«Депутати годують обіцянками мешканців Хортиці, але віз й нині там», - інтерв’ю з активісткою ГО «Справжні Дії»

«Депутати годують обіцянками мешканців Хортиці, але віз й нині там», - інтерв’ю з активісткою ГО «Справжні Дії»

У Запоріжжі активісти ГО «Справжні Дії» створили петицію про приєднання острова Хортиці до Нацпарку «Великий Луг». Дане питання викликало резонанс серед містян. Хтось долучився до ідеї, в інших же – це викликало купу питань.

Ми вирішили поспілкуватись з представницею «Справжніх Дій» Ганною Сергієнко.

Про: Як петиція може змінити долю заповідника? Як це вплине на розвиток туризму та рекреації? Які проєкти на часі громадської організації?

-    На сайті ГО «Справжні Дії» з’явилась петиція «Про погодження включення деяких територій о.Хортиця до складу Національного природного парку «Великий Луг»», яка її доля?

Петиція опублікована 28 липня і станом на сьогодні зібрано 948 підписів. Петицію та саму ідею включення острову до складу національного парку активно обговорюють у соціальних мережах. Разом з тим є і критики нашої ідеї. Люди бояться, що статус національного парку на острові стане причиною його занепаду: вирубають ліс, набудують ресторани-готелі, закриють пляжі.  Одразу зазначу, що цього не буде!

-     Як з’явилась ідея включити острів Хортиця до Нацпарку «Великий Луг»?

Усі запоріжан сприймають Хортицю як «національний заповідник», проте, по-перше, національний історико-культурний  заповідник, який підпорядковується міністерству культури. Фактично, це статус музею. Жодного відношення до охорони природи дана юридична особа не має. Хортиця

 На сьогодні острів належить до геологічного заказника «Дніпровські пороги». Заказник – це найнижчий природоохоронний статус. На острові немає державної служби охорони, яка може складати протокол на порушників, затримувати браконьєрів, вилучати засоби незаконного лову та інше. На острові багато проблем, вирішенням, яких ніхто не займається. Досвід інших національних парків доводить, що подібна форма організації – є ефективною та дієвою у плані захисту природи.

«Справжні дії» та Національний природний парк «Великий луг» (одразу зазначу, що це парк, розташований на березі Каховського водосховища, а не район Запоріжжя, на якому котеджі та санаторії)  підписали меморандум про співпрацю. В рамках цього меморандуму, проводиться активна робота з розвитку парку та збереження унікальної степової екосистеми Запорізького краю.  

Острови Хортиця та Байда, мережа порогів, плавні та територія парку «Великий Луг» - входять до складу Дніпровського екологічного коридору. Їх об’єднання в спільну територію – є  логічним

-      Які переваги включення Хортиці та прилеглих островів до складу Національного природного парку?

Їх чимало, кожна з переваг вирішує проблеми, яких на острові чимало. По-перше,  це збереження, охорона та відтворення біорізноманіття унікальних видів флори та фауни. Розробка Проекту організації території дозволить економічно вигідного та науково обґрунтовано використовувати території  зі встановленням функціональних зон. Це дасть можливість створити інфраструктурні умови, отримувати суттєвий прибуток від туристичної, наукової та рекреаційної діяльності, вирішити болючі питання оформлення об’єктів нерухомості та земельних ділянок які перебувають у власності  населення,  яке проживає на території заказника та стало заручником правової колізії. Заборона несанкціонованої рекреаційної забудови території островів та її ефективний контроль.

Створення умов для роботи мережі установ рекреаційного, туристичного, лікувально-оздоровчого сектору, відновлення функціонування баз відпочинку, літніх таборів, закладів торгівлі та закладів харчування. Створення умов для організованого туризму та відпочинку, залучення інвестицій, підтримка громадських ініціатив. Можливість офіційно та прозоро на тривалий час залучити великі інвестиції з приватного сектору економіки, створити нові робочі місця.

Вирішення наведених проблем є стратегічно важливим для охорони довкілля, розвитку Запоріжжя, заповідної справи в цілому, частина зазначених питань є болючими та фактично «законсервованими», що створює масове невдоволення мешканців о.Хортиця та велику соціальну напругу.

-         Чи спілкувались з місцевими мешканцями о. Хортиця? Які в них настрої з приводу вашої ідеї?

У нашій державі є звичка вирішувати питання, які впливають на життєдіяльність людей, без врахування їх інтересів. Ми не повторюємо цієї помилки. У червні місяці пройшла зустріч ініціативної групи мешканців острову із заступником директора парку «Великий луг», на якій я була присутня.  Ми обговорили усі болючі питання, вислухали людей, які більше двадцяти років не можуть приватизувати власність. На 27 серпня запланована зустріч білш широкою аудиторією жителів Хортиці.

Метою нашого спілкування – показати, скільки вже зроблено у цьому напрямку і які результати.  Кожного виборчого сезону кандидати та діючі депутати приїжджають на острів та обіцяють людям, вирішити проблему приватизації. Але, віз і нині там.

-         «Справжні Дії» здебільшого позиціонують себе як екологічно свідома організація. Над якими проєктами працює ваша команда?

Сьогодні ми активно пропагуємо екологічно відповідальне ставлення до відходів. Ми проводимо інформаційні компанії щодо зменшення використання поліетилену та пластику, їх перероблювання.  Більш того, в нашому офісі встановлені баки для роздільного збору сміття. Пластик, папір та поліетилен ми передаємо на переробку.

29 серпня запланована акція «Торба-турбота», в рамках якої ми обмінюємо поліетилен на яскраві екосумки.  

Ми регулярно проводимо прибирання узбережжя Дніпра та Каховського водосховища.  Екологія, як напрямок діяльності є одним з ключових, оскільки це питання нашого здоров’я, якості життя та майбутнього.

Будьте в курсі подій, читайте новини «Факти Запоріжжя» у ТелеграміФейсбуці та на Ютуб-каналі

Коментарі