Численні незаконні пункти прийому металобрухту провокують крадіжки кабелю – заступник голови Запорізької ОДА Андрій Антонов

Численні незаконні пункти прийому металобрухту провокують крадіжки кабелю – заступник голови Запорізької ОДА Андрій Антонов

Голова Запорізької облдержадміністрації Костянтин Бриль має намір звернутися до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова через відсутність позитивної динаміки та неефективність  дій правоохоронців у вирішенні питань незаконних пунктів прийому металобрухту та численних крадіжок кабелю.

Про плани очільника регіону в ефірі одного з запорізьких телеканалів повідомив заступник голови Запорізької ОДА Андрій Антонов.

«На сьогодні до моніторингу незаконних пунктів прийому металобрухту облдержадміністрацією залучені райадміністрації та керівництво ОТГ по всій області. Позиція голови ОДА – якщо ми не побачимо динаміку на зменшення, то він звертатиметься до міністра внутрішніх справ не тільки щодо посилення контролю та збільшення ефективності роботи правоохоронних органів, але й щодо кадрових рішень», - зазначив посадовець.

Ситуація дійсно критична. Запорізька область посідає 2 місце в Україні за кількістю крадіжок на об’єктах телекомунікаційної інфраструктури, на 1 місці – сусідня Дніпропетровська область. За обсягами збитків Запоріжжя на 3 місці серед регіонів країни. В середньому злодії скоюють по 7 крадіжок на день, і така статистика тримається  вже кілька років.

Через крадіжки телефонного кабелю та об’єктів, які містять кольорові та чорні метали без зв’язку тривалий час залишаються місцеві мешканці. Так, на сьогодні 76% абонентів «Укртелекому» в Запоріжжі залишаються без зв’язку з цих причин. У Шевченківському та Заводському районах міста 90% абонентів не мають можливості користуватися фіксованими лініями зв’язку.

Крім того, порушується робота систем зв’язку органів влади і управління, правоохоронних органів, екстрених служб, підприємств життєзабезпечення у регіоні. Андрій Антонов наголосив, що бувають періоди, коли зовсім відсутня можливість зв’язку керівництва держави із регіоном, що прямо впливає на оперативність та ефективність ухваленні рішень на державному рівні.

Це надважливе питання неодноразово порушувалося на засіданнях Запорізької облдержадміністрації, в останнє – 16 січня. Лише за офіційною статистикою, у 2018 році кількість крадіжок в місті Запоріжжя та Запорізькій області становила 2710 випадків. Йдеться в основному про пошкодження майна та обладнання Запорізької філії ПАТ «Укртелеком», ПАТ «Запоріжжяобленерго», Запорізької дирекції залізничних перевезень регіональної філії «Придніпровська залізниця» ПАТ «Укрзалізниця», ЗКП ГЕТ «Запоріжелектротранс» та інших підприємств регіону.

«На сьогодні в регіоні розслідується понад 4700 кримінальних справ за фактами крадіжок кабелю, кольорових та чорних металів. У 2018 році було розкрито лише 430 справ, тобто тільки 10% від усіх занесених до Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінальних проваджень. До відповідальності притягнуто лише близько 90 людей. А збитки усіх підприємств за 2018 рік становлять 150 млн грн.», - озвучив сумну статистику Андрій Антонов.

Серед основних причин такої ситуації заступник голови ОДА називає, по-перше, брак законодавчого регулювання обмежень експорту кольорових металів, в тому числі, відсутність ліцензування даного виду діяльності. А, по-друге, величезну кількість пунктів прийому металобрухту, які не мають дозвільних документів.

 «Робота з вирішення питань з крадіжками кабелю та об’єктів, які містять кольорові та чорні метали, ведеться і правоохоронцями, і облдержадміністрацією. Але для цього потрібен цілий комплекс заходів: необхідно зробити ліцензійним прийом кольорових металів, посилити кримінальну відповідальність, а також законодавчо обмежити експорт кольорових та чорних металів за межі України. Посилити заходи реагування необхідно регіональним управлінням поліції та прокуратури – перевірити всі справи, які стосувалися прийому металобрухту, але були закриті, а також посилити контроль за кримінальними справами, які знаходяться у впровадженні», - зазначив Андрій Антонов.

За словами посадовця, крадіжки здійснюють не окремі особи, а організовані злочинні групи, дуже поінформовані, у розпорядженні яких є мапи мереж. В період надзвичайного стану ці ОЗУ знизили свою активність, адже було вжито превентивні заходи, встановлені блокпости, здійснювався посилений контроль з боку правоохоронних органів. Подібні крадіжки могли класифікуватися як державна зрада, адже відсутність зв’язку через скоєні злочини впливає на стабільність ситуації в країні, регіоні. Тож, під час введення в дію правового режиму надзвичайного стану, протягом місяця спостерігалася динаміка на зниження крадіжок.

В Патрульній поліції зазначають, що робота з виявлення крадіжок кабелю ведеться постійно, а от незаконні пункти металобрухту, розташовані,  переважно, у дворах, виявити складно. Якщо ж такий факт фіксується, то одразу викликається слідчо-оперативна група, уповноважена перевірити всі дозвільні документи.

«На сайті облдержадміністраціє є перелік підприємств та організацій, які мають дозволи на проведення операцій з металобрухтом, їх 57-м. Але за інформацією, яка надходить з територій, по всій області нараховується понад 500 дворових майданчиків, що мотивує крадіїв до вчинення злочинів», - вважає Андрій Антонов.

Облдержадміністрація системно здійснює збір інформації про пункти прийому металобрухту, і постійно інформуємо органи поліції про це. Свої плоди дають і спільні наради в ОДА, після однієї з них (від 16 січня – ред.) буквально за кілька днів 30 подібних пунктів було закрито.

Інше питання: чи можуть ці майданчики діяти без відома правоохоронців? На переконання чиновника, кожен керівник райвідділу поліції, кожен дільничний знає місця розташування всіх, в тому числі, дворових пунктів прийому металобрухту. Ймовірно, є проблеми із доказовою базою, бо двори – це приватна територія. Але то вже питання до ефективності оперативних дій правоохоронних органів.

Зазначимо, що у ЗМІ періодично оприлюднюється інформація про причетність очільників правоохоронних органів на місцях до незаконних оборудок із металобрухтом. Оскільки, не зважаючи на люстрацію, в органах правопорядку продовжують працювати старі кадри, питання не вирішується. Зокрема, подібні підозри звучали на адресу чинного начальника Оріховського відділу поліції Артура Капітана, який до того керував Запорізьким райвідділом поліції, а ще раніше – очолював відділ боротьби з економічною злочинністю в Заводському відділі поліції Запоріжжя.  

Нагадаємо, нещодавно Запорізька ОДА направила звернення до першого віце-прем’єр-міністра України - міністра економічного розвитку і торгівлі з проханням терміново розглянути питання створення переліку суб’єктів господарювання, що здійснюють операції з металобрухтом або запровадження ліцензування цього виду діяльності. 

На офіційному веб-сайті облдержадміністрації розміщено та постійно оновлюється Перелік підприємств, які отримали акт обстеження спеціалізованих або спеціалізованих металургійних переробних підприємств та їх приймальних пунктів на відповідність вимогам Закону України «Про металобрухт» та можуть здійснювати операції пов’язані з металобрухтом. Загалом, на сьогодні в області такі акти мають 57 підприємств, які увійшли до переліку. 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі.


 

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі