«Цинізму діючої влади немає меж», - інтерв’ю з Денисом Тарасовим

«Цинізму діючої влади немає меж», - інтерв’ю з Денисом Тарасовим

Що наразі відбувається з парком Яланського? Топ незаконних забудов у Запоріжжі. Ефективність мера. Відповіді на ці питання часто хвилюють запоріжан. Втім, не тільки запоріжанам, проблема сумнівних будівництв знайома мешканцям чи не всіх великих міст.

Денис Тарасов – активіст та правозахисник. Стверджує: Кальцев та міська влада – це одне ціле. А Володимир Буряк - ефективний «заводомер» та ефективний друг місцевих феодалів. Тож, громада може розраховувати лише на себе та свої сили, бо ті органи та посадові особи, які за законом повинні захищати права українців та контролювати дотримання законності, насправді, діють лише в інтересах тих, хто дає хабарі, має владу або інші важелі впливу.

Розгорнуте інтерв’ю від видання «Факти Запоріжжя».

 • В останні місяці повідомлення із центру Запоріжжя трохи стихли. Що зараз відбувається з парком ім. Яланського?

Безпосередньо в парку зараз ростуть молоді дубки, клени, липи, берези, гінкго білоба, японські сафори, павловнія тощо, які були висаджені громадою восени 2018 та навесні 2019 року. Минулого року ми їх старанно поливали і цього року 11 травня також відкрили сезон поливу, бо прижитись і вижити деревам зараз в Запоріжжі все складніше.

Навколо ж парку продовжуються ініційовані нами судові спори: щодо скасування рішення Запорізької міської ради на підставі якого фірмі Кальцева ТОВ «Ленд Дівелопмент» передали в оренду земельні ділянки на яких знаходиться парк для будівництва трц; щодо визнання недійсними договорів оренди; щодо скасування рішення виконкому про видалення зелених насаджень у парку; щодо скасування висновку з оцінки впливу на довкілля; щодо скасування права на проведення підготовчих робіт; щодо скасування дозволу на будівельні роботи тощо. Загалом в різних судах районних, окружних, апеляційних та Верховному Суді розглядається 10 різних справ, які стосуються парку Яланського.

Нещодавно нас дуже потішив Верховний Суд, який 30.03.2020 р. ухвалив важливе не тільки для Запоріжжя, але для всієї України рішення щодо захисту екологічних прав, адже суди при винесенні рішень зобов’язані враховувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд скасував незаконні рішення Запорізького окружного адміністративного суду (судді Батрак І.В.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду (головуючий суддя Чередниченко В.Є., судді Іванов С.М., Панченко О.М.) у справі за позовом Ігора Лукашенко та журналіста-правозахисниці Віслоух Людмили Вітольдівни до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області про скасування права на початок виконання підготовчих робіт фірмі Кальцева ТОВ "ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ" та зобов’язав Запорізький окружний адміністративний суд повторно розглянути наш позов з урахуванням висновків та зауважень наведених у Постанові Верховного Суду.

До цього ми постійно стикались з тим, що суди ігнорували застосування ст. 50 Конституції України, яка гарантує право на безпечне для життя і здоров`я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди. Тепер ця Постанова Верховного Суду суттєво допоможе тим, хто бореться за екологічні права в Україні.

Крім того, Верховний Суд додав, що екологічні інтереси населення також можуть захищатися у судовому порядку на підставі ч. 7 ст. 41 Конституції України, відповідно до якої використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі, а також приписів ст. 66 Конституції України, відповідно до яких ніхто не повинен заподіювати шкоду довкіллю.

З самого початку мало хто вірив в успіх нашої боротьби за парк Яланського у м.Запоріжжі, да ми і самі розуміли, що Кальцев все зробить, щоб рішення судів були на його користь. Але наша стратегія, системність та послідовність вже починає давати свої результати і я дуже радий, що судді Верховного Суду, які виносили цю постанову в першу чергу керувались верховенством права та Конституцією України, а не чиїмось корисними інтересами.

 • Як би ви оцінили настрої запоріжан до подій у парку і тепер?

Ті хто переймаються долею парку за цей час зрозуміли, що Кальцев та міська влада – це одне ціле. Це добре видно по судовим засіданням, коли адвокат Кальцева приходить з юристами міської ради і вони працюють як одна команда. По факту юристи міської ради не представляють інтереси громади м.Запоріжжя, вони представляють інтереси Кальцева, тому вони заперечують проти всіх позовів членів громади і їх позиція повністю ідентична позиції адвоката Кальцева.

Якщо б юридичний відділ міської ради діяв в інтересах громади, то вже давно б самі повинні були ініціювати розірвання договору оренди або визнати позови членів громади про визнання договорів оренди недійсними. За цими договорами Кальцев не доплатив в міський бюджет близько 20 млн. грн. орендної плати. Земельні ділянки були передані з грубими порушеннями вимог законодавства України та з порушеннями інтересів та прав громади м.Запоріжжя. Самі земельні ділянки вже більше 10 років не використовуються за цільовим призначенням. Всупереч забороні суду було знищено більше 500 дерев.

Настрої запоріжців змінювались від сподівання, сподівання на міського голову, депутатів міської ради, до зневіри, зневіри у діючу систему влади, систему контролюючих та правоохоронних органів, судову систему, до нової надії у справедливість після останнього рішення Верховного Суду.

Ті хто в темі парку, вже давно зрозуміли, що громада може розраховувати лише на себе та свої сили, бо ті органи та посадові особи, які за законом повинні захищати наші права та контролювати дотримання законності, насправді, діють лише в інтересах тих, хто дає хабарі, має владу або інші важелі впливу.

 • Що наразі відбувається у Запоріжжі із забудовами? Враження повного колапсу: постійні скандали, порушення, конфлікти з місцевими мешканцями.

А нічого дивного не відбувається. Владу мають ті, хто має свій великий бізнес і вони керуються в першу чергу своїми бізнес інтересами або бізнес інтересами своїх партнерів.

З забудовами наразі повний хаос і це робиться не тільки на місцевому, але й на загальнодержавному рівні.

Державна архітектурно-будівельна інспекція, яка повинна контролювати цей процес не виконує свої функції, адже повністю ручна та підконтрольна великим забудовникам. Більше того її ще додатково паралізували і на державному рівні, бо 13 березня 2020 р. Кабінет Міністрів України зупинив дію Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю до початку виконання функцій і повноважень Державної інспекції з містобудування. А коли вона почне виконувати свої функції нікому невідомо та й самі функції новому органу суттєво скоротили. Тому зараз взагалі ніхто нічого не контролює і ніхто ні за що не несе відповідальності – справжній рай для недобросовісних забудовників і ад для простих громадян.

Цим активно користуються і в Запоріжжі, тому і виникають ці конфлікти. Ті хто порушують права запоріжців мають гроші, владу, зв’язки, а громада не має нічого, тільки жах перед своїми вікнами та в улюблених місцях для відпочинку.

 • З чим цей будівельний бум пов’язаний? Пропозиція велика. Навіщо будують все нове й нове житло?

По-перше, як я вже казав з відсутністю будь-якого контролю. І тут варто задуматись потенційним покупцям цих квартир в новобудовах, бо якщо ніхто нічого не контролює, то немає жодної гарантії, що через декілька років ваша нова багатоповерхівка не перетвориться в аварійний будинок.

По-друге, я так думаю це пов’язано і з наближенням місцевих виборів, адже на вибори потрібні гроші і влада та пов’язані з нею орендарі почали з дисконтом продавати право оренди на земельні ділянки, які роками тримали, щоб продати подорожче. І тут знов є ризик того, що в якийсь момент пропозиції нового житла перевищать попит, а тим більше в умовах зростаючої кризи, і деякі будівництва зупиняться до свого завершення, і ми знов отримаємо чергові недобудовані коробки.  

 • Назвіть топ-5 незаконних забудов у Запоріжжі.

Для мене це парк Яланського (Кальцев); прибережно захисна смуга на Набережній в районі бул.Центрального (Гатунок та Внукови); територія дитячого оздоровчого комплексу «Орлятко» на Великому Лузі (Кальцев); «Comfort City» (Марченки); парк «Дубовий Гай» (Буряк). 

 • Ви активний противник забудови парку Яланського. Втім, це не єдине хворе місце еко-зон Запоріжжя. Приміром, великого резонансу набула вирубка дерев на Великому Лузі (в рекреаційній зоні), підконтрольною фірмою Кальцева. Чому не займаєтесь цим питанням?

Чому ж не займаємось? На цей час ми зупинили там проведення будь-яких робіт. В рамках процедури оцінки впливу на довкілля подали численні зауваження та пропозиції, серед яких і вимога щодо збереження дитячого оздоровчого комплексу, відповідно до цільового призначення земельної ділянки та договору купівлі-продажу. На цей час очікуємо Звіту з оцінки впливу на довкілля, після чого будемо дивитись чи враховані наші зауваження та пропозиції. Якщо вони не будуть враховані, то будемо підіймати ці питання на громадських слуханнях, які також є обов’язковими в рамках процедури оцінки впливу на довкілля.

 • Ходять чутки, що парк Яланського приніс вам «додаткові бали» від електорату, оскільки ви не тільки суспільний діяч, а ще й член однієї з політичних партій. Є проекти чи питання, якими ви наразі займаєтесь? Де можна ще побачити вашу діяльність?

Я б не сказав, що ця діяльність принесла мені якісь додаткові електоральні бали, адже в мене і не було такої мети коли я долучався до захисту цього парку. Моя головна мета це збереження парків та зелених зон Запоріжжя, а також їх збільшення, бо згідно експертного дослідження, яке проводилось у 2017 р. київською ліцензованою компанією на замовлення міськради, у зв’язку зі внесенням змін до генплану міста, в Запоріжжі в два з половиною рази менше від  українського нормативу щодо площі зелених зон та в п’ять разів менше від європейських норм.

Це ще без урахування того, що Запоріжжя одне з найбільш забруднених міст України і заводи майже в центрі міста без достатнього очищення забруднюють своїми викидами запорізьке повітря. Свого часу Запоріжжя вважали одним з найбільш зелених міст України, так як в радянські часи масово висаджували дерева, бо розуміли, що це природній фільтр та зменшення шкідливого навантаження на запоріжців від діяльності заводів. А зараз що?

Запоріжжя поступово перетворюється в пильну, бетонну, загазовану пустелю з хронічно хворим населенням, яке при першій можливості біжить звідси в інші міста. Я не хочу тікати з міста в якому я народився, виріс і яке я люблю. Я хочу зробити його комфортним, привабливим та безпечним для себе, своєї родини і запоріжців. Я хочу, щоб ті хто поїхав з нього, захотіли повернутись сюди. І я роблю все можливе для цього з урахуванням того скільки я маю можливостей та повноважень для цих змін. Якщо я просто мешканець міста, то на жаль, маю не так багато цих можливостей змінювати та захищати своє місто, але намагаюсь і ті що є максимально використовувати.

Звісно депутат, а тим більше мер має набагато більше таких можливостей.  Саме тому окрім громадської діяльності, якою я займаюсь з 2000 року, з 2015 року я почав займатись і політичною діяльністю та разом з однодумцями створив і розвиваю у Запоріжжі незалежну політичну партію «Сила Людей». Проте, я бачу, що поки запоріжці не готові активно включатись та брати відповідальність на себе за своє місто, їм легше в черговий раз повірити солодким обіцянкам, які їм під кожні вибори роздають з численних бордів та місцевих залежних телеканалів.    

Ті ж, хто хочуть і готові долучатись до змін, то можуть знайти нас та інформацію про нашу діяльність у фейсбук на сторінках «Сила Людей Запоріжжя», «ЕкоЗапоріжжя», «Громадська організація "Запорізька правозахисна ліга "Універсал"» та підписатись на мою сторінку, бо доступ на телеканали, окрім «Суспільне Запоріжжя», для нас закритий, а мільйонів гривень на борди в нас немає, а якщо б і були, то ми їх витратили б на більш корисні та важливі справи для Запоріжжя і запоріжців.   

 • Як справлятись з феодалізмом в нашій країні?

Я за еволюційний шлях. Для цього існують вибори, але виборцям треба навчитись думати, аналізувати, мати політичну пам’ять та не голосувати за проекти феодалів, які б обіцянки вони не роздавали та як би вони не розпинались, що не мають стосунку до жодного феодала, а виступають за права громади. Якщо виборці навчаться думати, аналізувати та будуть мати політичну пам’ять, то для них буде достатньо легко відрізнити черговий проект феодала чи олігарха від справжньої незалежної партії, яка іде у владу представляти інтереси громади, а не виконувати завдання феодала.

Адже без підтримки громади у владі дуже складно потім боротись за свої права. І ми кожні п’ять років спостерігаємо абсурдну картину, коли у владу обирають одних, а потім приходять до нас, щоб боротись проти тих кого вони обрали.

 • Як людина має реагувати, якщо під її вікнами розпочалося суперечливе будівництво? Дайте покрокову інструкцію.

По-перше, потрібна активність та згуртованість мешканців найближчих будинків, бо якщо це буде виглядати таким чином, що це потрібно лише 3-10 людям, то подальша боротьба не буде мати перспектив.

Тому спочатку ініціативній групі треба обійти всі квартири навколишніх будинків, розповісти що відбувається, зібрати контакти та однодумців. Чим більше людей в подальшому буде виходити на акції, тим більше шансів, що вас помітять ЗМІ та почнуть приєднуватись інші активісти, навіть з різних кінців міста. Все це напряму впливає на ефективність боротьби. Чим більше людей протестує, тим більше шансів, що ви переможете.

Наступний етап, знайти серед задіяних людей юриста чи адвоката, який зможе організувати збір інформації та документів щодо виділення земельної ділянки та запланованого будівництва.

Отриману інформацію та документи потрібно буде проаналізувати на предмет дотримання законності та всіх процедур. В 90 % випадків земельні ділянки виділялись з порушенням Законів та процедур. Якщо є за що зачепитись в цьому плані, то шанси на успіх у боротьбі одразу зростають.

Безпосередньо у боротьбі треба використовувати три напрямки:

 1. акції прямої дії: мітинги, протести, флешмоби, ходи та інші форми. Це потрібно для привернення уваги ЗМІ, суспільства та влади до проблеми. Крім того, інвестори або потенційні інвестори дуже не люблять шуму, як кажуть гроші люблять тишу.
 2. інструменти демократії: колективні звернення, петиції, скарги, заяви тощо. В більшості випадків влада та контролюючі органи на боці забудовника, бо корупцію в нашій країні ніхто не скасовував, але такими діями ви суттєво підвищуєте «ціну питання» для недобросовісного забудовника, створюєте додаткові проблеми для нього та виграєте час. Цими діями також привертається додаткова увага ЗМІ, суспільства та влади до проблеми.
 3. судовий захист. Для цього як я вже згадував вище потрібно мати в команді юристів, адвокатів, або шукати способи для їх залучення. Як варіант, звертатись до правозахисних організацій або партій, бо якщо вам вдалось залучити у боротьбу багато людей і привернути увагу суспільства та ЗМІ до проблеми, то вас можуть підтримати безкоштовно правозахисники або партії. Або скидатись грошима та укладати договір про надання правової допомоги з адвокатом. Судові позови будуть потрібні, так як я вже казав, органи влади та контролюючі органи в нас, на жаль, орієнтовані на захист інтересів недобросовісних забудовників, а не громадян, бо у перших є гроші та зв’язки. Також небагато шансів, що з судами першої та апеляційної інстанції не домовляться, але з кожним рівнем та кожним етапом «ціна питання» буде зростати, а у кожного недобросовісного забудовника є своя межа. Також є всі шанси, що в оновленому Верховному Суді справа потрапить до порядного судді і домовитись не вийде. Як це було у справі парку Яланського, коли 30.03.2020 р. Верховний Суд скасував всі незаконні рішення Запорізького окружного адміністративного суду та Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду та зобов’язав суди розглянути справу знову з урахуванням наших доводів, доказів та з дотриманням конституційних прав членів громади Запоріжжя.        
 • Останнім часом українське суспільство активізувалося. Відбуваються протести проти вирубки парків, забудови майданчиків, свавілля правоохоронців, обмеження свободи слова… І навряд чи всі ці акції протесту можна віднести до заслуг опозиції.
 • Як ви це пояснюєте? Що це — стихійна протидія чиновницькому свавіллю чи формування громадянського суспільства, над яким ми працювали останні двадцять років?

Це звичайна закономірність, реакція суспільства на те, що відбувається в країні. Коли зростає несправедливість, вседозволеність обраним та наближеним до влади, тоді зростає і кількість різних протестів. Все це накопичується у загальній «чаші невдоволення» і якщо влада це не помічає та не вживає заходів для усунення причин невдоволення людей, а навпаки поглиблює та загострює цей процес, то в підсумку ця чаша переповнюється і переливається в революцію, як це було у 2004 та 2013 роках. Проте, революції не призводять до системних змін, якщо не сформовано громадянське суспільство та життєздатні інститути громадянського суспільства.

На жаль, рано ще казати, що в Україні вже в повній мірі сформовано громадянське суспільство, бо якщо б воно було, то ми б рухались еволюційним шляхом і кожні вибори були б фільтром від проектів олігархів та феодалів. А ми, на жаль,  бачимо, що відбувається все навпаки. Спочатку обираємо ці проекти олігархів та феодалів у владу, потім накопичується наше невдоволення ними, якщо ж олігархи мають гарних експертів, то вони різними способами обдурюють маси та дають їм випустити пару, щоб не довести до чергової революції. А якщо революція і відбуваються, то більш хитрі та розумні олігархи це використовують і приводять до влади свої проекти. І це замкнуте коло, поки громадяни не навчаться відповідально ставитись до свого голосу на виборах. 

 • Чи може ситуація з неоднозначними забудовами вплинути на результати виборів мера, наприклад.

Знов ж таки зможе, якщо виборці будуть думати, аналізувати та пам’ятати хто є хто, хто що обіцяв та хто що зробив, тобто будуть розвивати політичну пам’ять.

 • Міський голова Запоріжжя — ефективний мер?

Для мене він ефективний «заводомер» та ефективний друг місцевих феодалів.

Пам’ятаєте лозунг з яким Буряк балотувався у мери на минулих виборах?  - «Сила Запоріжжя – це люди». В підсумку за 5 років ми побачили мера, який не спирається на людей та захищає не їх інтереси, а спирається на інтереси компаній та людей Ахметова і захищає їх фінансові інтереси.

Я пам’ятаю як Буряк постійно ховався від людей та від проблем з якими до нього приходили люди. Звісно, набагато легше з’являтись лише на своїх телеканалах та відповідати на зручні запитання від своїх журналістів. Скільки разів Буряка запрошували на «Суспільне Запоріжжя», щоб він відповів на запитання громадськості і все було проігноровано. Скільки разів він ховався від нас за своєю охороною та вигаданими лікарняними.

В інтересах кого працює мер яскраво свідчить новий термінал, який побудований за кошти запоріжців, але яким багато буде вихвалятись Буряк на цих виборах. Можливо колись ми дізнаємось скільки було вкрадено наших коштів на цьому будівництві і скільки заробили "друзі мера".

Але я про інше. Цинізму діючої влади немає меж, коли прилітаєш в Запоріжжя, то тебе в новому терміналі зустрічає не реклама туристичних принад Запоріжжя, а реклама елітного салону краси «Persona», який пов’язаний з Наталією Зайченко, яка дуже близька до діючого мера і під салон якої свого часу за безцін було приватизовано приміщення, що належало громаді і де працювало відділення «Укрпошти», в якому обслуговувалось тисячі людей та сотні пенсіонерів, а тепер всі вони вимушені ходити в інше відділення пошти за декілька кілометрів.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі