Цікаве Запоріжжя: Земська управа Олександрівська

Цікаве Запоріжжя: Земська управа Олександрівська

Наша редакція продовжує знайомство з величними будівлями старого Олександрівська, про красу архітектури та старовинну історію яких повинні знати всі запоріжани. На черзі - Земська управа.

Будівля Земської управи - це нинішній Запорізький обласний краєзнавчий музей. На початку ХХ століття в самому центрі Олександрівська на Троїцькій вулиці було вирішено побудувати самостійний будинок управи замість чергового прибуткового будинку, яких вже на той час було не мало у місті.

Проектом створення помпезної будівлі займався архітектор Яків Делант, який протягом 3 років, до 1916, будував будівлю у стилі неоренесансну.

Оскільки таке земство проіснувало не довго, у часи революції його перекваліфікували у штаб командувача Південним фронтом країни. Потім вже на цьому місті була Запорізька міська рада, до початку Другої світової війни, адже в ті часи тут розташувався штадскоміссаріат.

У повоєнні роки стіни колишнього земства були передані обкому партії, де працював майбутній голова СРСР Леонід Брежнєв. Його кабінет знаходився на другому поверсі будівлі - в кінці коридору зліва, а пізніше споруда перейшла обласному виконавчому комітету Запорізької області.

Тільки у 1977-му будівля нарешті «знайшла» свого господаря - Обласний краєзнавчий музей, який розташовується тут і донині.

Не дивлячись на багато змін у владі та власників будівлі, вона залишилась майже у первозданному вигляді, втративши в потоці часу лише напис - «Земська управа» і двоголового орла на центральному фасаді. А наразі, як і сто років тому, споруда являє собою пана подібний триповерховий периметр, з овальними обрисами зовнішньої і прямокутним виступом внутрішньої кутової частини на високому облицьованому каменем цоколі.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі