил. Найбільше від цього страждає дихальна, нервова і серцево-судинна системи, зазначив фахівець. Андрій Каменщик (Кафедра госпітальної педіатрії ЗДМУ, Запоріжжя), розповів про зв'язок між забрудненням повітря і виникненням вроджених вад серця (ВВС) у дітей в Запорізькій області. З 2007 року кількість дітей з ВВС в нашому регіоні зросла вдвічі. Отримані цифри - не просто статистика. Вчений закликає враховувати отримані дані при плануванні профілактичних заходів і приділяти особливу увагу вагітним жінкам-мешканкам забруднених районів при діагностиці ВВС дітей в утробі матері.

 

Вимірюй сам!

Активісти і розробники датчиків моніторингу розповіли про доступність і необхідності розвитку системи громадського моніторингу. Павло Ткаченко (SaveDnipro, Дніпро) - на прикладі датчиків "SaveDnipro" і додатку «екобот» для відстеження рівня забруднення повітря (107 станцій в 10 областях України) в смартфоні. Олександр Кузьмюк (Distributed Data System Ltd, Дніпро) представив прилад для моніторингу пилу в повітрі "7bit Pollution Monitor".

Олександр Карпенко (Kyiv Smart City, Київ) розповів про ініціативу установки датчиків в київських школах, карту зелених насаджень і забудов Києва, карту температур на дорогах міст. Олексій Ангурець (КП «Центр екологічного моніторингу», Дніпро) - про цілу стратегію екологічного моніторингу.

 

Всі в суд?

Тамара Харчілава (ГО "Екодія", Київ) розглянула українські приклади колективних судових позовів про шкоду для здоров'я від забруднення навколишнього середовища і процес імплементації Директив ЄС в сфері охорони атмосферного повітря в українських реаліях. Олена Решетько (ГО «Екоцід.НЕТ», Харків) поділилася семирічним досвідом судового процесу по відшкодуванню збитку здоров'ю від забруднення повітря, а адвокат Олена Шафранова, (ГО «Досить труїті Кривий Ріг», Кривий Ріг) доповнила доповідь представниці власними практиками та порадами, а також розповіла про діяльність коаліції.


Гроші «на повітря»

Під час заходу чеська громадська організація «Арніка» оголосила старт конкурсу міні-грантів, спрямованих на підтримку дій місцевих ініціатив, пов'язаних із забрудненням повітря з промислових джерел. У 2017 році «Арніка» провела велике дослідження в 5 забруднених містах України, з результатами можна ознайомитись детальніше: https://arnika.org/ru/ukraina-zagryaznyena-tyazhelymi-metallami-i-dioxinami. За словами Мартіна Скальські (Арніка, Чехія) сума кожного гранту може становити від 500 до 2000 євро, а діяльність повинна бути спрямована на вирішення локальних проблем. Це можуть бути адвокаційні кампанії, громадські дискусії, експертизи та виміри, підготовка журналістських розслідувань. Детальна інформація на сайті організації: https://arnika.org/ru/ukraina.

 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі